Upadłość konsumencka a komornik. Co musisz wiedzieć?

upadłość konsumencka a komornik

Co Zawiera Artykuł Upadłość konsumencka a komornik. Co musisz wiedzieć?

upadłość konsumencka a komornikUpadłość konsumencka a komornik. Co musisz wiedzieć?

Nawet jeśli jesteśmy w stanie przygotować się na takie ewentualności, zazwyczaj zostajemy zaskoczeni, a problemy z zapłatą rachunków mogą się pojawić. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają kłopoty finansowe. Jeśli dana osoba ma długi, może lepiej dla niej lub kogoś w jej imieniu, by rozważyła możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka umożliwia uwolnienie się od długów.

Każda osoba, której długi przekraczają jej majątek lub dochody, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeśli nie jest w stanie spłacić swoich długów.

Jeśli w wyniku niekorzystnych okoliczności dochody danej osoby nie wystarczają na spłatę długów, nie kwalifikuje się ona do sądu upadłościowego. Osoby prywatne mogą jednak złożyć wniosek o upadłość konsumencką, jeśli ich długi są tak duże, że nie są w stanie ich obsługiwać, a także jeśli ich sprawa upadłościowa nie może zostać rozstrzygnięta.

Upadłość a komornik

Jeśli masz długi, które nie zostały spłacone w określonym terminie, wierzyciele mogą wystąpić do sądu i pozwać Cię. Sąd może przychylić się do wniosku dłużnika i umorzyć wszystkie postępowania sądowe. W takim przypadku postępowanie mające na celu wyegzekwowanie długów wobec Ciebie zostaje natychmiast wstrzymane. Nie musisz jednak czekać na decyzję sądu do czasu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 7. Możesz złożyć wniosek już teraz i wstrzymać naliczanie odsetek od długów do czasu podjęcia decyzji o pozbyciu się ich w drodze postępowania upadłościowego.

Alimenty a Upadłość konsumencka

Co to są alimenty? Alimenty to świadczenie przyznawane dzieciom, które są dziećmi z innych małżeństw. Aby uchronić je przed śmiercią głodową, ich rodzice muszą oddać część swoich pieniędzy. Nie podlegają one spłacie bez względu na to, czy są to alimenty bieżące, czy zaległe. Ponieważ prawo upadłościowe przewiduje różne zasady postępowania w takich przypadkach, alimenty nie są umarzane bez względu na to, czy są to alimenty bieżące, czy zaległe.

Jeśli dłużnik regularnie płacił alimenty, nie ma zaległych kwot do spłacenia i został dopuszczony do upadłości konsumenckiej, spłatą alimentów zajmie się wyłącznie syndyk.

Upadłość a zaległe alimenty.

Jeśli jesteś byłym małżonkiem, czy lepiej dla Ciebie będzie, jeśli spróbujesz odzyskać zaległe alimenty od dłużnika, który złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, ale nie posiada żadnego majątku, który mógłby zostać użyty do ich zapłacenia? Zgodnie z prawem upadłościowym, Twoje prawa do odzyskania zaległych alimentów zależą od tego, czy płaciłeś taką kwotę swojemu byłemu mężowi lub żonie. Jeśli nie płaciłeś regularnie alimentów, a dłużnik nie płacił alimentów, to istnieje dług w wysokości alimentów.

Kryzysy finansowe a działalność gospodarcza

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, nie mogą ubiegać się o upadłość konsumencką. Upadłość konsumencka jest możliwa tylko wtedy, gdy właściciele firm zaprzestają prowadzenia działalności gospodarczej i ją zamykają. Jak widać, upadłość konsumencka i działalność gospodarcza to dwa pojęcia, które są ze sobą powiązane. W dniu 24 marca 2020 r. wprowadzono poprawkę do prawa upadłościowego, która obejmie przedsiębiorców jednoosobowych przepisami prawa upadłości konsumenckiej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie zawsze musi być zarejestrowana w określonej instytucji lub urzędzie. Nawet w przypadku wyrejestrowanej firmy możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej następnego dnia po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. Niespełnienie tego warunku skutkuje oddaleniem wniosku. Jeśli chodzi o upadłość indywidualną, jest ona bardziej dostępna dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Zachowanie mieszkania z upadłością konsumencką

Głównym celem prawa o upadłości konsumenckiej jest ochrona konsumentów poprzez zapobieganie i kontrolowanie bankructw. W większości przypadków konsumenci mogą zatrzymać swój majątek na określony czas, dopóki nie będą w stanie spłacić wszystkich zaległych długów. W tym czasie mogą oni nadal mieszkać w swoich domach.

W amerykańskim systemie finansowym zdarza się, że ludzie muszą pozostać w swoich domach nawet przez rok. W wielu przypadkach, ze względu na niemożność uzyskania ulgi konsumenckiej w spłacie kredytu hipotecznego, właściciel domu ma prawo zatrzymać pieniądze, aby nadal spłacać swój kredyt hipoteczny, lub zatrzymać je w celu umieszczenia w innym programie spłaty zadłużenia. Kwota, którą właściciel domu może zatrzymać, zależy od takich czynników, jak dochód, liczba osób pozostających na utrzymaniu oraz kwota uzyskana ze sprzedaży domu.

upadłość konsumencka a komornikKomornik a upadłość konsumencka – podsumowanie

Chociaż złożenie wniosku o upadłość jest procesem opracowanym w celu pomocy osobom zadłużonym, konsumenci powinni znać konsekwencje takiego postępowania. Nie jest już możliwe zarządzanie majątkiem przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do złożenia wniosku o upadłość. Również możliwość utraty domu oznacza, że nie można złożyć wniosku o upadłość.

Upadłość konsumencka a firma windykacyjna – jaki plan spłaty możesz wymyślić? Przede wszystkim warto uporządkować wszystkie istniejące umowy dotyczące spłat i terminów. Przeprowadzenie niezbędnych badań pomoże w lepszym ustaleniu planu działania. Bardzo ważna jest rozmowa z dłużnikami. W ten sposób możesz osiągnąć porozumienie i uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony złożyć wniosek o upadłość i narazisz się na działania windykatorów.

kredyt123.pl
kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Zapisz się na nasz Newsletter