Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości?

Zniknęły pieniądze, czyli jak złodzieje wykorzystują narzędzia zwane "terminalami"Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości?

Nadszedł czas na rozwiązanie. Właśnie teraz masz problem z długami. Dług na karcie kredytowej, którego nie możesz spłacić. Wiesz jednak, że upadłość nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie możesz spłacić wierzycieli w całości – i prawdopodobnie będziesz musiał ponieść konsekwencje prawne. Tak więc bankructwo nie pomaga. W rzeczywistości możesz nawet znaleźć się w gorszej sytuacji po bankructwie z powodu odsetek. Naprawdę jest tylko jedno wyjście z tej sytuacji, a jest nim konsultacja z prawnikiem na temat upadłości konsumenckiej.

Na czym polega ogłoszenie upadłości?

Ogłoszenie upadłości może wyeliminować lub zredukować czyjeś zobowiązania finansowe. Wcześniej koncepcja ta była oferowana tylko dla przedsiębiorstw, ale teraz jest również dostępna dla osób fizycznych. Osoba fizyczna może złożyć wniosek o upadłość przez co najmniej trzy miesiące, bez zmiany jej lub jego poprzednich warunków.

Syndyk masy upadłościowej składa pozew przeciwko byłemu klientowi w celu umorzenia pozostałego zadłużenia. Jeżeli dłużnik chce wziąć udział w postępowaniu, mogą zostać dostarczone załączniki. Po ogłoszeniu upadłości proces likwidacyjny jest kontynuowany przez sąd. Syndyk, który uczestniczy w postępowaniu, nadzoruje prawo wierzyciela do umorzenia należności i w jakich warunkach.

Umorzenie długu

Zgodnie z prawem upadłościowym, ogłoszenie upadłości nie zapewnia całkowitego zwolnienia z długów, ale ustala pewne schematy płatności. Wysokość tej spłaty zależy od sytuacji finansowej dłużnika.

Dług, który tak naprawdę nigdy nie może zostać umorzony, to dług, którego zobowiązanie przewyższa aktywa.

Jednakże, upadłość dotyczy tylko długów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, takich jak karty kredytowe i pożyczki osobiste – nie dotyczy długów związanych z hipoteką, pożyczkami studenckimi lub długami podatkowymi. Upadłość nie obejmuje długów z:

  • alimentów
  • zobowiązania, które dłużnik ukrył w trakcie upadłości.
  • renty i obowiązku naprawienia szkody za wywołanie rozstroju zdrowia lub śmierci,
  • postępowania karnego (np. grzywny),

Głównym skutkiem ogłoszenia upadłości na poziomie finansowym, konsumenckim i prawnym jest pomoc dłużnikowi w jego problemach z zadłużeniem. Może to dotyczyć dużego zadłużenia lub niewielkiego niezapłaconego rachunku, np. za media.

rDługoterminowy wynajem samochodów - czym jest, kto może skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodu?Co z majątkiem dłużnika?

Osoba, która ogłasza upadłość traci lub traci prawa do swojego majątku. Majątek w masie upadłościowej zazwyczaj trafia do każdego, kogo wyznaczy sędzia. Fundusze zebrane z majątku upadłego zostaną wykorzystane na spłatę długów i pokrycie kosztów postępowania upadłościowego.

Kiedy ogłaszasz upadłość, sąd wyznacza syndyka, który ma zarządzać całym twoim majątkiem po spłaceniu wierzycieli. Syndyk może podejmować legalne działania, takie jak sprzedaż mieszkania lub samochodu, ale tylko wtedy, gdy sąd mu na to pozwoli.

Sąd może włączyć do masy upadłościowej osoby fizycznej zarobki uzyskane przez nią podczas pobierania renty inwalidzkiej. Sąd może nawet zwolnić renty inwalidzkie, które zostały już zajęte przez komornika, a czyniąc to, zapobiec ukaraniu osoby fizycznej za uzyskanie tych świadczeń.

Chociaż wierzyciele twierdzą, że wszystkie pieniądze w portfelu upadłego są zajęte, syndyk musi pozostawić pewną kwotę wolną i pieniądze nie są całkowicie zmarnowane. Mimo, że majątek przepadł, bankrutowi pozostają pewne podstawowe potrzeby, takie jak podstawowe wydatki na życie i tak dalej.

Odbiorca nie weźmie niczego, czego sprzedawca nie zamierza żądać. Na przykład, jeśli nie przyniósłby nawet lodówki, sprzedawca musi zapłacić za lodówkę, jeśli odbiorca chce czegoś innego.

Masz możliwość zwiększenia budżetu. Musisz uzasadnić swoje wydatki, przedstawiając dowód poniesienia wydatków.

Negatywne skutki upadłości konsumenckiej (ograniczenie praw konsumentów)

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma poważne konsekwencje prawne:

RapidaUpadłość konsumencka — skutki dla współmałżonka

Udział Twojego współmałżonka w majątku osobistym, który stał się częścią masy upadłościowej, zostanie przeznaczony na spłatę długów po tym, jak reszta majątku (w tym dom) zostanie podzielona. Nie może on wrócić do ciebie.

Małżonkowie osób, które złożyły wniosek o upadłość mogą domagać się spłaty długów swoich lub współmałżonków. Jednakże, nie jest to prawo dla małżonków, aby domagać się długów, które nie są ich własnymi.

Postępowanie sądowe o zadłużenie

W zdecydowanej większości przypadków bankructwa, egzekucje z nieruchomości są w toku. Po złożeniu wniosku o upadłość, wykluczenie pozostaje na miejscu. W procesie upadłościowym bankrut zostaje uwolniony od zobowiązań, w tym sensie, że jego długi nie mogą być prawnie

Upadły zostanie wykreślony z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, listy prowadzonej przez Krajowy Rejestr Sądowy.

Bankructwo osoby fizycznej — czy warto?

Ponad dwa miliony Europejczyków ma problemy z finansowaniem; w tym przypadku mogą oni spróbować ogłosić upadłość, aby uwolnić się od długów.

W 2019 r. wprowadzono nowelizację Prawa upadłościowego, która zacznie obowiązywać w przyszłości. Zmiana ta znosi wymóg podania przyczyn niewypłacalności i pozwoli ludziom na złożenie wniosku o upadłość w przypadku zdarzeń losowych (np. poważna choroba lub wypadek przy pracy). Jest to najnowsze posunięcie rządu mające na celu uniemożliwienie ludziom ucieczki przed długami w kodeksie upadłościowym,

Konsumenci, którzy chcą złożyć wniosek o upadłość są często podane automatyczny powrót, jeśli nie spełniają formalności. Nieprzestrzeganie prawidłowego procesu może zostawić konsumentów z prawnym bałaganem na rękach.

Rozpocznij Czat

Masz Pytanie ? Chętnie na nie odpowiemy

szybki_kredyt_gotówkowy
finanse
Szybki kredyt gotówkowy

Szybki kredyt gotówkowy Jeżeli przyjrzymy się możliwościom szybkiego pożyczenia pieniędzy, to stwierdzimy, że do niedawna szybkie pożyczki były dostępne wyłącznie za pośrednictwem parabanków. Szybkie pożyczki pozabankowe zyskały spore uznanie i popularność, zdobywając licznych zwolenników. Dla

Czytaj więcej »
pożyczka_bez_zaświadczeń_o_dochodach
finanse
Pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach

Pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach Aktualnie poniekąd nie chcemy już korzystać z kredytów, przy których zdobyciu trzeba przechodzić skomplikowane formalności i dostarczać dokumenty od pracodawcy. Banki nie mogąc być obojętne na oczekiwania kredytobiorcy, starają się

Czytaj więcej »
Jak zareagować i co zrobić gdy ktoś zapożyczył się na moje dane osobowe?
finanse
Kredyt hipoteczny dla seniorów – jakie są szanse?

Kredyt hipoteczny dla seniorów – jakie są szanse? Obecnie coraz więcej banków i instytucji finansowych oferuje produkty hipoteczne odpowiednie dla emerytów. Dzięki temu osoby starsze mogą kupić mieszkanie, aby zacząć korzystać ze swoich emerytur. Oryginalne:

Czytaj więcej »