Jak wygląda spłata kredytu w trakcie procesu rozwodowego?
W Polsce około 16 tys. par decyduje się na zakończenie małżeństwa, co w wielu przypadkach powoduje konieczność podziału majątku lub ustalenia opieki nad dziećmi. W niektórych sytuacjach byli mężowie i byłe żony mogą również zdecydować się na uzyskanie kredytu gotówkowego, który należy spłacić w całości. Pytanie tylko, jak to dokładnie działa w praktyce. Jeśli decydujemy się na ubieganie się o kredyt po rozwodzie, to prawdopodobnie na
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co dzieje się z kredytem w trakcie rozwodu?
- Rozwód a kredyt gotówkowy – możliwe scenariusze
- Kto spłaca kredyt gotówkowy po rozwodzie?
Bankierzy nie wtrącają się w życie ludzi. Dzieje się tak dlatego, że kredytobiorcy, którzy nie są spokrewnieni mogą spłodzić kredyty, a rozwody i separacje nie stwarzają dla nich przeszkód prawnych w przypadku zalegania z płatnościami. Zasada jest prosta. Wierzyciele nie powinni więc wtrącać się w te relacje: kredytobiorcy spłacają wspólnie, a rozwód czy separacja nie zmienia umów kredytowych. W rzeczywistości jednak sytuacja jest trudna, bo potrzebny jest wyrok sądu w tej sprawie. Co zrobić z tym długiem po rozwodzie?
Różne scenariusze rozwodowe: możliwe scenariusze zadłużenia
Nadal jesteś odpowiedzialny za kredyt, który został zaciągnięty przed zawarciem małżeństwa, nawet jeśli umowa kredytowa została podpisana po zawarciu małżeństwa. W takich przypadkach pożyczka pozostaje „twoją” pożyczką.
Problemem, który może pojawić się w każdym małżeństwie jest to, że istnieją pewne długi, które zaciągane są solidarnie. Za spłatę tych długów jesteśmy oboje solidarnie odpowiedzialni. Bank z reguły nie zwraca uwagi na to, kto spłaca dane zobowiązanie. Najważniejsze jest to, że bank otrzymuje odsetki w momencie, gdy te długi są spłacane.
Kiedy para zawiera związek małżeński, staje się partnerami. Aktywa i dochody partnera są dzielone z jego/jej małżonkiem, bez względu na to, jak cenne są te aktywa. Jednakże, jeśli istnieje umowa prenup, prawo do dokonywania postanowień w przyszłości nie liczy się do majątku wspólnego. W przypadku rozwodu prawo pozwala na podział majątku. Zasada ta nie dotyczy jednak długów. Para musi przestrzegać zobowiązania niezależnie od tego, w jakim jest związku. W przeciwnym razie kredyt hipoteczny
Czasami, gdy pojedynczy kredytobiorca zaciąga dług za współmałżonka, gdy byli oni małżeństwem, wynikająca z tego faktu rata kredytu hipotecznego opiera się wyłącznie na odsetkach. Odsetki płaci główny kredytobiorca, a były współmałżonek nie ma z tym nic wspólnego.
Co się dzieje, gdy się rozwiedziesz?
Spłata kredytu gotówkowego po rozwodzie jest ustalana tak samo, jak przed rozwiązaniem małżeństwa. Jak powiedział jeden z urzędników bankowych, kredytodawca nie będzie wnikał w to, czy małżonkowie spłacają dług wspólnie, czy może tylko jedna strona go spłaca. W przypadku kredytu, którego dotyczy rozwiązanie małżeństwa lub inna sprawa majątkowa, problemy pojawiają się, gdy dłużnik i wierzyciel nie mogą załatwić sprawy polubownie. Bank w takich sytuacjach nie pomoże, interweniować może jedynie sąd.
Problemy rodzinne pozostały. Wydaje się, że od czasu rozwodu stały się bardziej skomplikowane. Nadal trzeba się nimi zająć. Jeśli małżonkowie nie są już małżeństwem, to również będzie problem. Ale, jeśli płatności nadal nie są dokonywane, to nie będzie miało wpływu na obciążenie długiem. Firma hipoteczna będzie nadal uzyskać należne pieniądze. Jeśli mąż lub żona nie płaci, nadal będzie naruszeniem ich umowy. Dlatego też, jeśli w wyniku jakiegoś opóźnienia, lub po prostu nie płacić
Może pojawić się problem. Czy małżonkowie mogą sami sfinansować swoją ugodę? Jeśli ich kredyt jest w porządku, nie ma żadnych przeciwwskazań. Umowa prawna wskazuje jednego kredytobiorcę i to na nim będzie spoczywał obowiązek spłaty kredytu.
Kto spłaca kredyt gotówkowy po rozwodzie?
Były małżonek jest zazwyczaj odpowiedzialny do czasu ostatecznego wydania wyroku rozwodowego i przyznania rozwodu. Jednakże, nawet po wydaniu dekretu, może być trudno dojść do porozumienia, gdy jedna osoba jest odpowiedzialna za rozwód, ponieważ rzadko łatwo jest określić, kto ponosi winę.
Najbezpieczniejszą rzeczą do zrobienia w związkach, w których jeden partner był głównym płatnikiem w sprawach pieniężnych może być usiąść i porozmawiać. To może być najlepszym rozwiązaniem, aby zrobić plan płatności dla jednego partnera i przenieść dług do drugiej strony.
Chociaż metoda upadłościowa tylko w połowie eliminuje problem, to jest to najprostszy sposób. Jeśli kredytobiorca nie jest w stanie spłacać miesięcznych rat, bank musi skierować sprawę do sądu, gdzie zostanie wydany wyrok. W przypadku odmowy spłaty przez kredytobiorcę, bank rozpocznie egzekucję długu poprzez zlicytowanie nieruchomości
Na szczęście, osoba ubiegająca się o separację może wystąpić do sądu z pozwem o odzyskanie własności i aktywów, które przekazała bankowi; jednakże sąd może przyznać ulgę tylko wtedy, gdy osoba ta będzie w stanie udowodnić, że pożyczka została udzielona na podstawie fałszywych informacji. Nie ma czegoś takiego jak post
Podział kredytu gotówkowego po rozwodzie?
W przypadku kredytu gotówkowego dłużnicy nie muszą przechodzić przez bardzo rygorystyczny proces bankowy przy uzyskiwaniu finansowania, co ułatwia podział kredytu gotówkowego. W związku z tym jeden z byłych małżonków nie musi mieć wyjątkowo dobrej zdolności kredytowej.
Dlatego przed podziałem majątku najlepiej jest ustalić, który z partnerów korzysta z pożyczonych pieniędzy i przekazać spłatę. Jeśli jednak pieniądze są przeznaczane np. na remont wspólnego mieszkania, to można dokonać wspólnego przelewu pożyczki. Obie strony powinny udać się do banku i zgłosić taki przelew pożyczkodawcy. Oryginalne: Mieli wielkie życie, z własną szkołą i najlepszym mieszkaniem w okolicy, własnym domowym komputerem i serwisem telefonicznym.
Przeniesienie kredytu z jednego gospodarstwa domowego do drugiego Oryginalny: Jako były dyrektor finansowy odpowiedzialny za przeniesienie aktywów emerytalnych firmy na mojego byłego małżonka.
Przejęcie długu jest uregulowane w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 519-525 do przejęcia długu dochodzi w wyniku zawarcia stosownej umowy między bankiem a jednym z małżonków za zgodą drugiego.
Po otrzymaniu przez bank informacji wymaganych do zatwierdzenia przeniesienia długu z jednej osoby na drugą, bank upewnia się, że odbiorca jest w stanie zapłacić pieniądze, które ma zamiar przejąć.
Jeśli decydujesz się na cesję kredytu, który został zaciągnięty na jednego z byłych małżonków, pamiętaj, że bank nie pozwoli na takie rozwiązanie. Wpływa to na zabezpieczenie banku, które otrzymał w momencie podpisania kredytu przez dwóch kredytobiorców. Kolejną wadą tej umowy jest to, że po sprawdzeniu wiarygodności i przepisaniu kredytu na jedną ze stron może okazać się, że trudno będzie go przenieść.
Często w czasie kryzysu finansowego instytucja finansowa oferuje dodatkowe zabezpieczenie w postaci dodatkowych poręczeń. Innym rozwiązaniem jest zaoferowanie partnera życiowego dla indywidualnego dłużnika.
Refinansowanie kredytu gotówkowego po rozwodzie
Gdy zdolność kredytowa współmałżonka jest zbyt niska, aby udzielić mu kredytu, można zdecydować się na refinansowanie kredytu. W tym przypadku możliwe jest wykorzystanie uzyskanych środków jako finansowanie nowego kredytu, który można przeznaczyć na dowolny cel. Nierzadko można liczyć na lepsze warunki kredytowe i dodatkową gotówkę na ten cel.
Poręczenie kredytu gotówkowego a rozwód
W niektórych przypadkach, jeśli są inne współkredytobiorcy na karcie kredytowej, może chcesz dostać się na plan co-pay. Jeśli możesz to zrobić, jest to świetna opcja, ponieważ pomaga zmniejszyć swoje płatności zadłużenia na kilka sposobów: po pierwsze, zmniejsza swoje odsetki poprzez obniżenie długu w ogóle; po drugie, pomagając poprawić swój kredyt, może być w stanie być