Jak spłacić długi?

Jak spłacić długi? Według raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor już przeszło 2,5 mln naszych rodaków ma problemy ze spłatą zaciągniętych przez siebie zobowiązań. Dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że tym więcej możemy znaleźć w sieci zapytań „Jak

Jak spłacić długi?

Jak spłacić długiJak spłacić długi?

Według raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor już przeszło 2,5 mln naszych rodaków ma problemy ze spłatą zaciągniętych przez siebie zobowiązań. Dlatego nie powinien nikogo dziwić fakt, że tym więcej możemy znaleźć w sieci zapytań „Jak spłacić długi”, „Jak ustrzec się przed komornikiem”, „Co mam robić, windykacja puka do moich drzwi”? itd. Problem jest dość istotny a poniższy artykuł, choć w części mam nadzieję odpowie na postawione w tytule zapytanie.

Oczywiście stanem idealnym byłaby sytuacja, w której zarabiamy na tyle dużo, że wystarcza nam na wszystkie nasze potrzeby a jeszcze zostaje pewna suma w celu budowania oszczędności. Niestety w przypadku wielu osób jest to stan nieosiągalny. Chcąc normalnie funkcjonować zaciągają one kredyty lub pożyczki i popadają w długi, z których nie tak łatwo już wyjść. Poniżej znajdziesz garść porad, które podzieliłem na trzy główne grupy, które mogą się wzajemnie przenikać i uzupełniać.

I. Jak spłacić długi – opcja „Zaciskamy pasa”jak splacic dlugi

Być może wiele osób w tym momencie uśmiechnie się z politowaniem, ale bardzo często wystarczy zmienić swoje nawyki, aby zaoszczędzić każdego miesiąca niemałe środki finansowe. Zastanówmy się tak naprawdę, czego potrzebujemy do życia: pełny pakiet programów telewizji satelitarnej skoro oglądamy przeważnie do 3-4 programów? (a jest to zawsze koszt ok. 100 zł miesięcznie), kiedy ostatnio zmienialiśmy taryfę u naszego operatora telefonii komórkowej? (ze zwykłego lenistwa czasami ucieka nam kilkadziesiąt złotych), ile kupujemy jedzenia i jak wiele marnuje się w ujęciu miesięcznym?, wiesz, jakie opłat nalicza Twój bank przy obsłudze rachunku lub wypłacie pieniędzy z bankomatu? (może to już czas na zmianę?). W drugą stronę poszukajmy aktualnych promocji bankowych np. zwrot pieniędzy za zakupy tzw. cashback, pieniądze za założenie konta itd. To tylko proste przykłady jak w naszym portfelu każdego miesiąca może zostać więcej pieniędzy, które możemy właśnie przeznaczyć na spłatę swoich długów.

jak_splacic_dlugiII. Jak spłacić długi – opcja „Konsola, ale nie ta do grania”

Jeżeli w pewnym momencie zaciągnęliśmy zbyt wiele zobowiązań w postaci kredytów lub pożyczek to warto dogłębnie zastanowić się nad opcją konsolidacji naszych zadłużeń, czyli zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego. Im wcześniej zdecydujemy się na konsolidację tym większa jest szansa, że otrzymamy środki na ten właśnie cel. W uproszczeniu chodzi, bowiem o to, aby połączyć wszystkie nasze długi, spłacić je a samemu mieć tylko jedną niską ratę każdego miesiąca (oczywiście czas potrzebny na spłatę wydłuży się, ale to jest konieczność w tej opcji). Warto w tym miejscu wspomnieć, że kredyt konsolidacyjny powinien być zaciągany tylko i wyłącznie w banku (pożyczki pozabankowe nie sprawdzają się w tym przypadku, ponieważ koszty obsługi, jakie się z nimi wiążą mogą nas wpędzić w jeszcze większe tarapaty finansowe). Zastosowanie opcji konsolidacji nie wyłącza oczywiście konieczności zastosowania wskazówek zawartych w opcji I „Zaciskamy pasy”.

III. Jak spłacić długi – opcja „Pora upadać”jak_splacic_dlugi

Jeżeli sytuacja jest na tyle tragiczna, że nie pomaga już kredyt konsolidacyjny i nie ma żadnych realnych przesłanek na poprawę naszego stanu materialnego to jedynym rozwiązaniem może się okazać ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to ostateczność, ale jak pokazuje praktyka życiowa znaczna grupa dłużników skorzystała z tej opcji i już teraz mogą się cieszyć życiem bez długów i bez strachu przed komornikiem lub windykacją. W uproszczeniu upadłość konsumencka polega na tym, że składamy wniosek do sądu, w którym opisujemy naszą ciężką sytuację finansową, wskazujemy przyczyny, które doprowadziły nas do niewypłacalności i wnosimy o umorzenie naszego zadłużenia. Kiedy sąd przychyli się do naszego wniosku to jest nam przydzielana osoba syndyka, który zajmuje się naszą sprawą, sprawdza, jaki faktycznie posiadamy majątek i jakie są perspektywy, aby spłacić długi. Przeważanie cały proces trwa około 24 miesięcy a my każdego miesiąca oddajemy z naszego dochodu pewną sumę na pokrycie zadłużenia (czasami odbywa się to nawet bez planu spłaty). Kiedy spełniamy zasądzony plan to reszta zadłużenia jest nam umarzana a wierzyciele nie mają już możliwości dochodzenia swoich roszczeń w przyszłości. Ogłoszenie upadłości jest rozwiązaniem ostatecznym, ale niezwykle skutecznym. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż jeśli posiadamy jakiś „większy” majątek np. działkę lub mieszkanie to może zostać on zlicytowany przez syndyka, aby pokryć w jak największym stopniu długi, które na nas ciążą.