Marża hipoteki – co warto wiedzieć, od czego zależy

kredyt hipotecznyMarża hipoteki – co warto wiedzieć, od czego zależy

Najważniejszą koncepcją, aby wiedzieć, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny jest to, że wszystkie oferty powinny być postrzegane jako negocjowalne. Jednym ze sposobów na to jest możliwość negocjowania marży brokera hipotecznego, która pojawi się w ofercie, którą otrzymasz.

Czym jest marża kredytu hipotecznego?

Kiedy ludzie zastanawiają się nad kupnem nowego domu lub mieszkania, zadają sobie pytanie: Co to jest marża kredytu hipotecznego? Marża kredytu hipotecznego to kwota, którą bank pobiera od Ciebie dodatkowo do pieniędzy, które pożyczasz.

Innym kosztem, jaki przeciętny kredytobiorca musi ponieść przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, jest stopa procentowa, a kredytodawcy naliczają odsetki, aby zarobić pieniądze od kredytobiorców. Dlatego też, gdy bank jest skłonny zapłacić wyższą stopę procentową niż ta pobierana przez innych kredytodawców na rynku, nazywa się to marżą.

Potrzebujesz inną ofertę?

KWOTA KREDYTUOKRES SPŁATY

APR (Roczna Stopa Procentowa) dla nowego kredytu hipotecznego wynosi 5,00%. Okres spłaty wynosi 30 lat (co oznacza, że płatności będą kontynuowane na tym poziomie). Jest to kredyt na kwotę $350,000 z całkowitymi płatnościami w wysokości $7.02 (1,000 x 360 = 7,200; 7,200 x 5.00% = 360.00). Środki te zostaną jednak wypłacone

Minimalny i maksymalny okres spłaty: pięć lat; maksymalna APR: 5,66%.

kredyt hipotecznyMarża a oprocentowanie – jaka jest różnica?

Oprocentowanie kredytu jest podzielone na dwie części:

 • wysokości stopy referencyjnej WIBOR(R).
 • marży banku,

Chociaż istnieją różnice w mechanizmach ustalania cen i zasadach działania, istnieją pewne podobieństwa między stopą procentową (WIBOR) a oferowaną stopą międzybankową. Obie opierają się na różnych rynkach; WIBOR jest zarządzany przez Komitet Polityki Pieniężnej, podczas gdy stopa oferowana na rynku międzybankowym jest ustalana przez banki komercyjne.

Ze względu na pandemię koronawirusa, która położyła kres dużym zgromadzeniom i zamknęła znaczną część pracy społeczeństwa, stawka ta została ostatnio obniżona do bardzo niskiego poziomu 0,1%. W ślad za niższą stawką, musi spaść również WIBOR(R), co w teorii powinno skutkować

Chociaż konkurencja między bankami jest bardzo duża, może to być czasami mylące. Bank może w rzeczywistości podnieść stopę procentową, zwiększając tym samym marżę.

Od czego zależy marża kredytu hipotecznego?

Wysokość opłaty procentowej pobieranej przez bank zależy od wielu czynników, o których decyduje bank.

 • dodatkowe produkty – często zdecydowanie się na dodatkowe produkty przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (ubezpieczenie, założenie konta osobistego, założenie karty kredytowej itp.) obniża marżę banku;
 • wysokość wkładu własnego – im wyższy będzie Twój wkład własny, tym niższą marżę naliczy bank;
 • lojalność klientów – bank może zaproponować korzystniejsze warunki klientom, którzy od dłuższego czasu prowadzą w instytucji tej rachunek osobisty lub skorzystali już z innych usług;
 • polityka marketingowa banku – na przedstawianą ofertę mają wpływ cele sprzedażowe banku, prowadzone działania promocyjne, oferty specjalne stworzone z myślą o konkretnych grupach docelowych klientów;
 • stosunek zaciągniętego długu do wartości nieruchomości (LTV) – im mniej ryzykowany kredyt, tym niższa będzie marża banku;
 • sytuacja finansowa klienta – argumentem za obniżeniem marży może być wysoka zdolność kredytowa, pozytywna historia kredytowa oraz wysoka kwota kredytu;

Prawdziwa_rewolucja_w_kredytach_hipotecznychJak można obniżyć marżę kredytu hipotecznego?

W przeszłości banki zwykle utrzymywały swoje marże na poziomie od 1,5 do 4%, ale ze względu na rosnące stopy procentowe w ciągu ostatnich kilku lat, marże te rosną.

Niektórzy kredytodawcy będą oferować lepszy kredyt hipoteczny z niższych płatności miesięcznych, jeśli są one skłonne do cięcia marży. Obniżenie marży pomoże nisko zarabiających uzyskać bank do zaoferowania im lepszą płatność.

Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie oprocentowania kredytu hipotecznego jest zastanowienie się nad tym i planowanie z wyprzedzeniem. Po podpisaniu kredytu hipotecznego, oprocentowanie kredytu jest już ustalone, więc trudno je negocjować. Aby obniżyć oprocentowanie, starasz się znaleźć argumenty, które przekonałyby bank do obniżenia marży kredytu. Mogą to być punkty dotyczące obniżenia miesięcznej raty. Oto jeden z możliwych sposobów, w jaki można wypowiedzieć ten pomysł: „Powinniśmy mieć kredyt

 • wysoka zdolność kredytowa,
 • zgodzenie się na wyższą prowizję jednorazową, zamiast comiesięcznej marży,
 • zbudowana pozytywna historia kredytowa,
 • wysokie dochody oraz stabilne zatrudnienie,
 • skorzystanie z dodatkowego produktu, na przykład ubezpieczenia kredytu hipotecznego,
 • przedstawienie konkurencyjnej oferty, jaką zaoferował Ci inny bank.

Nie ma lepszego momentu na spłatę długów niż ten, kiedy jeszcze masz na to szansę. Twoje nowe konta kredytowe muszą zostać spłacone w uzgodnionym terminie. Aby jednak uniknąć utraty zaufania do banków, ich preferowanym sposobem kontaktu z Tobą będzie prawdopodobnie rozmowa telefoniczna. Z tego powodu najlepiej jest mieć odpowiednio uzasadniony wniosek, zanim zacznie się dzwonić. Zanim otrzymasz kredyt

Kalkulator konsolidacyjnyJak mogę skłonić mojego pożyczkodawcę hipotecznego do obniżenia kwoty, którą muszę zapłacić za obsługę kredytu?

Banki nie będą miały szablonu, ale możesz napisać swój własny.

Jeśli chcesz przekonać bank do obniżenia marży, musisz dostarczyć mu informacji na kilku różnych poziomach. Po pierwsze, należy wykazać, że nasza działalność jest solidna. Po drugie, musisz wykazać, że zapewniłeś bankowi zabezpieczenie, które w przypadku

Jak obliczyć marżę kredytu hipotecznego?

Jako przyszły kredytobiorca na pewno zastanawiasz się: Jak obliczyć wysokość swojej raty kredytu hipotecznego. To jest prawdziwe pytanie! Nie musisz znać wzoru matematycznego na pamięć, aby wiedzieć, ile wynosi marża.

Zamiast dezorientować się próbując obliczyć marżę kredytu hipotecznego, spróbuj skorzystać z naszego darmowego kalkulatora hipotecznego, który zrobi to za Ciebie. Pomoże Ci on szybko porównać dostępne na rynku oferty kredytów hipotecznych.

Czy można zmienić zadłużenie w trakcie trwania kredytu hipotecznego?

Średnia marża dla kredytu hipotecznego zmienia się w zależności od roku spłaty. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy wynegocjowana niska marża kredytu hipotecznego nie jest stała. Najczęstsze powody to:

 • zakończenie okresu promocyjnego, który zgodnie z umową gwarantował niższą marżę.
 • pozytywna odpowiedź banku na wniosek kredytobiorcy z prośbą o obniżenie marży,
 • rezygnacja klienta z produktów dodatkowych, których opłacanie jest warunkiem naliczania preferencyjnej marży,

Ranking kredytów dla firmDlaczego marża ma wpływ na to, ile zapłacimy za kredyt hipoteczny?

Im niższa marża, tym większą kwotę zapłaci kredytobiorca. Nie zawsze jednak oznacza to niższy kredyt hipoteczny. Wpływ na to ma również szereg innych czynników.

Aby dowiedzieć się, jak duża będzie Twoja rata kredytu hipotecznego, musisz upewnić się, że Twoja rzeczywista sytuacja odpowiada tej, która jest używana w naszym kalkulatorze kredytów hipotecznych.

Co takiego jest w kredytach mieszkaniowych, że zawsze gwarantują dobry pomysł?

Osoby, które planują obniżyć koszty związane z kredytem hipotecznym mogą uzyskać obniżenie marży banku poprzez negocjacje. Banki są najpotężniejszą stroną na tej arenie, ponieważ mają największy wpływ na to, jak duży jest kredyt hipoteczny.

Skoro cała stopa procentowa ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej jest bez znaczenia, to może uda się jeszcze zmienić tylko marżę kosztem znacznej opłaty.

Jak uzyskać najlepszą marżę kredytu hipotecznego? Musisz znaleźć najlepsze argumenty, aby przekonać bank, że udzielenie Ci kredytu hipotecznego to dobry pomysł – nic Ci nie zaszkodzi spróbować, a możesz sporo zyskać.

Istnieją różne możliwości: zmniejszyć marżę lub zapłacić więcej; tym samym zwiększając dług, który nie może być pokryty.

Kredytodawca hipoteczny powinien wziąć pod uwagę następujące czynniki przy rozpatrywaniu kredytu mieszkaniowego.

Miesięczna rata nie jest jedynym czynnikiem, na który należy zwracać uwagę przy poszukiwaniu kredytu hipotecznego. Poza ratą powinniśmy wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak:

 • wysokość prowizji,
 • koszty dotyczące obligatoryjnych produktów dodatkowych,
 • koszty związane z wcześniejszą spłatą kredytu,
 • koszty związane ze zmianami w harmonogramie spłat,
 • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Oceniając kredyt hipoteczny, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na APR, stopy procentowe i okres kredytowania (czyli długość kredytu). APR jest ważna, ponieważ uwzględnia zarówno stopę procentową, jak i koszt kredytu hipotecznego.

Oblicz APR.

Pożyczki na wyciągnięcie rękiMarża kredytu hipotecznego – ranking

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego należy ocenić marże banku, aby z góry wiedzieć, z którym najprawdopodobniej dostaniemy najlepszą ofertę.

Gdzie można znaleźć najlepsze oferty kredytów hipotecznych? W tym artykule porównamy oferty kredytów hipotecznych dostępnych w trzech największych bankach na Filipinach: Capital One, BDO Unibank oraz Metrobank.

 1. PKO BP Kredyt Mieszkaniowy – oferta Własny Kąt – 2,06%
 2. ING Bank Śląski Kredyt Hipoteczny – 1,89%
 3. Santander Bank Polska Kredyt Hipoteczny – 2,29%
 4. Bank Pekao S.A. Kredyt Hipoteczny – 2,24%
Scroll to Top