Kiedy bank może udzielić nam kredytu?
Czy trzeba podpisywać umowy i porozumienia, gdy mieszkanie jest jeszcze w budowie? Czy dostaniemy kredyt, jeśli nasze mieszkanie fizycznie jeszcze nie istnieje?
Z badań wynika, że nabywcy mieszkań deweloperskich podpisują umowy na zamieszkanie w nich do dwóch stanów wykończenia. 23% tych nabywców robi to z mieszkaniem na etapie zerowym budowy. 49% nabywców robi to z mieszkaniem do stanu surowego zamkniętego. Co więcej, w wyniku ostatniej fali dużych inwestycji deweloperskich ludzie stali się bardziej skłonni do podejmowania ryzyka. Powstaje ponad 270 tys. mieszkań deweloperskich.
Eksperci sprawdzają, jak banki podchodzą do udzielania kredytów na projekty mieszkaniowe w budowie. Większość instytucji staje się coraz bardziej pobłażliwa i hojniejsza w udzielaniu kredytów.
Większość z 22 banków biorących udział w badaniu jest skłonna udzielić kredytu na każdym etapie budowy budynku mieszkalnego, nawet zanim robotnicy zaczną wbijać gwoździe czy wbijać łopatę. Pozostałe banki udzielają kredytu budowlanego tylko wtedy, gdy budynek jest już wykończony, czyli nie sfinansują niczego poza mieszkaniem, które jest już w stanie wykończonym. mBank i MultiBank z kolei wymagają, aby budynek był całkowicie wykończony, zanim udzielą kredytu budowlanego; dopiero gdy deweloper zacznie go budować, mogą udzielić kredytu na budowę.
Przydatną wskazówką na temat tego, które banki mają tendencję do udzielania szybkich decyzji o zatwierdzeniu kredytu jest to, czy można znaleźć cokolwiek wskazującego na to, czy bank ma wewnętrzne listy klientów banku, z którymi zawarte są nazwy deweloperów.
Ostatnią rzeczą, o której chcesz pomyśleć, jest sposób, w jaki bank będzie wypłacał poszczególne części kredytu. Jeden bank może mieć standardowy harmonogram ustalania płatności, podczas gdy inny bank może dokonywać płatności w miarę postępu prac.