Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a odsetki

Kredyt gotówkowy przez internet

Szybki kredytWcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a odsetki

Kiedy osoba spłaca kredyt hipoteczny przed terminem, kredytodawca jest prawnie zobowiązany do zwrotu konsumentowi poniesionych przez niego kosztów i nie nalicza żadnych dodatkowych odsetek, które mogłyby zostać naliczone.

Prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania

Umowa kredytowa podpisywana jest pomiędzy klientem a bankiem. Stanowi ona, że bank zobowiązuje się do udzielenia kredytu w zamian za wynagrodzenie w postaci odsetek oraz innych opłat i prowizji. Kredytobiorca musi spłacać kredyt w ustalonych miesięcznych ratach.

W ustawie stwierdzono, że konsument ma prawo do otrzymania spłaty kredytu hipotecznego w całości lub w części. Oznacza to, że kredytobiorca ma prawo do uzyskania spłaty części lub całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie kredytowej.

W danym roku rynkowym, przeciętny konsument zawsze będzie chciał wiedzieć, ile będzie go kosztowała spłata kredytu w bieżącym miesiącu (lub wcześniejszym miesiącu w roku) i kiedy przypada termin kolejnej spłaty odsetek. Ponadto, kredytodawca nie może uzależniać akceptacji całości lub części kredytu hipotecznego na bieżący miesiąc (lub wcześniejszy miesiąc w roku) od tego, czy konsument będzie w stanie spłacić kredyt w bieżącym miesiącu (lub wcześniejszym miesiącu w roku).

Zwrot kosztów i odsetek

Korzyść kredytobiorcy z wcześniejszej spłaty polega na tym, że kredytodawca musi zwrócić kredytobiorcy odsetki i inne koszty, które zostały przez niego poniesione, zanim będzie on mógł otrzymać zwrot części zapłaconych przez niego odsetek. Ustawa o kredycie wspomina, że całkowite świadczenie kredytobiorcy jest pomniejszane o odsetki, które kosztował kredytodawcę za tę część okresu kredytowania, w której pierwotny okres kredytowania został zmieniony.

Pożyczka dla bardzo zadłużonychRekompensata za wcześniejszą spłatę

W ten sam sposób, gdy bank udziela kredytu mieszkaniowego, traci w rzeczywistości zysk, który mógłby osiągnąć, gdyby kredytobiorca kontynuował spłatę kredytu hipotecznego przez cały okres, a data zakończenia kredytu zostałaby osiągnięta w terminie wskazanym w harmonogramie.

W niektórych przypadkach banki są zobowiązane do udzielenia swoim klientom opłaty za wcześniejsze spłacenie kredytu hipotecznego, ale opłata ta powinna być określona w umowie kredytowej.

Czy wiesz, że…?

Jeśli kredyt hipoteczny ma zmienną stopę procentową, bank może zmusić Cię do zapłacenia mu opłaty, jeśli spłacisz część lub całość kredytu w ciągu trzech lat od uzyskania kredytu. Po tym czasie nie możesz być prawnie obciążony zapłatą odszkodowania lub odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu.

Nie istnieje wzór matematyczny, który podaje sumę, w jakiej osoba może otrzymać odszkodowanie za nieuczciwe praktyki windykacyjne. Kwota, którą należy wypłacić dłużnikowi jest raczej ustalana przez prawo. Prawo zezwala bankom na 3 procent od kwoty głównej kredytu hipotecznego spłacanego wcześniej niż wymagany termin. Odsetki nie mogą być większe niż te, które ustawa dopuszcza za wcześniejszą spłatę. Suma ta nie może przekroczyć 5 400 dolarów.

Ten fragment Ustawy wskazuje również, że jeżeli do końca umowy kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu pozostało mniej niż 12 miesięcy, koszty odsetkowe kredytodawcy nie mogą być naliczane w wysokości większej niż ta, która mogłaby być uzyskana w pozostałym okresie kredytowania, a kredytodawca nie może pobierać żadnych opłat lub kosztów w związku z przedterminową spłatą kredytu.

Kiedy pożyczkobiorca spłaca pożyczkę przed terminem, odsetki, które są zaoszczędzone w czasie pozostałym do spłaty pożyczki, stanowią korzyść finansową dla pożyczkobiorcy. Ponieważ i tak nie musi on ich spłacać, jest to dla niego świetna oferta finansowa!

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

Szybka Pożyczka Online

Dowiedz się, jak zdobyć Szybką Pożyczkę Online Szybka pożyczka online?Czy szukasz szybkiego i łatwego sposobu na zdobycie niezbędnych Ci pieniędzy?

Kalkulator Kredytu

Kalkulator kredytu Kredyt do 150.000 zł Umowa do 120 miesięcy (10 lat) Stopa oprocentowania od 9% Mała rata Wygodna spłata