Kredyt konsolidacyjny – jedna rata zamiast kilku

jak_splacic_dlugiKredyt konsolidacyjny – jedna rata zamiast kilku

Czasem zdarza się tak, że posiadamy już jeden kredyt, a potrzebujemy dodatkowej gotówki. Wtedy sięgamy po dostępne rozwiązania, bierzemy kolejną pożyczkę, a nawet klika mniejszych. Każdy taki kredyt niesie ze sobą dodatkowe koszty takie jak prowizja, oprocentowanie, ubezpieczenie. Płacimy kilka rat, musimy pilnować każdego terminu, a zdarza się niekiedy tak, że raty zbytnio obciążają nasz budżet domowy.

Płacenie kilku rat, często każdej w innym banku powoduje, że może się zdarzyć taka sytuacja, iż spóźnimy się z jedną ratą- po prostu zapomnimy o niej. Obciążenie budżetu domowego zbyt dużą ilością rat może skutkować brakiem dodatkowych środków w nagłych sytuacjach. Niekiedy jest tak, że już nie jesteśmy w stanie spłacać kredytów w terminie.

Warto wtedy zastąpić kilka kredytów i zamienić je w jeden tzw. kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny pomoże spłacić wszystkie kredyty. Wtedy płacimy jedną ratę w jednym miejscu, bardzo często niższą niż do tej pory, dzięki czemu więcej pieniędzy zostaje nam w kieszeni. Dodatkowo jeżeli kredyty były ubezpieczone możemy ubiegać się o zwrot kosztów ubezpieczenia. Skonsolidować można także limity na koncie i karty kredytowe, dzięki czemu pozbywamy się też dodatkowych kosztów i opłat miesięcznych za ich używanie.

Na rynku jest bardzo dużo ofert jeżeli chodzi o kredyty na spłatę innych zobowiązań. Warto wtedy zwrócić uwagę na oprocentowanie czy jest stałe przez cały okres spłaty kredytu czy zmienia się w zależności od wskaźników na rynku. Bardzo istotna jest prowizja kredytu czy pobierana jest od razu i jaka jest jej wysokość. Dodatkowo czy musimy ubezpieczyć kredyt i jakie to będzie ubezpieczenie, jakiego rodzaju będą warunki. Zwróćmy uwagę na wysokość raty, okres kredytowania i całkowity koszt kredytu. Bardzo widoczne jest to na wskaźniku RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, dzięki czemu od razu widać jaką kwotę dodatkowo oddamy przy kredycie.konsolidacja_lekarstwem

Przy sprawdzaniu kredytu i wyliczaniu oferty warto wybrać dwie, trzy propozycje i tam złożyć kompletny wniosek, sprawdzając od razu zdolność kredytową. Wiąże się to ze sprawdzeniem naszej historii kredytowej w bazach dłużników (przede wszystkim w bazie Biura Informacji Kredytowej). Im częściej wysyłamy zapytanie do BIK o taki raport to zmniejsza się nasza ocena punktowa i automatycznie zdolność kredytowa, dlatego warto o tym pamiętać. Im lepsza zdolność kredytowa tym lepsza oferta czeka na nas.

Zazwyczaj bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego formalności załatwia za nas. My przynosimy poprzednie umowy kredytowe, a bank automatycznie po udzieleniu kredytu przelewa środki na wcześniejsze zobowiązania. Z naszej strony wystarczy udać się do poprzedniej instytucji składając dyspozycję zamknięcia kredytu i ewentualnie zwrotu ubezpieczenia jeżeli takie było.

Korzystając z kredytu konsolidacyjnego możemy zyskać jedną mniejszą ratę, niższe koszty kredytu i spokojną głowę. A comiesięczne dodatkowe środki pozwolą na reperację budżetu domowego, odłożenie dodatkowej kwoty na realizację innych planów.

Scroll to Top