Jak założyć wspólny rachunek bankowy, co się stanie w przypadku śmierci współwłaściciela?

Jak założyć wspólny rachunek bankowy, co się stanie w przypadku śmierci współwłaściciela? Wiele osób chciałoby otworzyć wspólne lub wspólne konto bankowe. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj relacji was łączy. Nie ma znaczenia, czy jesteście partnerami, przyjaciółmi, czy rodziną. Nie ma

Jak założyć wspólny rachunek bankowy, co się stanie w przypadku śmierci współwłaściciela?

Kredyt bez zaświadczeń o dochodachJak założyć wspólny rachunek bankowy, co się stanie w przypadku śmierci współwłaściciela?

Wiele osób chciałoby otworzyć wspólne lub wspólne konto bankowe. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj relacji was łączy. Nie ma znaczenia, czy jesteście partnerami, przyjaciółmi, czy rodziną. Nie ma też znaczenia, czy jesteście małżeństwem czy nie. Bank nie pyta o dane każdego z osobna, kto chce otworzyć konto! Osoby, które chcą otworzyć konto wspólne, mogą to zrobić samodzielnie lub wspólnie.

Wiele gospodarstw domowych jest prowadzonych przez dwie osoby, ale nie czują one potrzeby zalegalizowania swojego związku. Wspólne konto pozwala na dostęp do tych samych funkcji kont oszczędnościowych i czekowych; jeśli nie są małżeństwem, może to być świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Zaletą jest to, że można zrobić te same rzeczy, jak byś indywidualnie – można:

 • dokonywać wpłat,
 • wypłacać zgromadzone na koncie środki,
 • płacić kartą za zakupy czy realizować płatności internetowe,
 • ustalać zlecenia i korzystać z poleceń zapłaty.
 • zlecać przelewy,

Założenie wspólnego konta bankowego małżonków byłoby podobne do założenia wspólnego konta bankowego z obcymi ludźmi.

Konto bankowe, które współwłaściciele posiadają wspólnie i każdy z nich ma indywidualny numer PIN, pozwala właścicielom na dostęp do zgromadzonych środków i płacenie rachunków.

Pary z intercyzą mogą nadal składać wspólne zeznania podatkowe po uzyskaniu rozwodu. Jednakże, jeśli chcą uniknąć pewnych wydatków związanych ze wspólnym kontem, może to nie być najlepszy pomysł.

Małżonkowie posiadający odrębny majątek mogą mieć wspólne konto oszczędnościowe, ale różnica w ich posiadaniu i korzystaniu z pieniędzy leży w sposobie podziału majątku nabytego po zawarciu małżeństwa. Jeśli intercyza nie wchodzi w grę, ustawowe zasady wspólnoty regulują majątek nabyty po zawarciu małżeństwa, a w przypadku braku pisemnej umowy, każdy z małżonków

Pożyczki dla zadłużonych z gwarantemJak założyć wspólne konto bankowe?

Sposób otwarcia wspólnego konta jest podobny do tego, który obowiązuje przy otwieraniu indywidualnych kont oszczędnościowych i czekowych. Na przykład, będziesz musiał udać się do oddziału, gdzie Ty i Twoi współwłaściciele będziecie musieli podpisać papiery i przedstawić dokumenty.

Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów z noszeniem dwóch paszportów, warto zebrać dokumenty tożsamości od potencjalnych wynajmujących lub nawet używać różnych dokumentów tożsamości w różnych nieruchomościach, aby ograniczyć kłopot.

Istnieje kilka sposobów na otwarcie wspólnego konta online i większość z tych metod wymaga osobistego stawiennictwa w oddziale banku. Ale jest też sposób na otwarcie wspólnego konta online bez konieczności wizyty w oddziale banku, ale najpierw trzeba podpisać papier i dostarczyć go do banku.

Wbrew pozorom, druga alternatywa zajmuje mniej więcej połowę czasu – nie dość, że trzeba podpisać umowę, to jeszcze bank musi udostępnić środki kupującemu. Zajmuje to zwykle kilka dni. Zauważ, że możesz użyć obu wariantów dla różnych rzeczy. Na przykład możesz sparafrazować „contrary to

Niektóre banki oferują klientom możliwość otwarcia konta za pomocą e-karty lub video selfie. Również weryfikacja tożsamości zajmuje kilka minut.

Założenie konta bankowego przez męża i żonę jest identyczne jak w przypadku osób, które nie są małżeństwem. Jedyna realna różnica polega na tym, że po zawarciu związku małżeńskiego nie można już mieć wspólnego konta, chyba że dokona się rozdzielności majątkowej.

Po zawarciu związku małżeńskiego wystarczy udać się do banku, aby zmienić nazwisko i numer dowodu osobistego.

Jak założyć konto bankowe – zobacz kroki, krok po kroku online.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu wspólnego konta?

Musisz mieć pewność, że gracie w jednej drużynie. Ty i Twój małżonek lub partner powinniście mieć konto, do którego oboje macie prawo własności, a wspólne konto małżeńskie pozwala Wam działać niezależnie. W ten sposób wiecie, gdzie jest wasze

 • warunki założenia konta — najczęściej we wszystkich bankach są one bardzo podobne. Warto, abyś zwrócił przede wszystkim uwagę na listę dokumentów, jaka będzie potrzebna do otwarcia rachunku;
 • warunki prowadzenia rachunku — sprawdź jakie sprawy możesz załatwić samodzielnie, a do czego będzie potrzebna np. zgoda współwłaścicieli.
 • wysokość opłat za prowadzenie i korzystanie z konta — informacje na ten temat znajdziesz w Tabeli opłat i prowizji. Weryfikację zacznij od sprawdzania kosztów przelewów, opłat za kartę, wypłatę z bankomatów, ale też zwróć uwagę, ile wynosi minimalna kwota, która powinna co miesiąc zasilać Wasze konto;

Feratum Money PożyczkaWspólne konto bankowe – czy jest płatne?

W takiej sytuacji banki pobierają opłaty za samo prowadzenie rachunku oraz za użytkowanie karty debetowej. Możesz również użyć parafrazy z początku zdania jako zdania niezależnego. Możesz użyć własnych słów, aby wyjaśnić znaczenie. Na przykład: Original

Dla większości ludzi wystarczy utrzymywanie regularnych dochodów na poziomie pozwalającym na oszczędzanie w banku. Dochody te muszą wpływać na konto co miesiąc. Spełniając te warunki, zwalnia się z najczęstszych transakcji kartą. Transakcje te wykonywane są od czasu do czasu lub raz lub dwa razy na jakiś czas. Proces ten jest różny dla poszczególnych posiadaczy kart. Liczba opłat w miesiącu jest większa niż w przypadku kart firmowych.

Jeśli posiadasz konto z dwoma, trzema lub czterema osobami, musisz liczyć się z tym, że do Twojego konta będzie miał zastosowanie regulamin grupy. W tym przypadku każdy z członków grupy będzie zobowiązany do zapewnienia środków na rachunku oraz dokonania minimalnej liczby transakcji kartą debetową.

Aby uniknąć opłat związanych z podatkiem od sprzedaży, niektórzy ludzie decydują się na użycie innej karty bankowej, która nie pobiera podatku. Można również znaleźć oferty, gdzie opłaty nie są pobierane lub gdzie samemu płaci się podatek od sprzedaży.

Wspólne konto na czymś bez ślubu. Jak to działa?

Liczba par, które otwierają rachunki oszczędnościowe i/lub wspólne nie ogranicza się już do małżeństw w wieku 20 i 30 lat. Wiele osób w wieku 50 i 60 lat również otwiera takie konta.

Zasady opodatkowania darowizn mogą być skomplikowane dla pary, która posiada wspólne konto, gdzie jedna osoba jest w posiadaniu środków lub korzyści, ale druga osoba ma pełne wykorzystanie lub dostęp.

Na szczęście, osoby posiadające „wspólne” konta dla partnerów nie muszą się martwić o podatek od darowizn, ponieważ muszą one zadeklarować transfery funduszy do swojego partnera, jeśli chcą uniknąć naliczenia podatku przez IRS.

Nie obchodzi Cię, ile wpłynie na Twoje konto, a proporcje w nim są nieistotne.

Jeśli dwie osoby posiadają wspólne konto, to tak jakby był już jeden współwłaściciel, ale konto bankowe może być traktowane jak wspólne konto. Różnica polega na tym, że Ty jako współwłaściciel wspólnego konta musisz być informowany o wszelkich większych transakcjach finansowych.

Incredit PożyczkaWspólne konto bankowe a spadek

Śmierć ułatwia dostęp do środków zgromadzonych na wspólnym koncie. Wiele banków przestało jednak umożliwiać dostęp do połowy zgromadzonych środków.

Jest ona automatycznie traktowana zgodnie z prawem własności; czy też tak jest?

Według ekspertów w tej dziedzinie, w przypadku kont wspólnych, które są likwidowane w przypadku śmierci współwłaściciela, obowiązują zazwyczaj następujące zasady: Zgromadzone zyski po opodatkowaniu przechodzą do majątku zmarłego współwłaściciela, chyba że zostały już odłożone do przyszłego specjalnego wykorzystania. A samo konto może zostać zlikwidowane

Po śmierci jednego z małżonków wspólne konta są zamieniane na konta indywidualne tylko wtedy, gdy dostarczony zostanie akt zgonu i nazwisko osoby zmarłej zostanie usunięte ze wspólnych kont.

Banki różnią się w sposobie postępowania z informacją o śmierci jednego z założycieli konta. Te, które zakładają wspólne konto bankowe, najprawdopodobniej zareagują przez:

 • przekształcenie rachunku w indywidualny, gdzie współwłaściciel otrzymuje połowę środków lub też, kiedy pieniądze zostają w całości zablokowane i umieszczone na rachunku technicznym,
 • rozwiązanie umowy i wypłacenie całości lub połowy zgromadzonych środków.
 • prowadzenie rachunku na tych samych zasadach jak do tej pory,

Główny problem z podziałem środków nie występuje jednak w sytuacji, gdy współwłaściciele pozostawali w związku małżeńskim, gdyż wówczas przypadnie on mężowi lub żonie.

Rachunek wspólny i śmierć współposiadacza

Konto wspólne z osobą zmarłą możesz otworzyć jako konto osobiste dopiero po przedłożeniu aktu zgonu i usunięciu danych współwłaściciela.

W przypadku śmierci właściciela konta bankowego i Państwa w tym samym dniu, koszty pogrzebu zostaną pokryte z tego samego konta. Aby jednak tak się stało, pozostały przy życiu właściciel konta musi przedstawić rachunki dokumentujące wysokość kosztów pogrzebu.

Dobrze wiedzieć, bo trzeba będzie zwrócić na to uwagę: W roku 2021 prawo spadkowe (prawo, które określa, co przechodzi na kolejnego właściciela majątku

Wspólne konto — co oferują banki?

Banki, które umożliwiają prowadzenie wspólnej bankowości to mBank, PKO Bank i ING Bank Śląski.

Oferta wspólnego rachunku mBanku pozwala na przekazywanie pieniędzy pomiędzy członkami rodziny i firmami za pomocą konta bankowego bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Bankomat i aplikacja mobilna w połączeniu z bankowością internetową oznaczają, że możesz płacić rachunki i kontrolować swoje finanse. Ponadto, ponieważ jest ona dostępna przez dowolną przeglądarkę na dowolnym urządzeniu, możesz korzystać z mBanku nawet wtedy, gdy nie jesteś w domu.

Wspólne konto w mBanku może być w pełni darmowe, jeśli deponent wykona 100 zł transakcji Blikiem miesięcznie, a także skorzysta z dowolnego bankomatu w Polsce. W przeciwnym razie zostanie naliczona opłata w wysokości 2,5 zł.

Dużą popularnością cieszy się również oferta PKO BP Wspólne Konto. Dla świadczeniobiorców 500+ bank daje wiele korzyści, takich jak darmowe karty debetowe, darmowe karty bankomatowe, darmowe kredyty dla studentów i pracowników oraz darmowe konta czekowe, więc dlaczego nie miałbyś chcieć

Kartę debetową możesz zatrzymać bezpłatnie, ale jeśli Ty lub Twoi beneficjenci użyjecie jej na łączną kwotę min. 300 zł lub 200 zł dla beneficjentów 500+ – płatność musi być w tym przypadku dokonana za całą kartę. [Oryginał: W przypadku upadłości można pozbyć się długów za darmo, a potem przez dwa, trzy lata nie trzeba nic płacić, przy

O ile wyżej wymienione oferty banku są ważne, o tyle Karta ING daje klientom niedrogą szansę na utrzymanie konta. Bank nie oferuje jednak nic za darmo, jeśli jego klienci wydadzą swoje pieniądze. Opłata za kartę wynosi siedem złotych (czyli dwa dolary), którą należy uiścić tylko za kartę, jeśli klient korzysta ze swojej karty przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli klient wyda kwotę

W trosce o swój interes ING Bank zapewnia również bezpłatne wypłaty z dowolnych bankomatów własnych oraz należących do sieci Planet Cash. Pozostałe bankomaty pobierają opłatę, która wynosi od 2,50 zł do trzykrotności kwoty transakcji. Pełna wypłata to.

Wspólne konto — jak wybrać najlepsze?

Na rynku można znaleźć wiele ofert zakupu do kont wspólnych. Najpopularniejsze z nich to te oferowane przez mBank, PKO BP czy ING Bank Śląski.

Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych ofert z całego rynku finansowego. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Kryzys to najlepszy czas na oszczędzanieWspólne konto bankowe — ranking

Konto w banku mBank

 • Darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce;
 • Darmowe wydatnie karty (opłaty za użytkowanie debetówki można uniknąć, jeśli każdy właściciel wykona swoją kartą minimum 1 transakcję w miesiącu);
 • Możliwość założenia rachunku przez internet;
 • 0 zł za standardowe przelewy typu Elixir.

 

Konto w banku PKO BP

 • Darmowe wypłaty z bankomatów PKO w Polsce, pozostałe bankomaty — opłata w wysokości 3%;
 • Prowadzenie konta – 8 zł miesięcznie lub 0 zł, jeśli do konta została wydana karta lub jeśli jesteś beneficjentem programu 500 plus’
 • 0 zł za standardowe przelewy typu Elixir.
 • Możliwość założenia rachunku przez internet;

Konto w Banku Śląskim

 • Bezpłatne prowadzenie konta;
 • Bezpłatnie wydanie karty Visa;
 • Darmowe wypłaty z bankomatów ING i Planet Cash, pozostałe bankomaty – 2,50 zł (pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa).
 • Miesięczna opłata za kartę wynosi 7 zł lub 0, jeśli dokonasz transakcji na kwotę min. 300 zł (osoby w wieku 18-26 lat – 200 zł);

Choć istnieje wiele banków umożliwiających otwarcie wspólnego konta, niektóre z nich są lepsze od innych. Najlepsze wspólne konta bankowe można znaleźć w następujących bankach: Bank Millennium, BNP Paribas, Credit Agricole, Deutsche Bank, HSBC Bank, NatWest, UBS oraz Barclays. Ranking najlepszych wspólnych kont bankowych idzie w górę

Warto o tym pamiętać, ponieważ zapisy w umowie rachunku bankowego będą decydować o tym, co stanie się z tymi środkami na koncie. Niektóre umowy są znacznie bardziej hojne dla środków niż inne.

Wspólne konto bankowe i zarządzanie finansami – jakie są możliwości?

Wspólne konto bankowe ułatwia zarządzanie dowolnym budżetem, który sprawdza się w ramach jednego gospodarstwa domowego – o ile pary są gotowe mieszkać ze sobą do końca życia,

W niektórych sytuacjach, np. gdy para się rozstaje lub jeden z partnerów popada w kłopoty finansowe, wspólne konto może stać się pewnym problemem. Jeśli nie można znaleźć partnera, który był odpowiedzialny za podpisanie rachunku, wtedy

Sprawdź również: Czy można mieć konto w wielu różnych bankach? Oryginał: Bank of America (nie prawdziwy) nie był zadowolony. Par

Jak rozdzielić wspólne konto bankowe?

W przypadku separacji, partnerzy mogą zdecydować się na utworzenie indywidualnego konta inwestycyjnego z tymi, którzy chcą kontynuować inwestowanie w celu uzyskania korzyści podatkowych. Jednakże, taki krok wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli lub, jeśli nie są Państwo w stanie uzyskać takiej zgody, mogą Państwo złożyć wniosek o rezygnację.

Jak wydzielić wspólne konto. W większości banków procedura będzie inna, ale w większości przypadków łatwo będzie udać się do oddziału, aby dokonać tego procesu. Możesz pobrać specjalny wniosek o przeniesienie konta i wypełnić go w domu. Jeśli chcesz przyspieszyć proces rozdzielenia wspólnego konta, możesz pobrać ze strony banku specjalny wniosek o przewalutowanie konta i wypełnić go w domu.

Aby wyodrębnić konto należące do małżeństwa, proces jest podobny, z jedną różnicą. Małżonkowie mogą zachować wspólny majątek małżeński, ale najpierw musi on zostać rozdzielony. Zgodnie z art. 51 Prawa bankowego, małżonek nie może wypłacać środków z rachunku wspólnego.

kredyt gotówkowy online bez zaświadczeńCzy komornik może zająć wspólne konto?

Współwłaściciele wspólnego rachunku bankowego mogą być objęci egzekucją komorniczą, jeżeli jeden z właścicieli jest dłużnikiem w rozumieniu przepisów o postępowaniu komorniczym, przy czym nie jest konieczne, aby dłużnik był jedynym właścicielem tego rachunku bankowego.

W tego typu sytuacjach komornik musi ustalić, jaką kwotę dłużnik posiada w środkach wspólnych, a te są wymienione w umowie o udziałach z bankiem. W istocie umowa ta sprawia wrażenie, że udziały współwłaścicieli są zawsze równe.

Oznacza to, że nawet jeśli małżeństwo odłoży na wspólne konto oszczędnościowe 100 tys. zł, a drugie 400 tys. zł na konto inwestycyjne, to zajęta zostanie kwota zdeponowana przez każdego z małżonków. Procedura ta ma miejsce tylko wtedy, gdy rodzice nie pozostają w związku małżeńskim, a para nie jest prawnie połączona węzłem małżeńskim.

W przypadku współmałżonka, sędzia może nakazać komornikom zajęcie wszystkich kont finansowych małżeństwa. Nawet jeśli starasz się o zwolnienie części kont z zajęcia, sędzia może odrzucić powództwo o zwolnienie części środków. Najprawdopodobniej będzie to ostatnie działanie, jakie para będzie podejmować.

Czy bycie na wspólnym koncie mi pomoże? Czy chcę dołączyć do konta współdzielonego?

Wspólne konta mają swoje plusy i minusy, ale najlepszym rozwiązaniem jest zadanie sobie następujących pytań: Jakie są moje cele i ile są one warte? Czy konto naprawdę pomoże mi w osiągnięciu tych celów? Czy jest możliwe, aby osiągnąć wszystko, co chcę za pomocą jednego konta?

Wspólne konto — zalety:

 • w przypadku starania się o kredyt — wyższa zdolność kredytowa,
 • sprawne zarządzanie domowym budżetem,
 • równy dostęp do zgromadzonych środków,
 • dostęp do atrakcyjnych produktów bankowych, w tym często niższe koszty prowadzenia konta,
 • możliwość wywiązania się ze wspólnego rachunku w dowolnej chwili.

Wspólne konto — wady:

 • utrata niezależności finansowej — partner ma wgląd w historię rachunku, dzięki czemu wie ile i za co zapłaciliśmy,
 • zwiększone ryzyko utraty środków w przypadku kradzieży karty.
 • duże ryzyko partycypacji w nie swoim długu,

Otwarcie wspólnego konta z partnerem lub współmałżonkiem w celu uzyskania korzyści od obu stron jest mądrą i ważną decyzją, ale mądrze jest przemyśleć szczegóły i porozmawiać ze współmałżonkiem zanim to zrobisz. Sposobem na rezygnację ze wspólnego konta bankowego jest wycofanie swojej zgody i wyrażenie zgody na osobne konto.