Co to jest SKOK i czym różni się od banku?
SKOK to spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa. Nie jest to bank, ale pod pewnymi względami go przypomina. Jej głównym celem nie jest osiąganie zysku, ale przyjmowanie depozytów od członków i udzielanie pożyczek innym osobom w ramach pomocy osobom potrzebującym wsparcia finansowego.
Czym jest SKOK
Chociaż spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa pod wieloma względami jest tym samym, co bank, zasady jej działania są inne.
Celem SKOK-ów jest stworzenie przez grupę ludzi grupy finansowej, która wspierałaby tych, którym branża finansowa nie umożliwia dostępu do innych produktów finansowych. Ze względu na to, że SKOK-i nie mogą działać dla zysku, mają ograniczone możliwości działania,
Zgodnie z ustawą o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, funkcjonowanie SKOK-ów w Polsce jest w niej określone:
Gdy mała grupa ludzi postanawia połączyć swoje pieniądze, zebrać się razem i zainwestować, tworzy papier wartościowy i spółkę. Spółki te prowadzą swoją działalność w oparciu o udziały. W tej spółce członkowie mają prawa właścicieli firmy. Jeśli ktoś zrezygnuje z udziału w tej firmie, fundusz wypłaca mu pieniądze.
Do produktów oferowanych przez unie kredytowe należą:
kredyty, w tym osobiste, mieszkaniowe i hipoteczne. Kredyty studenckie, hipoteczne, gotówkowe, konsolidacja kart kredytowych, konta osobiste. Polisy ubezpieczeniowe i fundusze inwestycyjne.
Ile kosztuje SKOK – czym różni się od banku?
Podstawowa różnica między bankiem a SKOK-iem polega na tym, że banki są zobowiązane do zarabiania pieniędzy, a SKOK nie.
Podsumowując, instytucje te różnią się między sobą w sposób zasadniczy:
W USA spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są powszechnie nazywane instytucjami niebankowymi, parabankami, quasibankami, jednak gdy stają się klientami banku, ich członkowie mają taki sam status prawny jak współudziałowcy w spółce akcyjnej. Oferują one usługi wyłącznie swoim członkom, natomiast każdy, kto spełnia określone warunki.
W czym jednak SKOK i Bank są do siebie podobne? Po pierwsze, obie instytucje zapewniają dostęp do usług finansowych. Po drugie:
Mimo że operacje giełdowe prowadzone przez banki (SKO) i banki spółdzielcze (które również podlegają Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu) są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, ich akcje nadal znajdują się w posiadaniu indywidualnych akcjonariuszy. Fundusz gwarantuje aktywa do równowartości 100 tys. euro.
Dołącz do krajowej unii kredytowej
Procedury przystępowania posiadaczy udziałów do różnych kas oszczędnościowo-kredytowych są podobne, ale każda spółdzielnia ma nieco inne wpisowe, inną składkę członkowską i inną cenę zakupu udziałów. Wszystkie ceny zakupu udziałów w spółdzielni nie są takie same jak w innym SKOK-u, gdzie zakup udziału jest znacznie droższy.
Jeśli oszczędzanie na dom jest tym, o co Ci chodzi, rozważ SKOK.
Wiele osób zastanawia się, czy zostanie członkiem lub członkinią SKOK-u pomoże im w uzyskaniu ofert kredytów hipotecznych. Jednak bank danej osoby zazwyczaj odrzuca wniosek bez uprzedniego kontaktu z kredytodawcą.
Na rynku południowokoreańskim przepisy dotyczące zaciągania kredytów hipotecznych są podobne do tych obowiązujących w bankach. Wniosek jest składany na okres 30 lat, wnioskodawca ma zobowiązanie, zgodnie z którym musi spłacić 20 procent kredytu, klient musi zapłacić za ocenę scoringową opartą na statystykach BIK (biuro ratingowe) oraz przedstawić określone dokumenty w momencie składania wniosku.
Ponieważ działalność SKOK-ów wiąże się ze specyficznym ryzykiem, należy wziąć pod uwagę ryzyko związane z zaciągnięciem w nich pożyczki.
Wiele SKOK-ów, zwłaszcza tych mniejszych, ma trudności z dokonywaniem inwestycji finansowych, dlatego należy sprawdzić reputację spółdzielni oraz czas funkcjonowania instytucji finansowej. Członkowie spółdzielni ponoszą odpowiedzialność w przypadku upadłości ich instytucji finansowej.