Zakup sprzętu na raty. Kredyt ratalny a gotówkowy

Zakup sprzętu na raty. Kredyt ratalny a gotówkowy W obecnych czasach coraz większa liczba osób decyduje się na zakup sprzętu RTV/AGD finansując swój zakup kredytem ratalnym. Każdy większy sklep posiada specjalne punkty, w których można zaciągnąć kredyt na wybrane urządzenie,

Zakup sprzętu na raty. Kredyt ratalny a gotówkowy

Kredyt ratalny a gotówkowyZakup sprzętu na raty. Kredyt ratalny a gotówkowy

W obecnych czasach coraz większa liczba osób decyduje się na zakup sprzętu RTV/AGD finansując swój zakup kredytem ratalnym. Każdy większy sklep posiada specjalne punkty, w których można zaciągnąć kredyt na wybrane urządzenie, czyli tzw. kredyt ratalny. Dzięki temu nie jest konieczna wizyta w banku, przez co można zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów. Warto jednak wiedzieć o tym, iż takie rozwiązanie ma niestety sporo wad, dlatego też warto zastanowić się nad tym, czy skorzystać z takiej właśnie formy finansowania zakupu.

Niezbyt duży wybór kredytów ratalnych

Oferta kredytów ratalnych w porównaniu do tych gotówkowych nie jest zbyt szeroka, ponieważ nie wszystkie banki udzielają takich właśnie kredytów. Wśród banków, które współpracują ze sklepami stacjonarnymi oraz internetowymi można wymienić przede wszystkim Santander Consumer Bank, Alior Bank oraz Credit Agricole. W przypadku większości sklepów kredyty ratalne udzielane są wyłącznie przez jeden bank, przez co skorzystanie z najlepszej dostępnej na rynku oferty jest praktycznie niemożliwe.

Kredyt gotówkowy

Bardzo dobrą alternatywą dla kredytów ratalnych są kredyty gotówkowe, w przypadku których procedura odstąpienia od kredytu jest mniej skomplikowana niż ma to miejsce przy kredytach ratalnych. Największą zaletą kredytu gotówkowego jest to, iż jego posiadacz ma większe możliwości wykorzystania otrzymanych środków pieniężnych, ponieważ oprócz zakupu określonego sprzętu może również sfinansować inne wydatki. Jeśli chodzi natomiast o kredyt ratalny, to klient nie ma aż tak dużej swobody. Niewątpliwie największą zaletą kredytu ratalnego jest możliwość zawarcia umowy bez konieczności wizyty w banku, ponieważ wszystkie formalności dokonywane są w sklepie podczas zakupu danego sprzętu. Warto jednak wiedzieć o tym, iż niektóre banki umożliwiają również udzielenie kredytu gotówkowego bez konieczności odwiedzania placówki banku, ponieważ wszystko odbywa się przez internet. Wystarczy jedynie wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej danego banku i poczekać na kontakt telefoniczny.

Rezygnacja z kredytu ratalnegoRezygnacja z kredytu

Odstąpienie od umowy kredytu ratalnego nie jest takie proste, jak ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim odstąpienie od umowy kredytu ratalnego (o ile nie jest on związany z prowadzoną działalnością gospodarczą) możliwe jest w ciągu 14 dni od podpisania umowy, jednak w takim przypadku należy zwrócić bankowi równowartość odsetek za okres faktycznego finansowania danego urządzenia. Niezwykle ważne jest również to, iż w przypadku wypowiedzenia umowy kredytu ratalnego sklep domaga się zapłaty pełnej ceny towaru lub też zwrotu zakupionych urządzeń. Warto przy tym podkreślić fakt, iż sklepy stacjonarne nie są zobowiązane do przyjęcia niewadliwego sprzętu, dlatego też w takim przypadku lepiej zdecydować się na zakupy w sklepie internetowym. Dlaczego? Z tego względu, gdyż decydując się na zakupy na odległość, sprzedawca zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim