Oszuści ze sprawy SKOK Wołomin odpowiedzą przed sądem

Proponowali pożyczki pod zastaw nieruchomości, aby je przejąć. Teraz zajmie się nimi sąd.

kredyt_na_dowodOszuści ze sprawy SKOK Wołomin odpowiedzą przed sądem

W roli oskarżonych stanie przed sądem dziesięć osób zamieszkujących w województwie Zachodniopomorskim. Działając w charakterze tzw. słupów wyłudzili oni od Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie kredyty na łączną sumę ok. 9,6 mln zł. Informację o tym podała w zeszłym tygodniu Prokuratura Apelacyjna ze Szczecina.

Wszyscy oni to mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Najmłodszy z nich ma 24 a najstarszy 61 lat, działali oni w charakterze popularnych „słupów”. Współpracowali z innymi osobami, które organizowały cały proceder związany z zawieraniem umów kredytowych. Wiadomość o tym podała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Jako osoby oskarżone będą odpowiadać przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Schemat działania oszustów był niezwykle prosty. W pierwszej kolejności następowało zwerbowanie tzw. „słupa”, który w zamian za gratyfikację pieniężną zgadzał się brać udział w całym procederze. Przykładowy „słup” przedstawiał w SKOKu Wołomin podrobione dokumenty, które otrzymał od osób trzecich odnośnie swojego zatrudnia i wysokości uzyskiwanych dochodów, przez co wprowadzał pracowników SKOK Wołomin w błąd. W toku zgromadzonego materiału dowodowego śledczy ustalili, że od miesiąca kwietnia do września 2014 r. w ten sposób zostało zawartych 10 umów kredytowych. Wysokość udzielonej pożyczki w każdym przypadku wynosiła od 980 tys. zł do 990 tys. zł

Osoby oskarżone to przeważnie bezrobotni albo ludzie o stosunkowo niskich dochodach. Jednak w oparciu o fałszywe dokumenty budowali obraz osób dobrze sytuowanych pracujących na kierowniczych stanowiskach i pobierających wysokie wynagrodzenia. Dodatkowo, jako ewentualne zabezpieczenie spłaty zobowiązania przedstawiali dokumenty odnośnie rzekomo posiadanej nieruchomości, której wartość była odpowiednio zawyżona.
Organizatorzy nielegalnego procederu „asystowali” przy odbiorze kwoty pożyczki a same „słupy” za swoją pomoc otrzymywały kwotę pieniędzy od 1,5 tys. do nawet 40 tys. zł.pozyczki_spolecznosciowe

Wszystkie osoby oskarżone przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów. Na chwilę obecną na podstawie przepisów kodeksu karnego grozi im kara pozbawienia wolności od jednego roku do dziesięciu lat.
W ocenie prokuratury sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone jest, że oskarżeni otrzymają kolejne zarzuty. Chodzi przede wszystkim o osoby, które za zadanie miały werbować „słupy” i przygotowywać fałszywe dokumenty.

Prokuratura apelacyjna w Szczecinie prowadzi równoległe działania do śledztwa Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. W Gorzowie prokurator skupił się na organizatorach nielegalnego procederu w SKOK Wołomin. Według ustaleń prokuratury, przestępcy w przeciągu kilku lat wyłudzili ze SKOK Wołomin pożyczki na łączną sumę prawie 790 mln zł.

 

Masz Problemy z długami? sprawdź –> Oddłużanie

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadłość konsumencką 2023 krok po kroku

W dzisiejszym artykule omówimy proces upadłości konsumenckiej krok po kroku, ze szczególnym uwzględnieniem zmian przewidzianych na rok 2023. Zapraszamy do lektury, gdyż nabycie wiedzy na ten temat może okazać się niezwykle pomocne w przypadku trudności finansowych.

Pożyczka Na Raty Bez Bik

Pożyczka na raty bez bik? Szukasz sposobu na zakup czegoś dużego bez brania kredytu? Obawiasz się warunków spłaty związanych z

upadłość konsumencka a obowiązek alimentacyjny

Upadłość konsumencka i obowiązek alimentacyjny to dwa odmiennie regulowane zagadnienia. Choć zazwyczaj stanowią odrębne kwestie, mogą się ze sobą łączyć. W takim przypadku niezbędne jest dokładne poznanie zasad, które rządzą oboma tematami. W niniejszym artykule przedstawimy ich istotę oraz sposoby rozwiązania ewentualnych problemów.

upadlosc konsumencka a darowizna domu

Upadłość konsumencka a darowizna domu: Co powinieneś wiedzieć?

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej i rozważasz upadłość konsumencką, podejmując decyzję o darowaniu swojego domu, musisz być świadomy konsekwencji. Ten artykuł przybliży ci, jak ta sytuacja może wpłynąć na twoją sytuację finansową i jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przed podjęciem takiej decyzji.