Oszuści ze sprawy SKOK Wołomin odpowiedzą przed sądem

kredyt_na_dowodOszuści ze sprawy SKOK Wołomin odpowiedzą przed sądem

W roli oskarżonych stanie przed sądem dziesięć osób zamieszkujących w województwie Zachodniopomorskim. Działając w charakterze tzw. słupów wyłudzili oni od Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie kredyty na łączną sumę ok. 9,6 mln zł. Informację o tym podała w zeszłym tygodniu Prokuratura Apelacyjna ze Szczecina.

Wszyscy oni to mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Najmłodszy z nich ma 24 a najstarszy 61 lat, działali oni w charakterze popularnych „słupów”. Współpracowali z innymi osobami, które organizowały cały proceder związany z zawieraniem umów kredytowych. Wiadomość o tym podała rzeczniczka Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Jako osoby oskarżone będą odpowiadać przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Schemat działania oszustów był niezwykle prosty. W pierwszej kolejności następowało zwerbowanie tzw. „słupa”, który w zamian za gratyfikację pieniężną zgadzał się brać udział w całym procederze. Przykładowy „słup” przedstawiał w SKOKu Wołomin podrobione dokumenty, które otrzymał od osób trzecich odnośnie swojego zatrudnia i wysokości uzyskiwanych dochodów, przez co wprowadzał pracowników SKOK Wołomin w błąd. W toku zgromadzonego materiału dowodowego śledczy ustalili, że od miesiąca kwietnia do września 2014 r. w ten sposób zostało zawartych 10 umów kredytowych. Wysokość udzielonej pożyczki w każdym przypadku wynosiła od 980 tys. zł do 990 tys. zł

Osoby oskarżone to przeważnie bezrobotni albo ludzie o stosunkowo niskich dochodach. Jednak w oparciu o fałszywe dokumenty budowali obraz osób dobrze sytuowanych pracujących na kierowniczych stanowiskach i pobierających wysokie wynagrodzenia. Dodatkowo, jako ewentualne zabezpieczenie spłaty zobowiązania przedstawiali dokumenty odnośnie rzekomo posiadanej nieruchomości, której wartość była odpowiednio zawyżona.
Organizatorzy nielegalnego procederu „asystowali” przy odbiorze kwoty pożyczki a same „słupy” za swoją pomoc otrzymywały kwotę pieniędzy od 1,5 tys. do nawet 40 tys. zł.pozyczki_spolecznosciowe

Wszystkie osoby oskarżone przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów. Na chwilę obecną na podstawie przepisów kodeksu karnego grozi im kara pozbawienia wolności od jednego roku do dziesięciu lat.
W ocenie prokuratury sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone jest, że oskarżeni otrzymają kolejne zarzuty. Chodzi przede wszystkim o osoby, które za zadanie miały werbować „słupy” i przygotowywać fałszywe dokumenty.

Prokuratura apelacyjna w Szczecinie prowadzi równoległe działania do śledztwa Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. W Gorzowie prokurator skupił się na organizatorach nielegalnego procederu w SKOK Wołomin. Według ustaleń prokuratury, przestępcy w przeciągu kilku lat wyłudzili ze SKOK Wołomin pożyczki na łączną sumę prawie 790 mln zł.

 

Masz Problemy z długami? sprawdź –> Oddłużanie

Rozpocznij Czat

Masz Pytanie ? Chętnie na nie odpowiemy

Jak wziąć samochód na raty
finanse
Jak wziąć samochód na raty?

Jak wziąć samochód na raty? Sprzedaż samochodu to coraz popularniejsza forma płatności za samochód, dostępna przede wszystkim u dealerów samochodowych. Można jeździć zupełnie nowym samochodem i ponosić niskie miesięczne opłaty, ale samochód jest zupełnie inny

Czytaj więcej »