Rolnicy otrzymają nowe kredyty- kto i na jakich warunkach może liczyć na pomoc?

Kredyty_dla_rolników

Co Zawiera Artykuł Rolnicy otrzymają nowe kredyty- kto i na jakich warunkach może liczyć na pomoc?

ciagnik_na_poluRolnicy otrzymają nowe kredyty- kto i na jakich warunkach może liczyć na pomoc?

Działanie w sektorze rolniczym nie należy do lekkich zajęć. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt niemożności przyśpieszenia wypłaty dopłat bezpośrednich ze względu na wadliwy system informatyczny, jakim dysponuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W takich okolicznościach Ministerstwo Rolnictwa wystosowało propozycję do rolników z nieoprocentowanym kredytem na zakup koniecznych materiałów chociażby tych, które są potrzebne do wiosennych zasiewów. W ten sposób Ministerstwo chce wspomóc rolników znajdujących się w trudnym położeniu finansowym.

Projekt preferencyjnych kredytów został przygotowany tak, aby rolnik miał możliwość zakupu nawozów, paliwa, środków ochrony roślin i nasion jeszcze przed wyruszeniem w pole. Uruchamiany kredyt będzie miał charakter obrotowy na poczet dopłat, jakie zostaną skierowane do rolników za jakiś czas. Takie kredyty rolnik będzie mógł znaleźć w bankach, które podpiszą z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stosowne porozumienia. Przeważnie są to banki spółdzielcze, jako że już od wielu dobrych lat w swojej ofercie mają linie kredytowe na preferencyjnych warunkach. Rolnik zainteresowany otrzymaniem kredytu powinien najpierw udać się do placówki ARiMR, aby tam uzyskać konkretną informację dotycząca wielkości jednolitej płatności, która będzie przysługiwać danemu gospodarstwu. Następnie konieczna będzie wizyta w banku i zawarcie ostatecznej umowy kredytowej.

Średnio 450 złotych na hektar

Szacuje się, że wielkość udzielanego kredytu wyniesie około 450 zł na jeden hektar (na tym poziomie kształtuje się jednolita płatność obszarowa).

Kredyt będzie obłożony zerową stawką oprocentowania. Oprócz tego przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa prowadzą negocjacje z bankami pod kątem jak najmniejszego wymiaru prowizji udzielanego kredytu.

Umowa kredytu na okres 6 miesięcy

W sprawie kredytów dla rolników Rada Ministrów przyjęła już stosowne rozporządzenie. W tym momencie oczekuje już tylko na podpis premiera i publikację w Dzienniku Ustaw. Następnie w ciągu 14 dni od daty publikacji wejdzie ono w życie. Dzięki temu linia kredytowa będzie dostępna jeszcze przed rozpoczęciem prac polowych.

Zakłada się, że kredyt dla rolników będzie udzielany na okres półroczny (6 miesięcy). Nawet, jeżeli rolnik dostanie dopłatę dzień po złożeniu wniosku to w dalszym ciągu będzie posiadał możliwość korzystania z linii kredytowej przez pełne pół roku. Zamysłem wprowadzonego mechanizmu jest to, aby rolnik uzupełnił swoje braki finansowe, jaki występują przeważnie w okresie od wiosennych zasiewów do późniejszych zbiorów. Przeważnie jest to około 6 miesięcy, po których następują zbiory i generowany jest właściwy dochód z gospodarstwa.

Ministerstwo Rolnictwa planuje, że wnioski o kredyt na preferencyjnych warunkach będzie można składać już na przełomie lutego i marca.

kredyt123.pl
kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Zapisz się na nasz Newsletter