Sędziowie TK zdecydowali: Kwota wolna od podatku w wysokości 3089 zł niezgodna z Ustawą Zasadniczą

Sędziowie TK zdecydowali: Kwota wolna od podatku w wysokości 3089 zł niezgodna z Ustawą Zasadniczą

gotówkaSędziowie TK zdecydowali: Kwota wolna od podatku w wysokości 3089 zł niezgodna z Ustawą Zasadniczą

Poprzez wydane orzeczenie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował treść przepisów na podstawie, których nie ma możliwości dokonania korekty sumy zmniejszającej podatek (tj. kwoty wolnej, która gwarantuje prowadzenie egzystencji na minimalnym poziomie).

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy odnoszące się do kwoty wolnej od podatku naruszają art.2 polskiej ustawy zasadniczej tj.

„Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”.

Oprócz tego art. 27 ust. 1 ustawy o PIT  stoi w sprzeczności z art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej tj.

„Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie”.

Rzecznik słusznie zauważył, iż określenie kwoty wolnej od podatku na pułapie tylko 3.089 zł powoduję paradoksalną sytuację, w której opodatkowaniu podlegają dochody, które w istocie nie gwarantują minimum egzystencji. Polskie prawo stanowi, że niezbędnym minimum do przetrwania jest kwota 6.504 zł rocznie tj. kwota dwa razy większa od kwoty wolnej od podatku. Musimy wobec tego zadać sobie pytanie nie tylko natury prawnej, ale również moralnej czy osoby funkcjonujące praktycznie poniżej granicy ubóstwa powinny być zobowiązane do płacenia podatków?

W swoim uzasadnieniu Rzeczni Praw Obywatelskich wskazał uwagę na fakt, iż w ubiegłych latach kwota wolna od podatku podlegała stosownej waloryzacji. Jednakże ostatni jej wzrost przypadł na rok 2006 r. Wart podkreślić, że w czasie od marca 2008 r. do marca 2014 r. wzrost cen w Polsce wyniósł około 17,9%

Do tej argumentacji przychylili się sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. W opublikowanym komunikacie prasowym tuż po wydaniu orzeczenia czytamy:konstytucja

„…brak mechanizmu korygującego kwotę zmniejszającą podatek dochodowy od osób fizycznych, a zatem wieloletnie utrzymywanie kwoty wolnej od podatku na stałym poziomie i uniezależnienie jej od sytuacji społeczno-gospodarczej państwa, jest wadliwością prawa podatkowego niedopuszczalną w demokratycznym państwie prawnym”.

i dalej „prawodawca, ustalając kwotę zmniejszającą podatek, musi brać pod uwagę stan finansów państwa. Nie oznacza to jednak konstytucyjnego przyzwolenia dla prawodawcy na kształtowanie systemu podatkowego i jego elementów w sposób arbitralny i niesprawiedliwy”.

Natomiast przedstawiciele Ministerstwa Finansów twierdzą w dalszym ciągu, że zwalczanie ubóstwa poprzez regulowanie systemu podatkowego nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. W czasie prowadzonego postępowania podnoszono również argument związany z zapewnieniem równowagi budżetowej i kosztów planowanej zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku albo jej corocznej waloryzacji.

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadlosc konsumencka krakow sad

Upadłość konsumencka jest procesem, który pozwala osobie zadłużonej na uregulowanie swoich zadłużeń i uzyskanie świeżego startu finansowego. W Krakowie, postępowania upadłościowe prowadzone są przez Sąd Rejonowy w Krakowie. Jeśli zmagasz się z problemami długów, rozważ skorzystanie z upadłości konsumenckiej i uzyskanie szansy na spokojne życie finansowe.

upadłość konsumencka w trakcie procesu

Upadłość konsumencka w trakcie procesu jest dla wielu osób trudnym czasem. Jednakże, istnieją kroki, które można podjąć, aby zminimalizować stres i napięcie związane z tym procesem. Warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą w radzeniu sobie z problemami finansowymi, a także ułatwią całą procedurę upadłościową. Pamiętaj, że nie jesteś sam – istnieje wsparcie, które może pomóc Ci w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej.

upadłość konsumencka a komornik

Upadłość konsumencka jest skomplikowanym procesem, który pomaga osobom zadłużonym w odzyskaniu stabilności finansowej. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że zanim zostanie ogłoszona upadłość, kontrolę nad sprawami finansowymi może czasowo przejąć komornik. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób upadłość konsumencka a komornik wpływają na sytuację dłużnika i jakie kroki warto podjąć, aby przejść przez ten proces z powodzeniem. Zachęcam do lektury!