Marzy Ci się kredyt? Nie obejdzie się bez zamknięcia rachunku.

Marzy Ci się kredyt? Nie obejdzie się bez zamknięcia rachunku. Propozycji kredytów hipotecznych na naszym rynku bankowym możemy znaleźć naprawdę dużo. Dokonując porównania wszystkich kosztów nie możemy ograniczać się tylko do zweryfikowania wysokości nakładanej prowizji. Dlaczego? Jak się, bowiem okazuje

Marzy Ci się kredyt? Nie obejdzie się bez zamknięcia rachunku.

nowelizacja_mieszkania_dla_mlodychMarzy Ci się kredyt? Nie obejdzie się bez zamknięcia rachunku.

Propozycji kredytów hipotecznych na naszym rynku bankowym możemy znaleźć naprawdę dużo. Dokonując porównania wszystkich kosztów nie możemy ograniczać się tylko do zweryfikowania wysokości nakładanej prowizji. Dlaczego? Jak się, bowiem okazuje znaczna część opłat jest uzależniona od tego czy będziemy korzystać z dodatkowych produktów oferowanych nam przez bank.

Dla wielu konsumentów własne mieszkanie to marzenie, które mogą spełnić tylko w przypadku, jeśli otrzymają kredyt hipoteczny. Decydując się na takie zobowiązanie sprawdzamy praktycznie każdy szczegół umowy i wysokość każdej opłaty, jaką będziemy obciążeni. Jest to zrozumiałe zważywszy na fakt, że tego typu kredyt wiąże się zwykle z perspektywą zawarcia umowy na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Dobrym sposobem na porównanie kosztów jest skorzystanie z kalkulatora kredytu hipotecznego, jaki możemy znaleźć w Internecie.

Jeżeli już dokonujemy właściwego porównania to wielu osób skupia się jedynie na wysokości samego oprocentowania. Jest to spore niedopatrzenie z naszej strony. Musimy mieć świadomość, że równie ważnym czynnikiem wpływającym na wielkość kosztów kredytowych jest marża, jaką nakładają na nas banki. Różnice są znaczące a zatem warto poświecić trochę czasu, aby bliżej przyjrzeć się poszczególnym ofertom. Oprócz tego warto wiedzieć, że wysokość marży nie jest stała i może podlegać negocjacjom z bankiem.

Co to jest marża i jakie czynniki o niej decydują?

W prostych słowach możemy powiedzieć, że jest to zysk uzyskany ze sprzedaży kredytu przez bank. Marża jest naliczana przy podpisywaniu umowy kredytowej i jako taka podlega negocjacjom.  Jej wysokość banki uzależniają od szeregu istotnych czynników np. brana jest pod uwagę wysokość wkładu własnego i aktualna zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Wiele banków pragnąc przyciągnąć do siebie klienta stosuje niższą marżę kredytu pod warunkiem, że osoba skorzysta z dodatkowych produktów. Klasycznym tego przykładem jest proponowanie rachunków osobistych ze względu na to, że to właśnie na nie kredytobiorcy otrzymują swoje wynagrodzenie.

Taką taktykę stosuje już od dłuższego czasu bank BPH, który posiada w swojej ofercie Kredyt Hipoteczny Banku BPH. Warunki regulaminu stanowią, że w przypadku, jeśli co najmniej jeden z kredytobiorców posiada w tym właśnie banku swój ROR to wysokość marży zostanie obniżona. W zależności o typu danego rachunku i wypełnienia dodatkowych zastrzeżeń (np. stałe wpływy na konto w określonej wysokości) wysokość marży może zostać zredukowana od 0,2 do 0,3 %. W kontekście kredytu hipotecznego daje to wymierne oszczędności dla kredytobiorcy.

Jak banki zarabiają na obniżonej marży?

Można zadać sobie pytanie, w jaki sposób banki zarabiają na obniżce swojej marży w przypadku, jeśli otworzymy u nich rachunek osobisty? Chodzi przede wszystkim o to, że specjaliści bankowi doskonale znają przyzwyczajenia klienta. Jeżeli bowiem w danym banku korzystamy już z jednego produktu np. na konto wpływa nam nasze comiesięczne wynagrodzenie to, jeśli zdecydujemy się korzystać z karty kredytowej to najprawdopodobniej wybierzemy nasz „rodzimy” bank.

Jeśli w niedalekiej przyszłości jesteś zainteresowany zaciągnięciem kredytu hipotecznego to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wszystkie aspekty oferty jak jest Ci przedkładana przez dany bank. Niekiedy warto poświęcić trochę więcej czasu, aby wybrać najkorzystniejsze dla siebie warunki, tym bardziej, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na lata.