Kredyt gotówkowy: może kosztować Cię nawet kilkadziesiąt procent!

Kredyt gotówkowy: może kosztować Cię nawet kilkadziesiąt procent! Rzeczywiste oprocentowanie kredytu gotówkowego nie jest tak wysokie, jak wskazywałoby na to oprocentowanie nominalne. Banki każą sobie płacić duże odsetki, a także inne opłaty. Nominalna stopa procentowa jest znacznie niższa niż rzeczywisty

Kredyt gotówkowy: może kosztować Cię nawet kilkadziesiąt procent!

Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy?Kredyt gotówkowy: może kosztować Cię nawet kilkadziesiąt procent!

Rzeczywiste oprocentowanie kredytu gotówkowego nie jest tak wysokie, jak wskazywałoby na to oprocentowanie nominalne. Banki każą sobie płacić duże odsetki, a także inne opłaty. Nominalna stopa procentowa jest znacznie niższa niż rzeczywisty koszt kredytu. Oprocentowanie, które podają pożyczkodawcy, często nie jest zbyt dokładne i wynosi mniej niż połowę całkowitego kosztu pożyczki. Jeśli jesteś kredytobiorcą kredytu gotówkowego, nie kieruj się oprocentowaniem nominalnym.

Opłaty i ubezpieczenia

To kosztuje Cię trzy opłaty. Jedną z nich jest opłata wstępna. Drugą jest prowizja. Trzecia to Twoje ubezpieczenie, jeśli dostaniesz raport kredytowy. Kredyt nie jest tani. Może cię kosztować coś tak wysokiego, jak 8 do 10% rocznie. Eksperci radzą, aby zawsze prosić o formularz rocznej stopy oprocentowania, gdy porównujesz koszty kredytu w różnych instytucjach finansowych. Banki są zobowiązane do poinformowania Cię, ile pobierają opłat.

pożyczka na spłatę chwilówekOblicz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania

Informacje te są zapisane w podpisywanych umowach, ale klienci nie zawsze dokładnie je czytają, przez co nie rozumieją rzeczywistych kosztów kredytu gotówkowego w banku. Kredytodawca uważa, że nie łamie ustawy antylichwiarskiej, bo oprocentowanie nominalne, które podaje na swojej reklamie, nie może przekroczyć czterokrotności oficjalnej stopy lombardowej banku. Jednak w broszurze i reklamie rzeczywisty koszt kredytu jest zakryty i pokazany drobnym drukiem, tak że klient nie zwróci na niego uwagi.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Patrząc na opłaty hipoteczne, kilka rzeczy musi być uwzględnione. Należą do nich „Opłaty za uruchomienie” kredytodawcy, „Opłaty za przetwarzanie” przy ubieganiu się o kredyt, jak również koszty ustanowienia kredytu, takie jak koszty zakupu nieruchomości lub ustanowienia spółki hipotecznej.

Nieznani płacą więcej

Jeśli bank udziela dużej pożyczki osobie fizycznej bez sprawdzania jej, otrzyma ona wysokie odsetki. Ale jeśli bank pożycza gotówkę komuś, kto tylko używa pieniędzy do spłacenia kredytu udzielonego przez inny bank, kredytobiorca jest mniej ryzykowny.