Ile z naszych danych osobowych bank i „w celach bezpieczeństwa”?

Ile z naszych danych osobowych bank i „w celach bezpieczeństwa”?

Pomimo wzrostu rządowej kontroli reklamy i marketingu, wielu klientów nadal pozostaje nieufnych wobec każdej działalności prowadzonej przez telefon, która wymaga umówienia się na spotkanie.

Ludzie często mają złe doświadczenia negocjowania transakcji biznesowych przez telefon z pracownikami call center, którzy otrzymują fałszywe informacje i nie mają zamiaru negocjować dla najlepszego interesu klienta. Niektórzy ludzie myślą o nagrywaniu ich telemarketera, tak, że będzie im łatwiej zakwestionować te błędy później. Dzwoniący mówią, że też zamierzają nagrywać ich treść, bo nie chcą być wprowadzani w błąd przez rozmowę. Jeśli jednak połączenie nie zostanie przerwane, docenią Twój czas i rozmowa zostanie zakończona.

Najczęstszą rzeczą, jaką ludzie robią w rozmowie telefonicznej, jest zakończenie rozmowy bez zastanawiania się nad tym, jak druga osoba może podsłuchiwać, ponieważ mogą to zrobić i nie obchodzi ich, kto to słyszy. Jednak większość ludzi może pomyśleć, aby przynajmniej rozważyć, czy chcą być nagrywane, więc mogą zachować swoją prywatność.

Nie ma prawa zabraniającego nagrywania rozmowy, w której uczestniczy osoba nagrywająca; nie jest również sprzeczne z prawem nagrywanie rozmów, w których samemu chce się uczestniczyć. Podsłuchiwanie lub monitorowanie rozmowy, podczas której rozmawiasz z inną osobą lub słuchasz jej, różni się od nagrywania rozmowy, w której tylko Ty uczestniczysz. Kiedy nagrywasz rozmowę bez zgody drugiej osoby w swoim telefonie lub przechwytujesz jedną z korespondencji, naruszasz prywatność drugiej osoby, wkraczając w jej przestrzeń informacyjną i naruszając jedną z jej prywatnych spraw.

Dzwoniąc z działu obsługi klienta firmy telefonicznej lub samodzielnie do działu obsługi klienta banku, można więc bez ostrzeżenia nagrać konsultanta. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku pracownika telekomu lub banku. Firmy prowadzą rozmowy w celach zarobkowych i nie ma nic złego w tym, że nagrywają rozmowy o charakterze prywatnym. Co więcej, profesjonalne podmioty przetwarzają dane osobowe swoich klientów, w związku z czym firmy te mają obowiązek informowania klientów o nagraniach i fakcie przechowywania danych osobowych. W świetle przepisów prawa obowiązkowe jest poinformowanie osoby o sposobie przetwarzania danych, celu ich przetwarzania, rodzaju danych, ich źródle, czasie ich przetwarzania oraz o tym, czy osoba może zaprzestać lub sprzeciwić się wykorzystywaniu jej danych osobowych.

Nagranie w aktach

czy bank może nagrywac rozmowy

Jest to naturalne pytanie. Zadaje się je: czy sąd może dopuścić dowód z tego, co zostało nagrane na konferencji? To znaczy, czy na spotkaniu biznesowym lub w sądzie ostatniej instancji istnieje ustalona linia decyzyjna, która określa, co będzie traktowane jako dowód, a co nie? Pytanie wydaje się dotykać podstaw zaufania – klient może być przekonany, że nigdy nie będzie musiał zmierzyć się z takim nagraniem. Jeśli jednak w spornej sytuacji sąd dopuści ten dowód, to narusza prawo.

Tak więc nagranie magnetofonowe jest jedynie użytecznym narzędziem do udowodnienia, że w trakcie rozmowy padły określone stwierdzenia. W sądach nagrany materiał nie może być następnie wykorzystywany do ośmieszania pracownika. Może to być uznane za naruszenie dobrego imienia i praw konsultanta.

Rozpocznij Czat

Masz Pytanie ? Chętnie na nie odpowiemy

Problem ze spłatą kredytu gotówkowego
finanse

Kredytowe bolączki Polaków

Kredytowe bolączki Polaków Według raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej Info Monitor w naszym kraju problem z nieterminową spłatą swoich zobowiązań ma ponad 2 mln osób. Jak na tym tle wypadają mieszkańcy Podkarpacia? Czym może

Czytaj więcej »
Zwrot za wczesne uregulowanie spłaty kredytów – co oznacza wyrok TSUE
finanse

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw mieszkania?

Jak wziąć pożyczkę pod zastaw mieszkania? Pożyczka pod zastaw domu pozwala na pożyczenie dużej sumy pieniędzy na dowolny cel. Dzięki temu, że pożyczka jest wypłacana przez dłuższy okres czasu niż w przypadku pożyczkodawców internetowych, może

Czytaj więcej »