Niedopięte finanse Polaków. Zadłużamy się w bankach i w rodzinie.

Uwaga na oszustów! Nowy sposób - telefony z Afryki.

niedopiete_finanseNiedopięte finanse Polaków. Zadłużamy się w bankach i w rodzinie.

Badania statystyczne kreują obraz Polaka, jako hojnego, słownego, ale również z małą dozą asertywności. Najchętniej z prośbą o wsparcie finansowe zwracamy się do banku. Niewątpliwym plusem polskiego modelu dłużnika jest to, że w przeważającej liczbie przypadków interesują nas kwoty stosunkowo niewielkie od kilkuset do maksymalnie jednego tysiąca złotych.

Z jednej strony fakt zadłużania się na niekoniecznie wysokie kwoty i przeważnie na bieżące potrzeby napawa optymizmem, ale z drugiej eksperci z branży finansowej podkreślają, że znaczna część naszych rodaków znajduje się na granicy wypłacalności. Oznacza to, że żyjemy przeważnie od wypłaty do wypłaty. Niesie to ze sobą spore niebezpieczeństwo popadnięcia w stan zadłużenia, jeżeli zdarzą się jakieś nieprzewidziane wydatki w większej kwocie.

Specjalnie dla Grupy KRUK S.A  Instytut Badawczy Millward Brown przygotował całościowy raport dotyczący finansów Polaków.

Wynika z niego, że:
– 13% ankietowanym nie wystarcza środków finansowych do przysłowiowego „pierwszego” (w przypadku niespodziewanych wydatków, konieczne jest zaciągnięcie pożyczki w banku bądź od krewnych)
– 2/3 badanych nie posiada żadnych odłożonych oszczędności
– co szósty badany spóźnia się z terminową spłatą swoich zobowiązań (najczęściej są to należności za czynsz i rachunki za media, na trzecim miejscu znajdują się raty kredytów i pożyczek)
– tylko 17% osób ocenia swoją sytuację finansową pozytywnie i nie posiada żadnych zaległości.

💲Masz Problemy z długami? sprawdź –> Oddłużanie

Równolegle właściciel marki kokos.pl (firma zajmująca się pośredniczeniem w pożyczkach społecznościowych) przeprowadziła własne badania o podobnej tematyce.

Wyniki są następujące:
– większość ankietowanych tj. 70% z prośbą o pożyczkę/kredyt zwraca się bezpośrednio do banku
– zdecydowana większość pozyskanych środków finansowych jest przeznaczona na bieżące potrzeby i wydatki
– 60% pytanych jest zainteresowana kwotą od 100  do 1. 000 zł.

Polacy nie mają większych oporów, aby pożyczyć pieniądze członkom swojej rodziny, przyjaciołom lub znajomym. Pod warunkiem, że środki te zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby (na zakup mieszkania lub zorganizowanie wakacji pożyczyć zdecydowałyby się tylko 3% pytanych)

Nieco inne dane i bardziej szczegółowe wyniki uzyskali eksperci z Idea Expert. Rezultat ich pracy przedstawiamy w diagramie poniżej.

Badanie zostało przeprowadzone wśród klientów oddziałów Idea Bank. Osoba ankietowana miała odpowiedzieć na pytanie: Na co przeznaczysz otrzymane pieniądze z kredytu?

polacy_zaciagaja_coraz_wiecej_pozyczek

 

Natomiast, jeżeli chodzi o spłatę zaciągniętych zobowiązań ich odsetek wynosi aż 97% (jednak z zastrzeżeniem, że spora część z tych płatności odbywa się po ustalonym przez strony terminie zwrotu). W naszym społeczeństwem zagadnienie pieniędzy w dalszym ciągu stanowi temat tabu. Nie lubimy się upominać o zwrot pieniędzy (w szczególności, jeżeli dłużnikiem jest osoba nam bliska), nie potrafimy rozmawiać o pieniądzach i czujemy się niekomfortowo żądać zwrotu bądź, co bądź należnych nam środków.

Dodatkowo zdecydowana większość badanych chce wiedzieć, w jaki sposób zostaną spożytkowane pieniądze, które pożyczamy (tylko dla 10% ankietowanych nie ma to żadnego znaczenia).

 

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadłość konsumencka a utrata pracy

Upadłość konsumencka a utrata pracy to niezwykle trudna sytuacja, która dotyka wielu osób. W obliczu braku stabilnego dochodu, warto znać swoje prawa i możliwości związane z procedurą upadłościową. W artykule przyjrzymy się, jak utrata pracy wpływa na upadłość konsumencką i jakie są opcje dla osób w tym trudnym położeniu.

upadłość firmy ubezpieczeniowej

Temat na dzisiejszym blogu jest rzadko poruszany, ale niezwykle ważny – upadłość firmy ubezpieczeniowej. Ta niefortunna sytuacja może mieć poważne konsekwencje dla klientów i rynku. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać oznaki upadłości i jakie kroki podjąć w celu ochrony swojego majątku.

Strona Główna

Ekspert Pośrednictwa Prawno Kredytowego Kredyt123.pl to platforma, która wspiera Cię i usługodawców, aby zapewnić Ci wygodny i prosty dostęp do

Takto Pożyczka

Takto Pożyczka Pożyczka do 10.000 PLN Umowa pożyczki do 36 miesięcy Niski poziom oprocentowania Ekspresowa decyzja o przyznaniu Minimum formalności

upadłość konsumencką od jakiej kwoty

Jaką kwotę musisz osiągnąć, aby móc ubiegać się o upadłość konsumencką w Polsce? Istnieje minimalny próg zadłużenia, który musi być przekroczony, aby móc skorzystać z tego prawnego rozwiązania. Poznaj odpowiedź na to pytanie i dowiedz się więcej o warunkach upadłości konsumenckiej w Polsce.

Kredyt Oddłużeniowy

Czym jest pożyczka oddłużeniowa? I jak to działa? Kredyt oddłużeniowy? Co to jest pożyczka oddłużeniowa? Jak wynika z opracowania Bofek,