Niedopięte finanse Polaków. Zadłużamy się w bankach i w rodzinie.
Z jednej strony fakt zadłużania się na niekoniecznie wysokie kwoty i przeważnie na bieżące potrzeby napawa optymizmem, ale z drugiej eksperci z branży finansowej podkreślają, że znaczna część naszych rodaków znajduje się na granicy wypłacalności. Oznacza to, że żyjemy przeważnie od wypłaty do wypłaty. Niesie to ze sobą spore niebezpieczeństwo popadnięcia w stan zadłużenia, jeżeli zdarzą się jakieś nieprzewidziane wydatki w większej kwocie.
Specjalnie dla Grupy KRUK S.A Instytut Badawczy Millward Brown przygotował całościowy raport dotyczący finansów Polaków.
Wynika z niego, że:
– 13% ankietowanym nie wystarcza środków finansowych do przysłowiowego „pierwszego” (w przypadku niespodziewanych wydatków, konieczne jest zaciągnięcie pożyczki w banku bądź od krewnych)
– 2/3 badanych nie posiada żadnych odłożonych oszczędności
– co szósty badany spóźnia się z terminową spłatą swoich zobowiązań (najczęściej są to należności za czynsz i rachunki za media, na trzecim miejscu znajdują się raty kredytów i pożyczek)
– tylko 17% osób ocenia swoją sytuację finansową pozytywnie i nie posiada żadnych zaległości.
💲Masz Problemy z długami? sprawdź –> Oddłużanie
Równolegle właściciel marki kokos.pl (firma zajmująca się pośredniczeniem w pożyczkach społecznościowych) przeprowadziła własne badania o podobnej tematyce.
Wyniki są następujące:
– większość ankietowanych tj. 70% z prośbą o pożyczkę/kredyt zwraca się bezpośrednio do banku
– zdecydowana większość pozyskanych środków finansowych jest przeznaczona na bieżące potrzeby i wydatki
– 60% pytanych jest zainteresowana kwotą od 100 do 1. 000 zł.
Polacy nie mają większych oporów, aby pożyczyć pieniądze członkom swojej rodziny, przyjaciołom lub znajomym. Pod warunkiem, że środki te zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby (na zakup mieszkania lub zorganizowanie wakacji pożyczyć zdecydowałyby się tylko 3% pytanych)
Nieco inne dane i bardziej szczegółowe wyniki uzyskali eksperci z Idea Expert. Rezultat ich pracy przedstawiamy w diagramie poniżej.
Badanie zostało przeprowadzone wśród klientów oddziałów Idea Bank. Osoba ankietowana miała odpowiedzieć na pytanie: Na co przeznaczysz otrzymane pieniądze z kredytu?
Natomiast, jeżeli chodzi o spłatę zaciągniętych zobowiązań ich odsetek wynosi aż 97% (jednak z zastrzeżeniem, że spora część z tych płatności odbywa się po ustalonym przez strony terminie zwrotu). W naszym społeczeństwem zagadnienie pieniędzy w dalszym ciągu stanowi temat tabu. Nie lubimy się upominać o zwrot pieniędzy (w szczególności, jeżeli dłużnikiem jest osoba nam bliska), nie potrafimy rozmawiać o pieniądzach i czujemy się niekomfortowo żądać zwrotu bądź, co bądź należnych nam środków.
Dodatkowo zdecydowana większość badanych chce wiedzieć, w jaki sposób zostaną spożytkowane pieniądze, które pożyczamy (tylko dla 10% ankietowanych nie ma to żadnego znaczenia).
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
- Dobrowolne poddanie się egzekucji
Dobrowolne poddanie się egzekucji Dobrowolna egzekucja jest formą zabezpieczenia. Jest to akt notarialny, który zobowiązuje dłużnika do zapłaty określonej sumy pieniędzy w określonym terminie, co…
- Kredytowe bolączki Polaków
Kredytowe bolączki Polaków Według raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej Info Monitor w naszym kraju problem z nieterminową spłatą swoich zobowiązań ma ponad 2 mln…
- Ilu Polaków korzysta z bankowości internetowej?
Ilu Polaków korzysta z bankowości internetowej? W ciągu dekady ludzie nie zapomnieli, jak banki kiedyś tylko pozwolić swoim klientom na dostęp do swoich kont online,…
- Dzieci a finanse
Dzieci a finanse Święto dzieci, które jest obchodzone na całym świecie, ma więcej wspólnego z dziećmi niż z wydawaniem na nie pieniędzy. Musimy przyznać, jak…