Kredyt gotówkowy – kluczowe pojęcia

Kredyt gotówkowy – kluczowe pojęcia Z kredytów gotówkowych korzystamy często, podpieramy się nim w trakcie urlopu, remontów, czy zakupu auta. Niejednokrotnie zaciągamy również kredyt gotówkowy bez szczególnego przeznaczenia, po prostu, by opłacić najpilniejsze koszty, z którymi nie jesteśmy w stanie

Kredyt gotówkowy – kluczowe pojęcia

kredyt_gotowkowy_kluczowe_pojeciaKredyt gotówkowy – kluczowe pojęcia

Z kredytów gotówkowych korzystamy często, podpieramy się nim w trakcie urlopu, remontów, czy zakupu auta. Niejednokrotnie zaciągamy również kredyt gotówkowy bez szczególnego przeznaczenia, po prostu, by opłacić najpilniejsze koszty, z którymi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Aczkolwiek kiedy sięgamy po tego typu wsparcie, wskazane jest, znać najistotniejsze elementy kredytu gotówkowego, żeby mieć pojęcie, na co zwrócić uwagę chcąc uniknąć niekoniecznych kosztów. Dlatego proponujemy zapoznanie się z najistotniejszymi rzeczami, na które należałoby spojrzeć przed podjęciem decyzji o wyborze pożyczki.
Oprocentowanie

Oprocentowanie jest poniekąd żelaznym detalem pożyczek gotówkowych. Zdołamy odszukać na rynku oferty bez odsetek, ale posiadają one wtedy powiększoną prowizję, albo stosowana jest stała opłata za pożyczenie ustalonej kwoty gotówki. W tej chwili oprocentowanie zazwyczaj zawiera się w granicach od 5% aż do 15% w stosunku rocznym.

Konieczne dokumenty

Jeśli chodzi o niezbędne dokumenty, to zasadniczym jest stale dowód osobisty. Dokumentowanie dochodów i przedstawianie zaświadczeń z pracy nie w każdej sytuacji jest wymagane. Niekiedy dokument o dochodach można zastąpić oświadczeniem, bądź wyciągiem z rachunku z poprzednich 3 miesięcy z widocznym wpływem wypłaty.

Wysokość raty

Sięgając po kredyt gotówkowy, można obrać spłatę w ratach równych lub malejących. Przy ratach równych przez całkowity okres spłaty mamy w każdej racie taką samą część kapitału i odsetek. Natomiast przy ratach malejących w początkowym okresie spłacamy najwięcej odsetek, a wyraźnie mniej kapitału.

Prowizjakredyt_gotowkowy

Prowizja jest należnością, którą nalicza bank za przyznanie finansowania, nie można jej mylić z opłatą przygotowawczą, która co prawda sporadycznie, jednak występuje. Wysokość prowizji nie jest stała i zależy od kilku elementów. Zależy między innymi od oceny naszej zdolności i wiarygodności kredytowej, tego, czy jesteśmy Klientem banku korzystającym z drugich produktów. Oddziałuje na nią też kredyt, jaki właśnie zaciągamy, to jest jego wielkość i czas spłaty. Stawki prowizji stosowane przez banki najczęściej mieszczą się w granicy od 0% do 12%. Prowizja 0% zdarza się, ponieważ trafiają się kredyty gotówkowe udostępniane bez prowizji, lecz w ich przypadku zwykle bank nalicza zamiennie podniesione oprocentowanie.

Ubezpieczenie

W większości ofert ubezpieczenie nie jest obligatoryjne i można z niego skorzystać dobrowolnie. Ubezpieczenie takie co prawda podnosi koszt kredytu, jednakowoż ochrania przed brakiem możliwości spłaty w skutek, straty zatrudnienia, chorób, lub też śmierci. Dodatkowo wpływa ono na ocenę naszej wiarygodności, podwyższając szanse na korzystną decyzję o przyznaniu.

RRSO – Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania

Jest to ważny współczynnik uwidoczniający nam całkowity koszt kredytu. Teraz kiedy banki ograniczają stopy procentowe, RRSO także zmalało i na ogół zawiera się w przedziale od 20% do 30%.