Gminie Ostrowice grozi likwidacja. Tak chce wojewoda.

Gminie Ostrowice grozi likwidacja. Tak chce wojewoda.Gminie Ostrowice grozi likwidacja. Tak chce wojewoda.

Zadłużenie gminy Ostrowice (województwo zachodniopomorskie) jest tak duże, że niebawem może zniknąć z mamy administracyjnej. W tym momencie kwota długu gminy Ostrowice szacowana jest na blisko 33 mln złotych. W celu ratowania sytuacji, samorząd zaciągał wiele kredytów i pożyczek a nawet posunął się do sprzedaży swojego wodociągu i oczyszczalni ścieków. W niczym to jednak nie pomogło. Według wstępnej propozycji wojewody zbankrutowana gmina miałaby zostać włączona do Drawska Pomorskiego. Jednak wójt i sami mieszkańcy planują walczyć o swoją gminę.

W województwie zachodniopomorskim jest taka gmina, jeszcze jest, … ponieważ wiele wskazuje na to, że niebawem przestanie istnieć. Jeśli gmina licząca około 2 tysięcy mieszkańców zostanie zlikwidowana to będzie to precedens na skalę całego kraju. Przyczyną jest ogromna suma zadłużenia.

Jest źle i nic nie wskazuje na cud…

gmina_zadluzona_kredyty_pozyczkiW ocenia wojewody sytuacja finansowa gminy jest tak katastrofalna, że nie ma nawet mowy o tym, żeby było z tego jakieś wyjście. Należy natychmiast podjąć drastyczne kroki zaradcze, aby nie pogłębiać dalej rosnącego w zastraszającym tempie deficytu. To właśnie on wpadł na pomysł, że jedynym lekarstwem, aby pomoc zadłużonej gminie jest jej likwidacja.

Jak sam podkreśla w tym momencie gmina reguluje swoje bieżące zobowiązania tylko, dlatego, że ma środki pochodzące z pożyczek udzielanych przez tzw. parabanki. Właśnie pożyczki zaciągane w tych instytucjach finansowych z ogromnymi odsetkami jak również dodatkowe kredyty w bankach doprowadziły gminę na skraj przepaści finansowej.

Wójt gminy stara się odpierać te zarzuty i twierdzi, że pozyskiwane środki finansowe miały przede wszystkim podnieść standard życia mieszkańców.

Według przygotowanego zestawienia finansowego na koniec zeszłego roku dochody gminy Ostrowice wyniosły 11 mln złotych. Problem jest jednak w tym, że suma zadłużenia jest trzy razy większa i wynosi już 33 mln zł. W ocenie wójta nie było innych sposóbów, aby nadrobić dziejowe zaległości. Trzeba mieć świadomość, że mamy do czynienia z klasycznym przykładem gminy popegeerowskiej, która w wyniku reform Balcerowicza dużo ucierpiała poprze wysoki poziom bezrobocia. Zaczynaliśmy praktycznie od zera i niewielką ilością dochodów- tłumaczy.

Oprócz tego musieliśmy przeprowadzić w gminie szereg dużych inwestycji m.in. budowa oczyszczalni ścieków i wodociągów. Na nieszczęście inwestycje nie przyniosły spodziewanego zwrotu. W tym momencie uzyskiwane dochody nie pozwalają nawet na pokrycie podstawowych wydatków tj. utrzymania szkół, przedszkoli. Nie starcza nawet na opłacenie rachunków ze energię elektryczną do użytkowania ulicznych latarni.

Gmina zniknie w przeciągu 2 lat?

W praktyce zlikwidowanie gminy spowoduje, że racji bytu nie będzie już miał Urząd Gminy. Likwidacji mogą ulec również szkoły, poczta czy też agencja bankowa.

Wojewoda przestrzega i wskazuje, że sytuacja jest tak katastrofalna, że niebawem brakować będzie środków finansowych nawet na te podstawowe potrzeby. Już teraz trzeba liczyć się z tym, że wieczorami zabraknie światła na ulicach a mieszkańcy w kranach nie będą mieć wody.

Ze sporządzonych analiz jasno wynika, iż gmina nie posiada żadnych szans na samodzielną egzystencję. W tym momencie gmina zaciąga kolejne pożyczki na spłatę starych zobowiązań. Nowe zadłużenie powoduje tylko wzrost kosztów obsługi długu i stanowi klasyczną pętlę kredytową, którą do tej pory spotykaliśmy tylko w przypadku indywidualnych konsumentów.

Sytuacja jest na tyle zła, że gmina wyprzedaje własny majątek łącznie z wodociągami, aby mieć na bieżące potrzeby. Majątek ten stara się następnie odzyskać, ale płaci przy tym jeszcze więcej i tutaj koło się w zasadzie zamyka.

Eksperci szacują, że cała operacja likwidacji Gminy Ostrowice i włączenia jej do sąsiednich jednostek samorządowych może zająć około 2 lat. W pierwszej kolejności należy wprowadzić zarząd komisaryczny. Wszystko wskazuje jednak na to, że może się to odwlec w czasie, bowiem już teraz wójt gminy zapowiada, że od tego typu decyzji będzie składał odwołania.

Na podobnym stanowisko stoją osoby wysoce zainteresowane losem gminy tj. jej mieszkańcy. Sprzeciwiają się pomysłom wchłonięcia ich gminy przez Drawsko Pomorskie i już teraz zbierane są podpisy mające udaremnić ten plan.  pozyczki powodem wysokiego zadluzenia gminy

Jedna z mieszkanek twierdzi, że do takiej likwidacji na pewno nie dojdzie. Nasz wójt ma w tym poparcie całej społeczności a wszystkie osoby, które chcą zlikwidować nam gminę nie mają zielonego pojęcia o całym problemie- dodaje.

Grecki tragedia w polskim wydaniu?

Jeśli faktycznie dojdzie do likwidacji gminy będzie to pierwszy taki przypadek w Polsce i swoisty precedens. Jednak patrząc na zagadnienie bardziej globalnie już nie raz spotykaliśmy się na świecie z tego typu historiami. Bez wątpienia jednym z najbardziej jaskrawych przypadków jest na chwilę obecną amerykańskie miasto Detroit. Wielki symbol amerykańskiego snu o potędze ekonomicznej, było siedzibą trzech najpotężniejszych firm motoryzacyjnych a jednak musiało upaść.

Jednakże nawet, jeśli gmina zostanie zlikwidowana a jej terytorium przyłączone do Drawska Pomorskiego to nie załatwia do końca palącego problemu. Nikt, bowiem w tym momencie nie jest w stanie powiedzieć, kto spłaci potężne zadłużenie. Na to pytanie żadna z pytanych osób nie potrafiła znaleźć przekonującej odpowiedzi.

Scroll to Top