Leasing konsumencki w pytaniach i odpowiedziach

leasing_konsumenckiLeasing konsumencki w pytaniach i odpowiedziach

Jak pokazują badania ponad połowa Polaków przy zakupie samochodu zamierza korzystać z zewnętrznego źródła finansowania. Jedną z najbardziej popularnych form takiego finansowania jest leasing konsumencki. W poniższym tekście spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące leasingu konsumenckiego tak, aby osobom które rozważają sięgnięcie po niego pomóc nieco zorientować się w temacie.

Czym różni się leasing konsumencki od kredytu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – kredytów udzielają banki, natomiast leasingów – firmy leasingowe. Jakie ma to znaczenie? Działalność banków jest regulowana specjalną ustawą – prawem bankowym, natomiast firm leasingowych – kodeksem cywilnym. Oznacza to, że firmy leasingowe mają większą dowolność w ustalaniu warunków spłaty (ich oferty będą bardziej zróżnicowane niż w przypadku banków) i że udzieleniu leasingu towarzyszy mniej obostrzeń niż przyznaniu kredytu.

Czy to prawda, że tylko podmioty gospodarcze mogą korzystać z leasingu?

Jeszcze do niedawna tak właśnie było. Realia zmieniły się dopiero w roku 2011 na mocy ustawy deregulacyjnej. Obecnie możemy skorzystać z leasingu niezależnie od tego czy prowadzimy działalność czy też nie.

Czy korzystając z leasingu konsumenckiego mamy obowiązek wykupu?

Nie. Wykup samochodu leasingowanego jest prawem, a nie obowiązkiem leasingobiorcy. Brak spłaty nie powoduje żadnych konsekwencji prawnych, choć oczywiście, jeśli należność nie zostanie spłacona zgodnie z harmonogramem, to prawo własności pojazdu przechodzi na leasingodawcę.

Czym są raty leasingowe?

leasing_korzysciWyjaśnienie tego pojęcia nie powinno stanowić problemu – chodzi po prostu o należność za możliwość użytkowania auta rozłożoną na raty powiększone o prowizję, odsetki czy opłaty manipulacyjne. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że spłacenie wszystkich rat leasingowych nie oznacza jeszcze wejścia w posiadanie używanego auta. Czym jest odkup samochodu?

Czasami odkup samochodu nazywa się ostatnią ratą, to jednak nie do końca precyzyjne nazewnictwo. Pojęcie to oznacza sumę, po uiszczeniu której leasingobiorca staje się właścicielem samochodu i którą przekazuje się leasingodawcy po zakończeniu leasingu. Zazwyczaj odkup samochodu stanowi od 1 do 50% jego wartości, różnice są więc jak widać duże. Wyższa kwota odkupu oznacza przeważnie niższe raty i odwrotnie.

Jak długo trwa leasing konsumencki?

Nie ma żadnych sztywnych reguł, które regulowałyby długość trwania leasingu. Dotyczy to osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych. Jeśli leasing konsumencki dotyczy samochodu, to zazwyczaj trwa maksymalnie kilka lat – to okres najbardziej dogodny zarówno dla leasingobiorców, jak i leasingodawców.

Czy można skorzystać z leasingu konsumenckiego mając inne zobowiązania?

Nie istnieje żadna regulacja prawna, która by tego zabraniała. Znalezienie oferty dostępnej również dla zadłużonych jest więc możliwe, choć może okazać się, że warunki które przedstawi nam leasingodawca, będą mniej korzystne niż te, na które mogą liczyć osoby z czystą historią kredytową.

Scroll to Top