Firmy oddłużeniowe jak działają.
Firmy oddłużeniowe jak działają? Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze firmy oddłużeniowej? Czy takie usługi są legalne w Polsce? Czy może lepiej wyjść z finansowego impasu na własną rękę? [Parafraza]: Czy firmy oddłużeniowe mogą legalnie działać w Polsce? O czym warto pomyśleć przed wyborem jednej z nich?
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że łączna wartość zadłużenia konsumenckiego w Polsce spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niestety, nie oznacza to, że nasza sytuacja finansowa uległa poprawie – o czym świadczy fakt, że zadłużenie konsumenckie nadal jest na wysokim poziomie w stosunku do PKB.
Firmy pożyczkowe nie będące bankami odnotowały wzrost swoich akcji aż o 47,5%. Niestety, duża część tych klientów wykorzystuje środki na spłatę długów i odreagowanie stresu, zamiast wydać je na niezbędne rzeczy, takie jak jedzenie czy ubrania.
Osoby, które nie mogą zakwalifikować się do pożyczki rządowej, często zwracają się do prywatnych firm oddłużeniowych. Czy warto korzystać z tych usług?
Firmy oddłużeniowe – czym się zajmują?
Firmy zajmujące się oddłużaniem odgrywają rolę pośrednika w spłacie zadłużenia. Są one w stanie pomóc tym, którzy nie są w stanie spłacić swoich długów i dążą do ich uregulowania z wierzycielem, a nie do pozostania bez środków do życia.
Choć podmioty te nie spłacają faktycznie długu, to pomagają klientom znaleźć sposób na uregulowanie zaległości i uwolnienie się od wszelkich zobowiązań wobec wierzycieli, np. banków.
Firmy oddłużeniowe współpracują zarówno z bankami, jak i podmiotami pozabankowymi, negocjując umowy kredytowe. Ten rodzaj usług oddłużeniowych jest szczególnie popularny, ponieważ oferuje szybką pomoc, często dostępną online, nie wymagającą wielu formalności. Jednak usługi te są często drogie i prowadzą wiele osób do coraz bardziej skomplikowanej sytuacji finansowej ze względu na wysokie koszty.
Firmy oddłużeniowe i jak działają
Firmy oddłużeniowe stosują różne strategie, aby pomóc swoim klientom spłacić długi. Na przykład współpracują z wierzycielem i próbują prowadzić rozmowy, które mogą doprowadzić do spłaty w ratach.
Firmy oddłużeniowe mają szereg zadań, które realizują, między innymi:
– negocjowanie warunków spłaty kredytu,
– pomoc w restrukturyzacji zadłużenia,
– pomoc prawna,
– konsolidacja zadłużenia,
Pomoc w obniżeniu wysokości rat
– wydłużenie okresu kredytowania,
Ulga w spłacie kredytu lub odsetek
Czy oddłużanie jest w Polsce legalne?
W Polsce nie ma regulacji prawnych dotyczących firm oddłużeniowych, co oznacza, że nie są one technicznie nielegalne. Nie oznacza to jednak, że ich działalność jest pozbawiona konsekwencji – każdy może taką otworzyć i udzielać porad klientom.
Choć firmy zajmujące się oddłużaniem mają swoje zalety, spotykają się również z krytyką za to, że są łatwo dostępne dla każdego bez względu na kwalifikacje czy doświadczenie.
Na rynku dostępnych jest wiele usług związanych z oddłużaniem, takich jak prawnicy, doradcy finansowi czy konsultanci restrukturyzacyjni.
To może być dla Ciebie interesujące: Jaka pomoc finansowa jest dostępna dla osób spłacających kredyt hipoteczny?
Ile kosztują usługi firm oddłużeniowych?
Dobre firmy oddłużeniowe nie pobierają od klientów opłat za usługi aż do momentu, gdy praca zostanie wykonana, np. gdy płatności są dokonywane w ratach lub klient podpisuje umowę o spłacie długu.
W większości przypadków wynagrodzenie jest uzależnione od powodzenia starań firmy – jeśli uda się jej skutecznie uwolnić od długów, wówczas może mieć prawo do pobrania odpowiedniej opłaty.
Firmy oddłużeniowe pobierają zazwyczaj opłatę procentową od wartości zadłużenia. Informacja ta nie jest jednak łatwo dostępna na stronach internetowych firm – zazwyczaj opiera się ona na ocenie indywidualnej sytuacji klienta. Wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak:
– wysokość zadłużenia,
Złożoność sprawy jest trudna do zrozumienia.
Stopień zaawansowania procedur zbierania danych.
Na co uważać korzystając z usług firm oddłużeniowych?
Upewniając się, że unikniesz nieuczciwych firm oddłużeniowych jest ważne poprzez weryfikację ich danych. Kolejną zasadą jest przestrzeganie wytycznych dotyczących uczciwości, o których już wspominaliśmy – upewnienie się, że nie żąda się żadnych opłat przed podjęciem działań.
Gdy firmy oferujące oddłużanie nie posiadają na swojej stronie internetowej żadnych informacji, takich jak nazwa firmy, adres, numer NIP czy numer rejestracyjny u regulatora (np. CRTC), możemy założyć, że prawdopodobnie nie są one wiarygodne.
Istotne jest, aby klienci byli na bieżąco informowani o statusie ich sprawy. Powinni oni mieć możliwość sprawdzenia, czy działania trwają i czy przynoszą pożądane rezultaty, zarówno poprzez komunikację z samą firmą regulującą zadłużenie, jak i poprzez źródła zewnętrzne.
Klient ma prawo do bezpośredniego kontaktu z wierzycielem, a firmy oddłużeniowe nie powinny tego utrudniać.
Warto wiedzieć: Jak poradzić sobie w przypadku problemów ze spłatą kredytu?
Czy warto korzystać z usług oddłużeniowych?
Firmy oddłużeniowe, które są uczciwe można znaleźć przeprowadzając badania online. Dodatkowo warto rozważyć opinie o tych firmach, aby podjąć świadomą decyzję. Ponadto, należy zwrócić uwagę na wszelkie świecące referencje i wziąć je z ziarnem soli, ponieważ mogą one nie reprezentować wszystkich podmiotów tego typu.
Choć pomoc firmy oddłużeniowej jest pomocna, pamiętaj, że wszystkie niezbędne kroki możesz podjąć samodzielnie. Przepisy prawne takie jak kodeks cywilny czy ustawa o kredycie konsumenckim zawierają wskazówki dotyczące dochodzenia swoich praw.
Nie ma potrzeby zwracania się po pomoc do firmy oddłużeniowej. Wiele forów dla pożyczkobiorców i grup w mediach społecznościowych proponuje różne metody samodzielnego radzenia sobie z zadłużeniem.
Jak samodzielnie uzyskać oddłużenie.
Najpierw zastanówmy się, czy nie możemy sami podjąć działań, aby spłacić nasz dług. Adwokaci od długów nie wystarczą, musimy być proaktywni i dowiedzieć się, jak spłacić to, co jesteśmy winni.
Obecnie prawo przewiduje wiele opcji do rozważenia. Obejmują one: -Przedyskutowanie swoich obaw z kimś zaufanym. -Modlitwa lub medytacja
Rządowe wsparcie pozwala właścicielom domów na zawieszenie 8 rat długu hipotecznego. Cztery płatności w 2022 roku i 4 płatności w 2023 roku można zawiesić, jeśli staramy się o wakacje kredytowe za pośrednictwem banku.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oferuje pomoc osobom, które mają problemy ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Klienci mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 2 tys. zł/miesiąc przez 3 lata. Łącznie można w ten sposób otrzymać 72 tysiące złotych (około 14 600 dolarów), z czego 22 tysiące może zostać umorzone, jeśli w momencie składania wniosku klient jest bezrobotny. Aby zakwalifikować się do pomocy poprzez BSF, klienci muszą spełniać jedno kryterium: być osobą bezrobotną.
Spłacanie kredytu z dużymi ratami
Osoby w gospodarstwach jednoosobowych zarabiają mniej niż 1552 zł miesięcznie, a osoby w gospodarstwach wieloosobowych mniej niż 1200 zł.
– Konsolidacja kredytów pozwala na połączenie wielu zobowiązań, zwiększenie długości okresu kredytowania i zmniejszenie miesięcznych płatności. Jest to również wygodne rozwiązanie, ponieważ płacisz tylko jeden rachunek miesięcznie, a nie kilka rat w różnych terminach. Gdzie mogę znaleźć kredyty oddłużeniowe? Usługi konsolidacyjne są oferowane przez większość banków na rynku.
– Prywatne pożyczki oddłużeniowe – bliscy mogą zapewnić finansową linę ratunkową, która wyprowadzi Cię z trudności. Na przykład nieoprocentowane pożyczki prywatne udzielane przez członków rodziny nie zwiększają Twoich wydatków i są idealne dla osób zmagających się z zarządzaniem swoimi finansami w pojedynkę.