Czy wysoki wykup w leasingu się opłaca?
W przypadku firm, leasing staje się obecnie bardzo popularny. Osoby prywatne również zaczęły brać rzeczy w leasing, co oznacza, że mają wysoką kwotę wykupu i niższą ratę miesięczną. Osoby fizyczne chcą jednak brać w leasing rzeczy, które mogą służyć także ich domowi i życiu. Chcą, aby opcje leasingu obejmowały wybór między wysoką a niską kwotą wykupu.
Firmy korzystające z leasingu mogą nabyć przedmiot leasingu za symboliczne (lub niepoliczalne) kwoty. Ten sposób zakupu jest powszechnie stosowany w leasingu.
Czy wolą Państwo wyższe raty i niższy wykup, czy niższe raty i wyższy wykup? W tym momencie wielu przedsiębiorców z branży nieruchomości zaczęło włączać opcje leasingu do zakupu nieruchomości.
Jaka jest różnica między leasingiem finansowym i operacyjnym.
Leasing finansowy różni się od finansowania, ponieważ przedmiot leasingu jest naszym środkiem trwałym – i pod tym względem jesteśmy odpowiedzialni za dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Po spłacie leasingu stajesz się właścicielem przedmiotu leasingu.
Dla operatora-przewoźnika, który planuje zakup samolotu, istotne jest, aby dowiedzieć się, jaki jest obecny stan samolotu, który chce nabyć. Dobrze jest to zrobić przed zakupem samolotu. Jednym ze sposobów na poznanie cech przedmiotu leasingu, które warto wziąć pod uwagę, jest porównanie go z istniejącymi umowami leasingowymi.
Kiedy opłaci się niski wykup?
Faktem jest, że większość leasingodawców automatycznie zakłada niską cenę wykupu, przez co koszt zakupu pojazdu wzrasta. W przypadku oferty z wykupem równym lub większym niż 5%, nie korzystaj z tej opcji jako formy finansowania. Zamiast tego zastanów się, jak wydać dodatkową gotówkę na zakup lub dokupienie własnego samochodu.
Kiedy jeszcze opcja jest przydatna? Oto kilka przykładów.
Biorąc sprzęt w leasing, firma nie zamierza wymieniać go co kilka lat. Zamiast tego traktuje leasing jak pożyczkę, aby w końcu stać się właścicielem środka trwałego. Krótko mówiąc, firma traktuje leasing jak pożyczkę.
W tych scenariuszach chcemy, aby prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia było najmniejsze (jeśli chodzi o koszty finansowania), ale możliwie największe, jeśli chodzi o pozostałe dwa rodzaje ryzyka. Innymi słowy, leasingodawca decyduje się na wysokie płatności, aby wykupić opcję wykupu w późniejszym terminie.
W pierwszym wariancie firma chce wykupić przedmiot leasingu po zakończeniu leasingu i mieć pełną i efektywną kontrolę zarówno nad przyszłym serwisem, jak i sprzedażą środka trwałego. W przypadku samodzielnej sprzedaży przedmiotu leasingu powstają koszty podatkowe i nie ma kontroli nad ceną środka trwałego.
Kiedy wybrać leasing z wysokim wykupem?
Będziesz płacić niższe miesięczne płatności, jeśli wybierzesz wysoką wartość buy-down, ale całkowity koszt finansowania będzie wyższy.
W takiej sytuacji leasingowej możesz zwrócić swój przedmiot leasingu tylko w kwocie, która odpowiada jego rzeczywistej wartości po kilku latach użytkowania. W momencie wykupu leasingodawca nie ma pełnego wpływu na kwotę, jaką musisz zapłacić za wykup. Cena zakupu środka trwałego (kwota wykupu) odpowiada zazwyczaj wartości środka trwałego pomniejszonej o stopę spadku.
Ta kwestia jest określana przez leasingodawcę. Czasami można zdecydować się na leasing i uzyskać nieco więcej pieniędzy, innym razem nie można się zdecydować, który z nich jest lepszy. Leasingodawca może również zdecydować, że nie będzie uwzględniał żadnego rodzaju wykupu.
1. Firma stara się znaleźć najniższe koszty początkowe i bieżące. W tym kontrakcie jest to możliwe, ponieważ płatność początkowa może być niska i mogą być raty, które mogą być niższe niż suma zapłacona w przypadku wykupienia opcji w jednej płatności. Dobrym przypadkiem jest taki, w którym firma chce zminimalizować swoje koszty początkowe, ponieważ za kilka lat może być zmuszona zapłacić więcej za wykup.
2. Firma nie zamierza wykupić przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, lecz zwrócić go leasingodawcy. Po tym, mogą podpisać kolejną umowę leasingową na nowy składnik aktywów i nie trzeba zawracać sobie głowy sprzedażą aktywów, ponieważ firma może zdecydować się zatrzymać nowy składnik aktywów.
3. Jeżeli wykupisz przedmiot leasingu po niskim wykupie i od razu sprzedasz go po cenie rynkowej, to musisz zapłacić podatek od dochodów kapitałowych od różnicy pomiędzy kwotą wykupu a późniejszą ceną aukcyjną. Jeżeli cena wykupu przedmiotu leasingu jest na wysokim poziomie, zbliżonym do ceny rynkowej, problem znika – trzeba zapłacić podatek od dochodów kapitałowych tylko od różnicy kwoty wykupu i późniejszej ceny aukcyjnej.
Gdzie szukać oferty?
W dzisiejszych czasach panuje trend, że firmy leasingowe przygotowują oferty leasingu z niskimi ratami i z wysokim wykupem. Są to oferty najlepsze dla firm, które chcą korzystać z wygody leasingu, ale nie chcą stracić więcej pieniędzy niż faktycznie mają do wydania. Jeśli rozważamy leasing w zakresie środków trwałych, to wybór ogranicza się do samochodów oraz najczęściej leasingowanego sprzętu. Wszystko inne ma swoje specjalne ustalenia.
Leasing, główna alternatywa dla zakupu samochodu, jest wykorzystywany zarówno przez producentów, jak i firmy finansowe. Leasing oferuje niższą cenę miesięczną przy wyższym wykupie, albo w okresie od 12 do 24 miesięcy, albo w długim lub krótkim okresie. Leasing z niskim oprocentowaniem może być wykorzystywany do finansowania modeli z różnych przedziałów cenowych.
Przy zakupie samochodu upewnij się, że leasing oferowany jest w „ASO”. Sprawdź też, czy pakiet obejmuje serwis mechaniczny, opony, wymianę opon, uszkodzenia karoserii, w tym naprawy powypadkowe. Jeśli nie, zdecyduj się na „leasing standardowy”, który zwykle daje większe możliwości.
Wynajmujący nie będzie musiał płacić za inspekcje lub naprawy w czasie trwania umowy najmu, ale będzie obciążał wynajmującego za wszelkie prace lub naprawy wykonane w lokalu w tym okresie.
Jednak mimo, że w umowie leasingowej zapisano, że opłata jest wliczona w miesięczną ratę, to tylko kwestią czasu jest konieczność dokonania napraw. Koszty napraw zawsze pokrywa leasingobiorca.
Czy warto brać leasing na samochód używany?
Aby uniknąć zakupu wadliwego samochodu w przypadku leasingu, przed odbiorem pojazdu należy dokonać jego oddzielnej wyceny.
Ogólnie rzecz biorąc, leasing samochodowy jest tańszy w przypadku nowych samochodów, a w przypadku samochodów używanych firmy leasingowe mają różne kryteria dla nowych i starszych samochodów. Nie weźmiesz w leasing starszego samochodu, jeśli nie ma on co najmniej 8-10 lat.
Gwarancja na samochód używany pokrywa również koszty napraw, takie jak wyższe koszty ubezpieczenia, płatne przeglądy, badania techniczne i naprawy.
Leasing z dużą wpłatą zaliczki ma oczywistą zaletę i jeśli firma, którą interesuje leasing, wyrazi na to zgodę, warunki leasingu mogą być atrakcyjne. Zapytaj leasingodawców o najlepsze oferty i porównaj warunki leasingu w różnych ofertach. Dla wielu firm duża różnica w opłatach za leasing może być czynnikiem decydującym o wyborze leasingu, choć należy również wziąć pod uwagę plany dotyczące środka trwałego po zakończeniu leasingu.