Wiesz, co to jest alert bankowy lub ostrzeżenie, ale ile one kosztują?

Wiesz, co to jest alert bankowy lub ostrzeżenie, ale ile one kosztują? Upomnienie może być zawiadomieniem z banku, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na spłatę kredytu. Czasami upomnienie jest tylko powiadomieniem bez wymagań. Ostatecznie może się to skończyć wezwaniem

Wiesz, co to jest alert bankowy lub ostrzeżenie, ale ile one kosztują?

Wiesz, co to jest monit bankowy lub ostrzeżenie, ale ile one kosztują? Wiesz, co to jest alert bankowy lub ostrzeżenie, ale ile one kosztują?

Upomnienie może być zawiadomieniem z banku, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na spłatę kredytu. Czasami upomnienie jest tylko powiadomieniem bez wymagań. Ostatecznie może się to skończyć wezwaniem do zapłaty. Niezależnie od tego, czy dostałeś SMS-a, maila czy telefon, pamiętaj, aby jak najszybciej skontaktować się z bankiem. W przeciwnym razie nie uwzględniaj jedynie naliczania odsetek i opłat za powiadomienie Cię o tym fakcie. Sprawdź, jakie opłaty otrzymasz za upomnienia!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Formy monitu – jakie mogą być?
 • Co to jest monit?
 • Kiedy możesz otrzymać monit?
 • Ile wynosi opłata za monit w poszczególnych bankach?
 • Co robić po otrzymaniu monitu z banku?

Co to jest monit?

Monit w banku to powiadomienie z banku dotyczące Twojego kredytu. Jednak prawdziwa odpowiedź na pytanie: „Co to jest monit bankowy?” jest dość prosta.

Przypomnienie to coś, co skłania Cię do wykonania jakiegoś obowiązku w określonym czasie, ale nie musi mieć żadnego realnego znaczenia związanego z tym obowiązkiem.

Warto wiedzieć!

Wierzyciele mogą wykorzystać numer Twojej karty kredytowej nie tylko do ściągania należności, ale również do wysyłania Ci rachunków w formie „przypomnienia” lub powiadomienia, że masz niezapłacone konto.

Formy monitu – jakie mogą być?

Przypomnienia mogą przybierać różne formy, takie jak wiadomości tekstowe, e-maile i aplikacje. W przypadku mniejszych opóźnień, takich jak przypomnienia o ruchu drogowym lub umówionych spotkaniach, są one zazwyczaj wysyłane wraz z przypomnieniami.

Jeśli agentowi windykacyjnemu się nie uda, zazwyczaj kontaktuje się z konsumentem, pisze list, a nawet odwiedza konsumenta, aby dokonać płatności. Grupy ochrony praw konsumenta ostrzegają, że niektórzy inkasenci mogą grozić pozwaniem konsumenta, a ci z kolei mogą wnieść sprawę do sądu.

Jakie informacje znajdują się w monicie?

Przypomnienie powinno zawierać:

 • dane adresowe wierzyciela pierwotnego (banku),
 • dane adresowe dłużnika,
 • kwota zadłużenia wraz z określeniem należnych odsetek,
 • numer umowy kredytowej,
 • informacja o nieprzekraczalnym terminie spłaty,
 • numer rachunku bankowego, na który należy przesłać zaległą płatność,
 • informacja o tym, jakie kroki podejmie wierzyciel, jeśli zobowiązanie nie zostanie uregulowane.

Kiedy możesz otrzymać monit?

Bank regularnie wysyła upomnienia, zwykle w ciągu 14 dni od daty wymagalności, o niezapłaconym zadłużeniu.

Zdarza się, że pracownicy banku nie chcą poświęcać czasu na przypominanie klientom o zaległościach. Zamiast tego mogą skontaktować się z klientem mailowo 3 dni po powstaniu zaległości.

Wiesz, co to jest monit bankowy lub ostrzeżenie, ale ile one kosztują? Pytanie brzmi, co jest pomiędzy przypominaniem komuś o zrobieniu czegoś, a zmuszaniem go do zrobienia tego czegoś.

Ktoś myśli, że „wezwanie” i „upomnienie” to to samo – ale w praktyce są to różne rzeczy. Upomnienie ma formę wezwania.

Kiedy wiadomość jest widziana na urządzeniu elektronicznym, takim jak Android, iPhone, tablet lub laptop, wiadomość pisemna jest łatwo ignorowana, ale przypomnienie widziane na komputerze, tablecie lub smartfonie jest postrzegane jako bardziej żądanie zapłaty.

Czy monit jest darmowy?

Kiedy ludzie popełniają błędy, staje się to kosztowne, ponieważ pożyczkodawcy mogą pobierać opłaty od wnioskodawców za każde przypomnienie. Istnieje szansa, że będziesz musiał dodatkowo zapłacić za otrzymywanie powiadomień o pożyczce.

Najtańsze są upomnienia wysyłane drogą elektroniczną lub wirtualną, natomiast upomnienia w postaci osobistej wizyty lub rozmowy telefonicznej mogą kosztować kilkadziesiąt złotych.

Jaka jest dokładna opłata za każdą pożyczkę pieniężną?

Opłata za przypomnienie wynosi $10 w każdym banku.

Nazwa banku

Wysokość opłaty za monit

Alior Bank

od 20 do 25 zł

ING Bank Śląski

20 zł

Bank Ochrony Środowiska

20 zł

Pekao S.A.

od 18 do 23 zł

Pekao BP

30 zł

Bank Millenium

od 2 do 20 zł

Co zrobić, gdy otrzymasz przypomnienie z banku?

Jeśli otrzymasz przypomnienie z banku, należy potraktować je poważnie. Jeśli zdasz sobie sprawę, że twoje płatności są zbyt późno, sprawdź jak najszybciej, na wypadek gdyby w systemie bankowym wystąpił błąd. Jeśli błąd jest prawidłowy, będziesz chciał nadrobić brakujące płatności, w przeciwnym razie możesz być zagrożony utratą domu, samochodu

Może się to okazać pomocne, jeśli spóźniłeś się ze spłatą kredytu hipotecznego. Jeśli jednak nie jesteś w stanie nic zapłacić, najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z pożyczkodawcą, aby poinformować go o tym fakcie. Wyjaśnij, co się stało i jakie są Twoje opcje. Dowiedz się, jak:

Czy prawa, z których korzystasz, naprawdę działają? Kiedy można się odwołać? Kiedy powinieneś się odwołać, gdy sytuacja uległa zmianie?

Jeśli otrzymasz wiadomość o spóźnionej płatności, ważne jest, abyś złożył odwołanie. Nie złożenie odwołania może oznaczać, że w przyszłości będziesz miał jeszcze większe problemy. Zaczynasz w innym punkcie niż oryginalne źródło 2- Używasz tak wielu synonimów, jak to tylko możliwe 3

Jeśli skarga powinna być złożona, najlepiej jest złożyć ją szybko, aby upewnić się, że nie otrzymasz dalszych przypomnień lub nie będziesz musiał stawić czoła nękaniu przez dzwoniącego do Ciebie windykatora.

Wiesz, co to jest monit bankowy lub ostrzeżenie, ale ile one kosztują? Jak prawidłowo napisać odpowiedź na monit?

Właśnie przeczytałem w naszej klasie zadanie: Trzeba napisać list do pewnej osoby i przepisać numery umowy kredytowej.

Na przykład, jeśli zdecydujesz, że Twoja karta kredytowa powinna zostać anulowana z powodu braku płatności, dobrze byłoby dołączyć list dokumentujący, że spóźniłeś się z płatnością raty. Należy również przedstawić dowód wpłaty.

Jak unikać monitów?

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia monitów jest płacenie miesięcznych płatności na czas. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z agencją windykacyjną, płać swoje pożyczki na czas.

Masz gorszy miesiąc pod względem finansowym? Skontaktuj się z bankiem przed terminem płatności, aby dowiedzieć się, czy mogą zmienić harmonogram płatności.