Jak uniknąć negatywnych ocen w raporcie kredytowym i poprawić swoją zdolność kredytową?
Jeśli chcesz uzyskać kredyt gotówkowy, konsolidacyjny lub hipoteczny, powinieneś udowodnić, że możesz i będziesz spłacać kredyt. Od Twojej zdolności kredytowej zależy, czy uzyskasz pożądane finansowanie. Jeśli obawiasz się, że w Twojej historii finansowej pojawi się negatywny wynik, nie wpadaj w panikę, ale podejmij kroki w celu zwiększenia swojej zdolności kredytowej, tak abyś był kandydatem do uzyskania kredytu.
Nie można uniknąć sprawdzania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Banki muszą przeprowadzić ten proces, ponieważ muszą podjąć decyzję o udzieleniu kredytu.
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie stypendium, przed złożeniem wniosku powinieneś obliczyć stan swoich finansów osobistych. W razie potrzeby popracuj też nad poprawą swojej zdolności kredytowej. Nie jest to trudne – wystarczy skorzystać z metod, które przedstawiamy poniżej.
Co to jest zdolność kredytowa?
Zanim zaczniemy wyjaśniać, jak zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt, porozmawiajmy trochę o tym, czym jest dobra zdolność kredytowa i jak może ona wpłynąć na Twoje szanse. Zdolność kredytowa to, ogólnie rzecz biorąc, sytuacja kredytowa kredytobiorcy w momencie składania wniosku o kredyt.
Bank sprawdzi, ile pieniędzy jest dostępnych na Twoim koncie, aby ustalić, czy kwalifikujesz się do otrzymania kredytu. Bank musi być ostrożny z jednego powodu – kiedy jesteś mu winien pieniądze, chce mieć pewność, że będzie mógł je odzyskać. Na przykład koszt kredytu samochodowego jest wyższy niż kredytu mieszkaniowego. Metoda obliczania tego kosztu może być i jest różna w różnych instytucjach finansowych.
W przeszłości władze szkolne opierały się głównie na ocenach danej osoby. Obecnie większość modeli oceny zdolności kredytowej bierze pod uwagę te informacje, a także miesięczne płatności, różnicę między zarobkami a zobowiązaniami oraz wysokość zadłużenia w imieniu danej osoby.
Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.
Dobrą praktyką może być skorzystanie z bezpłatnego narzędzia do sprawdzenia zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkodawcy przed złożeniem wniosku o pożyczkę.
Zaczynasz od wprowadzenia podstawowych informacji, a następnie otrzymujesz informacje o swojej punktacji kredytowej. Jeśli wynik jest niezadowalający, konieczne może być podwyższenie oceny kredytowej.
1.przeanalizuj swoje finanse
przyjrzyj się swoim finansom z bliska.
Oto pierwszy krok do poprawienia swojej punktacji kredytowej. Dokładnie przeanalizuj wszystkie swoje dotychczasowe dochody. Nie uwzględniaj dochodów ze źródeł, których nie dokumentujesz, a także dochodów, których jeszcze nie uznajesz. Wymień także wszystkie zobowiązania, takie jak rachunki i inne długi.
Przeglądając te dane, można się zorientować, jakie czynniki mogą być przyczyną niskiej zdolności kredytowej. Mogą to być na przykład zbyt niskie dochody lub zbyt wysokie wydatki.
2. Wzrost przychodów
Im wyższe są Twoje dochody, tym lepsza jest Twoja zdolność kredytowa. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie uzyskać kredytu, spróbuj poprosić szefa o podwyżkę lub zmień pracę na taką z wyższym wynagrodzeniem.
Pamiętaj, że przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu bank będzie brał pod uwagę Twoje zarobki z co najmniej ostatnich 3 miesięcy. Nie czekaj też, jeśli bank podniesie kwotę wymaganą do zatwierdzenia kredytu, zanim podwyżka wynagrodzenia zacznie obowiązywać.
4. Zapewnić sobie stałe źródło dochodu
Firmy powinny bardziej szczegółowo określać zdolność kredytową, gdy próbują ocenić prawdopodobieństwo spłaty kredytu przez daną osobę. Prawdą jest, że im lepsze jest źródło dochodu danej osoby, tym większa jest jej zdolność kredytowa, ale zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jest bardziej skomplikowane.
Jeśli jesteś na okresie próbnym lub pracujesz na umowę na czas określony, poczekaj do jej zakończenia i złóż wniosek o pożyczkę po upływie co najmniej trzech miesięcy.
5. Sprawdź swoją historię kredytową w BIK
Baza danych Agencji Sprawozdawczości Kredytowej rejestruje wszystkie nasze zobowiązania kredytowe oraz to, czy spłacamy je w terminie.
Bank udostępnia Ci ten rejestr, abyś mógł sprawdzić swój BIK. Zanim złożysz wniosek o kredyt, powinieneś sprawdzić swój BIK, dzięki czemu dowiesz się, jak duże masz zadłużenie i czy nie ma innych opłat lub płatności, których należy dokonać. Na przykład, jeśli dokonasz płatności, która nie jest odnotowana w rejestrze, możesz o tym nie wiedzieć.
6. Uczyń swoje zobowiązania kredytowe jak najmniejszymi.
W większości przypadków, jeśli myślisz o zostaniu windykatorem, upewnij się, że zrobiłeś rozeznanie, aby znaleźć sposób na spłatę zaległych rachunków. Jeśli myślisz o uzyskaniu nowej karty kredytowej lub starasz się o kredyt samochodowy, pozbądź się swojej dotychczasowej karty kredytowej, a także firmy windykacyjnej.
7. Zmniejsz swoje miesięczne obciążenie kredytowe dzięki konsolidacji długów.
Jeśli Twój kredyt ma kilka rat, a Ty już spłaciłeś wysoki procent kredytu w jednej z rat, powinieneś rozważyć spłatę całości kredytu za jednym razem. Pozwoli to obniżyć miesięczne płatności. Należy jednak pamiętać, że konsolidacja obniża zdolność kredytową kredytobiorcy i może prowadzić do dodatkowych opłat i/lub wydłużenia okresu spłaty kredytu.
8. Traktuj swoje konto bankowe jak swoje ciało.
Jeśli ubiegasz się o kredyt, ważne jest, abyś utrzymywał dobre saldo na swoim koncie bankowym. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest zerowe lub, co gorsza, zostało przekroczone, upewnij się, że poczynione zostały inne kroki, aby rozwiązać ten problem, zanim pożyczka zostanie całkowicie wstrzymana. Korzystne może być także rozważenie innej
9. Zmniejszenie zobowiązań stałych
Jest to bardzo prosty sposób na poprawienie swojej oceny kredytowej. Zwykle chodzi o obniżenie stałych miesięcznych opłat, być może płacisz wysoki czynsz za zbyt duże mieszkanie, a może masz samochód w leasingu, za który płacisz wysokie raty. Jeśli się nad tym zastanowić, warto przeanalizować swoje finanse i być może obniżyć stałe koszty miesięczne.
10. zdecydować się na mniejszy kredyt lub spłacać zadłużenie przez dłuższy okres czasu.
Aby zwiększyć szanse na zatwierdzenie kredytu, jeśli masz niską zdolność kredytową, pożyczkodawca rozważy zaoferowanie Ci mniejszego kredytu, od którego pobierze niższą opłatę.
11. Wybierz najtańszy kredyt.
Przy ubieganiu się o kredyt ważne jest, by porównać aktualne oferty kredytowe. W ten sposób obniżysz swoją miesięczną ratę, co oznacza, że będziesz mieć więcej środków na spłatę miesięcznych zobowiązań.
12. Upewnij się, że Twój bank posiada funkcje, których potrzebujesz.
Ponieważ banki często pomagają sobie nawzajem na wiele sposobów, nierzadko zezwalają na wykorzystywanie produktów innych banków w ofertach mających na celu poprawę ogólnych wyników banku w relacjach z własnymi klientami. Zwykle poprawia to zdolność kredytową klienta banku, co pozwala mu na zaciągnięcie większej liczby kredytów.
13. Zwiększ swoje możliwości przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.
Jeśli planujesz zakup domu, ważne jest, abyś przygotował się na dłuższą metę.
14. Składanie wniosku kredytowego z współkredytobiorcą.
Z pomocą innej osoby można pożyczyć pieniądze, nawet jeśli nie zna się dokładnej kwoty. Włączając rodziców do wniosku o pożyczkę i prosząc ich o pomoc, można także zwiększyć swoją ocenę kredytową. Świadczy to o lepszym zrozumieniu zasad udzielania kredytów i znajomości zagadnień finansowych.
15. Wysoki wkład indywidualny.
Poziom zdolności kredytowej zależy od tego, jak duży wkład wniosłeś do banku. Banki poszukują osób, które wpłaciły i zaoszczędziły część raty kredytu hipotecznego. Osoby z niską zdolnością kredytową otrzymują duży kredyt, ponieważ kosztuje on dużo, a oprocentowanie jest zwykle niższe. Aby uzyskać niższą cenę, przynajmniej część zadłużenia musi być pokryta z depozytu.
16. Raty zamiast malejących.
Aby uzyskać niską miesięczną ratę, należy pozostać we własnym domu i pozwolić na przejęcie domu tylko po to, by spłacić wcześniejszą pożyczkę. Jeśli nie masz dobrego wyniku kredytowego, powinieneś rozważyć dokonanie równych płatności, dzieląc kredyt przez dwa w ciągu liczby miesięcy, które upłynęły od dnia zaciągnięcia kredytu.
17. Zawarcie małżeństwa.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że bank weźmie pod uwagę dochody obu osób. Jeśli oboje członkowie pary mają dobre oferty pracy, lepszym rozwiązaniem może być złożenie wniosku przez jednego z nich samodzielnie.
18. Rozdzielność majątkowa.
Jeśli osoba, z którą zawarłeś intercyzę, ma złą zdolność kredytową lub niespłacony dług, nie będzie to miało wpływu na jej ocenę kredytową i będzie ona mogła zaciągnąć pożyczkę w banku.
Zapoznaliśmy Cię z wieloma skutecznymi technikami, które pozwolą Ci uzyskać doskonały raport kredytowy, a następnie pokazaliśmy Ci metody, dzięki którym możesz wykorzystać tę pracę do uzyskania najlepszego kredytu w najlepszej instytucji. Pamiętaj, że każdy bank może inaczej ocenić Twoją zdolność do spłaty, dlatego warto skonsultować się z doradcą, który pomoże Ci znaleźć najlepszą firmę.