Dzieci a finanse

Dzieci a finanseDzieci a finanse

Święto dzieci, które jest obchodzone na całym świecie, ma więcej wspólnego z dziećmi niż z wydawaniem na nie pieniędzy. Musimy przyznać, jak ważne jest myślenie o tym dniu.

Stare przysłowie mówi, że kiedy jesteśmy młodzi, nic nie jest bardziej przydatne niż rozmowa z dziećmi o pieniądzach. Z tego powodu powinniśmy jak najwcześniej zacząć rozmawiać z własnymi dziećmi o pieniądzach. Jako ich rodzice powinniśmy mieć kilka przykładów, jak rozwiązywać różne problemy z pieniędzmi.

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy przeprowadziła badanie „Finanse rodzinne”, z którego wynika, że stres finansowy w rodzinie zależy zarówno od czynników obiektywnych, jak i subiektywnych.

Jak uczymy dzieci zarządzania finansami?

Ankieterzy postanowili przyjrzeć się postawom respondentów. Ich pytanie brzmiało: „W jaki sposób angażujesz swoje dzieci w plany oszczędnościowe?”. Jedna piąta respondentów podała, że dzieli się z dziećmi opiniami na temat tego, jakie ceny są uczciwe. Prawie co dziesiąty stwierdził, że rozmawia ze swoimi dziećmi o budżecie. Nieco mniej respondentów – 17 proc. – twierdzi, że zachęca swoje dziecko do oszczędzania pieniędzy, a siedem procent posiada własne konto lub subkonto na rachunku bankowym rodziców. W oryginalnym opowiadaniu autor zastosował pewne zabiegi literackie, które dają czytelnikowi szansę na nieco swobodniejszą interpretację historii. W parafrazie jesteś

Dzieci a finanseKieszonkowe

Rodzice zazwyczaj regularnie otrzymują pewną sumę pieniędzy, aby wynagrodzić sobie pracę, którą wykonują w świecie. Jednak przede wszystkim dzieci mogą otrzymywać kieszonkowe na różne sposoby.

Na początku większość rodziców odpowiada, czego potrzebują młodzi w ich rodzinie, aby odnieść sukces w życiu? To pytanie zadaje sobie tylko 35% rodziców, a 65% rodziców odpowiada „nie”. W grupie rodziców, którzy odpowiedzieli „tak” na to pytanie, około 15 procent rodziców stwierdziło, że ich dziecko dostaje pieniądze na wszystko, czego potrzebuje. Około 24 procent rodziców spośród tych, którzy zadeklarowali, że ich pociecha nie dostaje kieszonkowego, stwierdziło, że dziecko dostaje pieniądze, gdy odpowiedzialny rodzic uzna to za stosowne.

Spośród osób, których dzieci otrzymują kieszonkowe, 12% twierdzi, że ich dzieci regularnie otrzymują kieszonkowe, które pokrywa wszystkie ich potrzeby; jednak 23% twierdzi, że ich dzieci wykorzystują kieszonkowe na drobne potrzeby, na które nie mogą sobie same pozwolić. Rodzice natomiast płacą za najważniejsze potrzeby swoich dzieci.

Ponieważ „kieszonkowe” nie jest równoznaczne z kieszonkowym, zapytano respondentów, ile „kieszonkowego” otrzymuje miesięcznie ich dziecko. Ile dolarów przekazują swoim dzieciom? Do 50 dolarów miesięcznie wypłaca swoim dzieciom 57% respondentów. Tylko 26 proc. respondentów otrzymuje kwotę od 51 do 100 dolarów. Natomiast ponad dwa procent rodziców wypłaca swoim dzieciom więcej niż sto dolarów miesięcznie.

W sondażu dotyczącym tego, jak Amerykanie planują przekazać swoim dzieciom instrukcje finansowe, nie mógłbym się bardziej zgodzić. Prawie połowa respondentów twierdzi, że oni i ich współmałżonkowie nie rozmawiają ze swoimi dziećmi o finansach. Aby następne pokolenie było tak sprawne w finansach jak w sieciach społecznych, powinniśmy zrobić co w naszej mocy, aby nasza rodzinna edukacja finansowa była jak najbardziej efektywna.

Scroll to Top