Kredyty denominowane i indeksowane – co warto wiedzieć?
Kredyt denominowany oraz indeksowany są wyjątkowymi rodzajami kredytów, których warto dowiedzieć się więcej, zanim zdecydujemy się je zaciągnąć. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że istotną różnicą między nimi jest to, w jaki sposób wartość kredytu jest wyliczana.
Kredyt denominowany
Kredyt denominowany jest kredytem, którego zasady zawarte są w umowie i mają stałą wartość pieniężną przez cały okres trwania umowy. Oznacza to, że:
- nawet jeśli ceny wzrosną, wartość kredytu pozostaje bez zmian;
- jeśli ceny spadną, ilość pieniędzy, którą należy spłacić, pozostaje taka sama;
- nawet jeśli inflacja wzrośnie, oprocentowanie i warunki spłaty pozostają takie same.
Łatwo dostrzec, że kredyt denominowany może być szczególnie korzystny, jeśli ceny zaczną rosnąć bardzo szybko, ponieważ zadłużenie pozostanie niezmienne. Warto jednak pamiętać, że jeśli sytuacja ekonomiczna ulegnie nasileniu, a stopy procentowe wzrosną znacznie, to zadłużenie siz odczuje ten skutek.
Kredyt indeksowany
Kredyt indeksowany jest rodzajem kredytu, w którym wartość kredytu jest wyliczana w oparciu o wskaźnik ekonomiczny, taki jak ceny produktów, stopy procentowe lub inflacja. To znaczy, że:
- gdy ceny produktów wzrosną, wysokość kredytu również wzrośnie;
- jeśli stopy procentowe będą spadać, to kredyt będzie nieco tańszy w przeliczeniu na jednostkę pieniądza;
- gdy inflacja wzrośnie, kredyt może być wyższy w stosunku do zadłużenia;
Kredyty indeksowane są dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które przewidują zmiany w otoczeniu ekonomicznym i chcą uniknąć utrzymywania stałej wysokości kredytu. Z drugiej strony, gdy stopy procentowe wzrosną, kredyt może okazać się niezwykle kosztowny.