Kiedy najkorzystniej nadpłacić kredyt?

Kiedy najkorzystniej nadpłacić kredyt?

Co Zawiera Artykuł Kiedy najkorzystniej nadpłacić kredyt?

Kiedy najkorzystniej nadpłacić kredyt?

Otrzymać kredyt to jedno, ale jego spłacenie to już trudniejsze zadanie. Co jednak, gdy dysponujemy sporą gotówką i zastanawiamy się, czy czasem nie byłoby najlepiej nadpłacić kredyt? W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, kiedy taka nadpłata wychodzi najkorzystniej.

1. Sprawdź wysokość odsetek

Przed dokonaniem nadpłaty warto dokładnie przeanalizować, ile wynoszą odsetki, jakie musimy zapłacić w ramach spłaty kredytu. Jeśli okaże się, że jest to spora liczba, warto pomyśleć o nadpłacie, która pozwoli nam zaoszczędzić na odsetkach. Gdy wciąż jesteśmy na początku spłaty kredytu, nasza nadpłata wpłynie na zmniejszenie całkowitej kwoty, którą musimy zwrócić do banku.

2. Zmień formułę kredytu

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów kredytu jest jego przekształcenie z ratalnego na spłatę w całości lub zmienną. W przypadku nadpłaty w ratach, warto przemyśleć, czy nie byłoby lepiej zamienić raty na spłatę całościową kredytu – wówczas unikniemy comiesięcznego obciążenia, a w efekcie przyspieszymy spłatę.

3. Na pewno mamy gotówkę?

Zdarza się, że decydujemy się na nadpłatę kredytu, aby zaoszczędzić na odsetkach, ale po pewnym czasie, np. za kilka miesięcy, przychodzi nam do głowy myśl o większym zakupie, dla którego również potrzebujemy gotówki. Wówczas pojawia się pytanie – czy nadpłata była sensownym rozwiązaniem? Przed podjęciem decyzji warto więc zastanowić się, czy dysponujemy bezpiecznym zapleczem finansowym.

4. Zdecyduj, ile możesz nadpłacić

Jeśli jednak decydujemy się na nadpłatę, warto przed tym dokładnie rozważyć, ile dokładnie możemy nadpłacić. Nie powinno się przecież wpędzać się w kłopoty finansowe, zwłaszcza jeśli nasze zobowiązania są na przykład związane z zakupem mieszkania. Dobrym pomysłem może być np. sporządzenie listy wydatków, dzięki której uda nam się poznać swoje możliwości finansowe.

Po podsumowanie

Decydując się na nadpłatę kredytu, warto dokładnie przeanalizować wszelkie okoliczności związane z tą decyzją. Nie powinno się przecież pamiętać, że kredyt to długoterminowe zobowiązanie, a jego spłacanie wymaga odpowiedzialnego podejścia do finansów. Przed dokonaniem nadpłaty dobrze jest więc skontaktować się z doradcą finansowym, który pomoże nam podjąć najlepszą decyzję.

kredyt123.pl
kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Zapisz się na nasz Newsletter