Jak wojna na Ukrainie wpłynie na rynek mieszkaniowy i nieruchomości w Polsce?

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na rynek mieszkaniowy i nieruchomości w Polsce? Wojna na Ukrainie ma bezpośredni wpływ na polską gospodarkę. W ciągu kilku dni od inwazji do Polski przybyło już ponad 1,7 mln uchodźców. Polski rząd ma obecnie do

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na rynek mieszkaniowy i nieruchomości w Polsce?

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na rynek mieszkaniowy i nieruchomości w Polsce?

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na rynek mieszkaniowy i nieruchomości w PolsceWojna na Ukrainie ma bezpośredni wpływ na polską gospodarkę. W ciągu kilku dni od inwazji do Polski przybyło już ponad 1,7 mln uchodźców. Polski rząd ma obecnie do czynienia z dużą liczbą nowych przybyszów z Ukrainy i istnieje obawa, że ceny nieruchomości mogą tam rosnąć w szybszym tempie, a branża nieruchomości może wkrótce całkowicie wyeliminować z rynku lokale do wynajęcia.

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa boom. Ceny domów rosną, mimo że bank centralny w ciągu ostatnich kilku lat wprowadził kilka podwyżek cen mieszkań. Jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy wojna na Ukrainie spowoduje kolejne podwyżki cen mieszkań. Niemniej jednak rynek nie zwalnia tempa. Czego powinniśmy się spodziewać w kolejnych miesiącach 2022 roku?

Jak wojna na Ukrainie wpływa na rynek mieszkaniowy w Polsce?

Na początku 2022 r. eksperci przewidywali, że ceny nieruchomości w Polsce wzrosną o około 16% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale ze względu na wzrost stóp procentowych istnieją szanse, że ceny domów zaczną spadać. Trudno jest przewidzieć przyszłość, więc nie ma co liczyć na spadek. Jednakże,

Na temat tezy, że wojna między Ukrainą a Rosją wpłynie na rynek mieszkaniowy w Polsce wypowiada się wielu ekspertów. Wojna spowoduje zakłócenia w dostawach materiałów budowlanych z terenów zajętych przez Rosję na wschodzie oraz całkowite przerwanie łańcucha dostaw zza wschodniej granicy. Z wojną wiąże się szereg czynników, a także problem braku pracowników na budowach, ponieważ wielu pracowników ze Wschodu wyjechało na własną rękę na Wschód, a w wielu przypadkach do pracy na budowach. Uważa się, że ceny mieszkań wzrosną, ponieważ wiele osób, które wcześniej pracowały na budowach, od pewnego czasu tam nie pracuje.

13 marca 2017 r. Ukraina przeprowadziła uderzenie rakietowe na Rosję, co wywołało masową falę uciekających uchodźców do sąsiedniej Polski. Do tej pory prawie 1,8 mln Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z Rosji, przedostało się do Polski, gdzie wielu z nich mieszka poza własnymi domami lub w ośrodkach dla uchodźców. Ludzi wciąż przybywa. Nikt nie wie, jak długo Ukraińcy pozostaną w Polsce ani czy i kiedy będą mieli szansę wrócić do domu.

Czy ceny nieruchomości mogą rzeczywiście spadać szybciej z powodu wojny?

 

W ubiegłym miesiącu ceny mieszkań w Polsce wzrosły dwukrotnie w stosunku do średniej rocznej. Największe podwyżki miały miejsce w Białymstoku, Rzeszowie i Szczecinie. Rynek mieszkaniowy w Polsce doświadcza dużych wzrostów cen. Na przykład w Białymstoku

W jaki sposób ceny mieszkań w Stanach Zjednoczonych będą się poprawiać w kolejnych latach? Czy wojna na Ukrainie będzie się nadal rozprzestrzeniać? Trudno to przewidzieć, bo wszystko może się zdarzyć. Niektórzy komentatorzy uważają, że ceny powinny wzrastać o 10 procent rocznie.

Eksperci wyrazili taką samą opinię, że wojna na Ukrainie i wojna na Bliskim Wschodzie mogą wpłynąć na ceny nieruchomości w regionie tylko w niewielkim stopniu – może o 5%. Sama wojna na Ukrainie może mieć niewielki wpływ na ceny naszych nieruchomości, ponieważ sytuacja w regionie zmienia się z chwili na chwilę. Ale przede wszystkim na rynek wpływać będą wydarzenia polityczne na świecie, ponieważ nieruchomości kupuje wielu obcokrajowców, a także osoby, które przeprowadzają się do regionu w celu zmiany swojego życia.

Podwyżka stóp procentowych w marcu spowoduje wzrost cen o 20 procent. Wcześniej ceny spadały, ale wkrótce znów zaczną rosnąć.

Czy sprzedaż mieszkań w Polsce może się załamać z powodu wojny na Ukrainie?

 

Kryzys ukraiński był katalizatorem, który zwiększył popyt na nieruchomości i ich sprzedaż. Było to jeszcze przed wybuchem wojny, a ceny mieszkań w Kijowie zaczęły gwałtownie rosnąć i

Jak wojna na Ukrainie wpłynie na rynek mieszkaniowy i nieruchomości w Polsce

 spadać od stycznia do czerwca 2015 roku. W tym czasie na stronach internetowych pojawiało się coraz mniej ogłoszeń dotyczących mieszkań. Przed wojną Polacy kupowali nieruchomości,

 zwłaszcza bloki mieszkalne. Do lipca ubiegłego roku, po kryzysie ukraińskim, liczba ogłoszeń zmniejszyła się o 13 procent.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, oczekuje się wzrostu cen mieszkań w naszym kraju. Ze względu na wojnę na Ukrainie zakładano, że w 2022 roku ceny mieszkań w tym kraju wzrosną o 5 procent. Następnie Ukraina zmieniła prognozy, które według ekspertów wskazywały na 5-procentowy wzrost w skali roku. Zakładano, że wzrost ten spowodowany jest rosnącą inflacją, dość niską podażą i wysokim popytem na lokale. Jakby jednak wojna nie wystarczyła, czynniki te prowadzą również do wzrostu cen nieruchomości. Z powodu wojny na Ukrainie przy budowie nowych osiedli mieszkaniowych ubyło ukraińskich fachowców, a polskie firmy co miesiąc tracą co najmniej 20-30 procent swoich ukraińskich pracowników. Można przypomnieć, że tuż przed

Jak wojna między Ukrainą a Rosją wpływa na rynek mieszkań na wynajem w Polsce?

Rynek nieruchomości ma coś wspólnego z wojną na Ukrainie. Jest dużo wolnych mieszkań z powodu dużej liczby migrantów w Ameryce, a skrajnie mało z powodu dużej liczby uchodźców z Ukrainy. Liczba tych mieszkań ciągle rośnie i jest dość duża jak na tak krótki i bardzo intensywny okres czasu.

Niektórzy właściciele mieszkań oferują obecnie swoim obecnym najemcom znacznie wyższe ceny wynajmu. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ jest coraz mniej wolnych lokali, a popyt na mieszkania jest wysoki. Taka sytuacja prawdopodobnie utrzyma się do czasu zakończenia wojny na Ukrainie.

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkań?

W czasie recesji gospodarczej, która towarzyszyła agresji Rosji w wojnie z Ukrainą, kiedy setki tysięcy Rosjan wyemigrowało do Polski, ucierpiały nieruchomości w Polsce. Obecnie, w związku z powrotem emigrantów na Ukrainę, ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły. Spowoduje to spadek cen nieruchomości w Polsce.

Wszystko to musi prawdopodobnie skutkować wyższymi ogólnymi kosztami budowy, a w konsekwencji wyższymi cenami budowanych obecnie mieszkań na rynku pierwotnym.