co z kredytami we frankach

Kredyty walutowe we frankach szwajcarskich w Polsce

Kredyty we frankach szwajcarskich są obecnie czymś, o czym jeszcze do niedawna w Polsce nikt nie słyszał. Jednak od 2007 roku kredyty walutowe stały się niezwykle popularne w naszym kraju. Ich zawyżone oprocentowanie i atrakcyjne warunki, które proponowalibanki, były odpowiedzią na zapotrzebowanie konsumentów na pożyczkę hipoteczną.

Zakup nieruchomości w Polsce w dużym stopniu uzależniony jest od wypełnienia wymogów banku dotyczących środków finansowych. Banki również często automatycznie proponują kredyt w walucie obcej jako atrakcyjniejszy od kredytu w złotówkach. Na podstawie tego, ludzie bez wiedzy o ryzyku walutowych decydowali się na pożyczkę we frankach.

 

Skutki kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce

Konsekwencje kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce są następujące:

    • Wzrost oprocentowania: Kurs franka szwajcarskiego w stosunku do złotego stale rośnie. Oznajca to, że kredyty we frankach stają się wraz z każdym miesiącem coraz droższe i następnie zaczynają przewyższać zdolność kredytową danej osoby.

 

    • Efekt uboczny na rynek nieruchomości: Wpływ kredytów we frankach na rynek mieszkaniowy jest bardzo istotny. Większość nowo powstałych inwestycji mieszkaniowych to mieszkania pożyczone na kredyty we frankach. Ceny nieruchomości, które są przypisywane temu rodzajowi pożyczek są znacznie wyższe, dlatego też rynek nieruchomości w Polsce ma trudności z przystosowaniem się do wyższych cen.

 

    • Ryzyko utraty majątku: Kredyty we frankach stanowią znaczne zagrożenie dla oszczędności i majątku osób pożyczających. Przy długotrwałym wzroście ceny franka szwajcarskiego, takie osoby często stają się uzależnione od regularnego spłacania rat kredytu, a to prowadzi do problemów finansowych.

 

Rozwiązania kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce

Aby zaradzić problemom wynikającym z kredytów we frankach szwajcarskich, które są tak popularne w Polsce, rząd i banki dążą do zapewnienia swoim klientom zabezpieczenia i możliwości refinansowania pożyczek. Między innymi w drakońskich warunkach pożyczek we frankach szwajcarskich, banki często udostępniają kredyty w złotówkach, które są o wiele bardziej przystępne pod względem cen. Banki proponują również inne opcje konsolidacji dla kredytobiorców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Oprócz oddłużania kontrolowanego przez bank, rząd polski zainicjował szereg działań w celu zobowiązania banków i odinstalowania fundamentalnych reform, które są konieczne do zmiany sytuacji na rynku pożyczek walutowych we frankach szwajcarskich. Te działania mają na celu przywrócenie praw i stabilnych warunków kredytobiorcom.

Czy kredyt we frankach jest opłacalny?

Nie, kredyt we frankach nie jest obecnie opłacalny. Ze względu na długą historię wahań kursu CHF/PLN, to ryzyko jest zbyt duże. Konieczność spłaty kredytu wysoko wycenianą walutą obarczona jest dużym ryzykiem strat, a wysoki kurs CHF powoduje, że opłacalność kredytu we frankach jest po prostu zbyt niska. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt w polskich złotych, który jest bardziej stabilny i przewidywalny.

Shape

Poznaj Nas

Zaufaj nam! Jesteś w dobrych rękach !

Prawo i Finanse to Nasza Specjalność

Marta

Specjalista Kredytowy

Agnieszka

Specjalista Kredytowy

Marek

Specjalista Oddłużeniowy