Zakup działki budowlanej

zakup działki budowlanejKupno działki budowlanej – lista kontrolna i zakup działki budowlanej?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania lub domu, czas przyjrzeć się uważniej procesowi poszukiwania nieruchomości. Wbrew pozorom jest to zajęcie czasochłonne, ponieważ po znalezieniu odpowiedniej działki, należy dokładnie obejrzeć nieruchomość i podpisać szereg formalności związanych z zakupem.

Decyzja o tym, gdzie rozpocząć budowę działki budowlanej jest zniechęcająca.

Jeśli planujesz budowę domu swoich marzeń, musisz rozejrzeć się po świecie za odpowiednią działką, na której będziesz mógł zrealizować inwestycję. Zanim jednak uzyskasz kredyt, potrzebujesz działki budowlanej, na której wybudujesz dom, ponieważ tylko na takiej działce możesz legalnie wybudować budynek mieszkalny.

Potrzebujesz inną ofertę?

Tabela amortyzacyjna przedstawia podział miesięcznych rat kredytu hipotecznego na kapitał, odsetki i amortyzację. Na przykład, wartość bieżąca planu spłaty dla 30-letniego kredytu hipotecznego przy APR równym 5 wynosi 884 600 PLN (450 000 PLN × 360 równa się 884 600 PLN). Spłata odsetek wynosi 884 600 PLN × 15,14 = 1 342 USD.

Minimalny okres spłaty: 5 lat; maksymalny okres spłaty: 35 lat

Jeśli chcesz znaleźć odpowiednią działkę, jednym z najlepszych miejsc, aby sprawdzić jest w lokalnej gazecie, ponieważ prawdopodobnie publikują ogłoszenia o sprzedaży działek. Ale, przed zakupem działki, upewnij się, że jest to twój, ponieważ istnieje więcej niż jeden rodzaj „ogłoszenie” portal.

Możesz zdecydować się na zakup działki należącej do agencji nieruchomości. Agencje te zazwyczaj pomagają w załatwieniu formalności związanych z zakupem domu, a nawet pomagają w znalezieniu odpowiednich działek.

Niejednokrotnie zdarza się, że gmina lub agencja nieruchomości sama oferuje działkę. Gdy rozważana jest taka sprzedaż, warto sprawdzić, czy jest organizowany przetarg lub czy można kupić działkę na licytacji.

Zazwyczaj podobne okazje zdarzają się właścicielom działek, którzy poszukują gruntów z datą aukcji. W związku z tym właściciele powinni sprawdzać ogłoszenia o aukcjach w Internecie, gdy będą licytować swoje działki.

Możliwy jest zakup nieruchomości z kredytu przez dwie osoby, członków rodziny lub przyjaciół, nawet bez dużego depozytu. Istnieje konieczność zarejestrowania współwłasności, ale nie stanowi to większego problemu, o ile nieruchomość jest wpisana do księgi wieczystej. Nieruchomość może być budynkiem biurowym lub działką.

Czy mogę kupić działkę budowlaną? Jakie są najważniejsze rzeczy, które powinienem wziąć pod uwagę chcąc dowiedzieć się o zakupie działki budowlanej?

Realizacja planowanej inwestycji w nieruchomość będzie zależała od wielu rzeczy, między innymi od sprawdzenia na działce, czy spełnia ona normy i czy posiada wszystkie niezbędne dokumenty prawne. Dwie części parafrazy pisemnej to przepisanie tekstu własnymi słowami oraz wyjaśnienie

W pewnym stopniu może się to sprowadzać do faktu, że projekt wymaga miejsca o najwyższej jakości, aby zrealizować korzyści płynące z tego typu konstrukcji. W tym samym czasie, może to wymagać środków finansowych, aby zrealizować te cele.

Teraz podpowiadamy, co dokładnie należy sprawdzić:

 • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – dowiesz się z niego o przeznaczeniu działki, ewentualnych wytycznych w kwestii wielkości i architektury budynku jaki można na niej wybudować, a także co gmina planuje wybudować w okolicy,
 • Księgę wieczystą – sprawdzisz w niej stan prawny działki, a więc jej właściciela, przeznaczenie, ewentualne obciążenia np. na hipotece, czy ograniczenia np. o użytkowaniu wieczystym lub służebności gruntowej bądź osobistej,
 • położenie i ukształtowanie terenu – sprawdź przede wszystkim, czy działka nie leży na terenie zalewowym lub zasypowym, a także czy nie ma na niej jakich skarp i wzniesień – wszystkie te elementy utrudnią i podniosą koszt budowy domu;
 • kształt działki – wąskie działki i o nietypowym kształcie wymagają specjalnego projektu budynku,
 • dostęp do drogi publicznej – działka budowlana musi mieć do niej dostęp, a więc jego brak utrudni uzyskanie pozwolenia na budowę lub będzie wymagał dodatkowych formalności związanych np. z ustaleniem drogi koniecznej na działce sąsiada oraz służebności gruntowej,
 • orientacja względem stron świata – najlepszym rozwiązaniem jest, gdy dostęp do drogi jest od strony północnej działki, wówczas część ogrodowa, a także pokoje mieszkalne w budynku będą od strony południowej, co jest korzystniejsze pod względem komfortu oraz kosztów zużycia energii na ogrzanie budynku,
 • uzbrojenie działki – najkorzystniej jest gdy działka ma pełne uzbrojenie, jeśli nie, należy sprawdzić, czy nie będzie problemu z wykonaniem niezbędnych przyłączy – kanalizacyjnych, gazowych, wodnych i elektrycznych,
 • zadrzewienie – jeśli parcela porośnięta jest drzewami utrudniającymi budowę domu, będzie trzeba w niektórych przypadkach uzyskać pozwolenie na ich usunięcie oraz ponieść dodatkowe koszty związane z ich wycinką,
 • warunki gruntowo-wodne na działce – najlepiej jeśli górną warstwę stanowi grunt przepuszczalny, a pod nim znajduje się glina, wówczas na działce nie będą tworzyć się kałuże, łatwiej będzie uprawiać rośliny w ogrodzie, a sama budowa domu nie będzie wymagała zastosowania specjalnych technologii; ważny jest również poziom zwierciadła wody gruntowej (ZWG) – jeśli jest zbyt wysoki może być konieczne odwadnianie działki, aby móc przeprowadzić prace ziemne pod budowę domu.

zakup działki budowlanejKupowanie ziemi po kolei – od tytułu własności do pozwolenia na budowę.

Działka zakończyła się sukcesem, więc można przystąpić do spotkania z dowolnymi formalnościami i formalnościami prawnymi. Poniżej znajdują się informacje na temat wszelkich formalności i kosztów związanych z tą transakcją biznesową.

Kupno działki – formalności

Jak wspomniano powyżej, formalności związane z zakupem nieruchomości wymagają zazwyczaj podpisania aktu notarialnego. Nie ma znaczenia, czy sprzedającym jest osoba fizyczna, firma czy gmina. Normalnym jest, że w tym procesie bierze udział notariusz. Nowa umowa kupna nieruchomości musi być podpisana zarówno przez sprzedającego, jak i potencjalnego kupca.

Aby zawrzeć umowę, prywatny kupujący może zawrzeć ze sprzedającym umowę tymczasową, która określa przyszłą sprzedaż nieruchomości, w szczególności cenę. W tym czasie kupujący może zapłacić za grunt i zaciągnąć kredyt hipoteczny na jego zakup. Następnie sprzedający może wypełnić dokumenty prawne w celu zamknięcia sprzedaży.

Zakup działki od gminy, Lasów Państwowych lub innej agencji tego typu jest procesem dość formalnym. Trzeba będzie wpłacić zaliczkę, aby pokazać, że jest się chętnym do udziału w sprzedaży. Jeśli ziemia nie jest kupowana na aukcji, papierkowa robota jest już wykonana i trzeba zadeklarować chęć zakupu ziemi przed ogłoszeniem formalnego przetargu.

Kupno działki – podatek

Zgodnie z przepisami federalnymi, transakcja dotycząca działki budowlanej nie może być przeprowadzona pomiędzy dwoma osobami fizycznymi, jednakże prawo to może ulec zmianie, dlatego przed zakupem nieruchomości zawsze skonsultuj się z profesjonalistą podatkowym, aby upewnić się, że nie jesteś opodatkowany.

Jeżeli działka zostanie zakupiona od spółki, gminy lub innego podmiotu będącego płatnikiem VAT, nie będzie naliczany nowy podatek PCC. W takiej sytuacji nabywca działki nie będzie musiał płacić podatku PCC.

Kupno działki – notariusz

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami dowiedzieliśmy się, że do sporządzenia aktu notarialnego niezbędna jest umowa oraz akt przeniesienia własności, które sporządzane są zgodnie z przepisami prawa. Zawarcie umowy i doręczenie aktu notarialnego dokonywane jest przez notariusza. Zadaniem notariusza jest sprawdzenie i potwierdzenie, że akt notarialny zabezpiecza interesy obu stron pod względem prawnym i finansowym. Do wykonania tych zadań notariusz potrzebuje umowy i przekazania

 • akt własności działki,
 • dowodów tożsamości kupującego i sprzedającego,
 • numer KW,
 • wypis z rejestru gruntów,
 • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
 • zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami od nieruchomości.

W celu zarejestrowania zakupu gruntu, zarówno sprzedający jak i kupujący uiszczają opłatę u notariusza, w tym 3% podatku. Następnie sprzedający składa wniosek o zmianę wpisu w księdze wieczystej gruntu.

Kupno działki – koszty

Kupno działki u notariusza wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty notarialnej, a opłata ta obciąża zazwyczaj nabywcę nieruchomości. Koszty zazwyczaj obejmują:

 • taksa notarialna – jej wysokość zależy od wartości działki (od 310 zł do kilku tysięcy złotych),
 • opłata za odpis aktu notarialnego – około 6 zł za każdą stronę,
 • opłata za wniosek o wpis w księdze wieczystej – 200 zł.

Do tego dochodzi jeszcze koszt podatku od czynności cywilnoprawnych, który należy wziąć pod uwagę.

Jak wybrać działkę, aby ją kupić.

Brak funduszy na zakup ziemi, której nikt inny nie kupuje, nie jest dziś problemem, ponieważ banki chętnie udzielają pożyczek na sfinansowanie takich zakupów. Istnieją różne produkty do wyboru, ale jednym z najbardziej popularnych kredytów na działkę budowlaną jest 30-letni kredyt hipoteczny, ponieważ jest on najbardziej przystępny. Niektóre banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych na zakup działki i budowę domu w tym samym czasie, ale większość ludzi woli po prostu

Mimo że można kupić działkę z kredytem hipotecznym, warto też wiedzieć, że można ją sfinansować z kredytu hipotecznego. Wówczas bank sprzedającego przesyła środki do banku kupującego, który następnie dokonuje wpisu hipoteki kupującego i w jej miejsce wpisuje działkę.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba mieć pieniądze na pożyczkę. Z drugiej strony, trzeba mieć pieniądze, a pożyczka krótkoterminowa pozwala na pożyczenie kwoty, która nie jest duża.

zakup działki budowlanej Kupno działki obok domu przeznaczonego do rozbiórki.

Lepiej jest kupić działkę z domem do rozbiórki. Dom może mieć własne media lub przynajmniej są one dostarczane za darmo. Zazwyczaj taki dom znajduje się w atrakcyjnej okolicy, a także jest sprzedawany w miarę przystępnej cenie. Należy pamiętać, że kupno działki z domem wymaga usunięcia gruzu i uzyskania pozwolenia od władz miasta.

Wymóg uzyskania pozwolenia na rozbiórkę domu istnieje tylko wtedy, gdy budynek jest wyższy niż osiem metrów lub jest wpisany do rejestru zabytków, a jego krawędź i granica działki nie są na tyle blisko siebie, aby połowa była krótsza od tej wysokości.

Jaki powinien być kolejny etap zakupu nieruchomości?

W większości przypadków formalności związane z zakupem nieruchomości są zazwyczaj załatwiane przez notariusza, ponieważ notariusz podpisuje hipotekę, opłaca podatek PCC i składa wniosek do księgi wieczystej, który oficjalnie dokumentuje zmianę właściciela gruntu. Jednakże, w kilku przypadkach, kupujący płaci za niektóre formalności, które

Jeśli udało Ci się przejąć na własność działkę – co powinieneś zrobić? Przede wszystkim należy udać się do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce położenia działki i zgłosić fakt jej nabycia do opodatkowania.

Scroll to Top