Wśród Polaków wzrasta ilość przeterminowanych zobowiązań

O walce z długami, czyli dlaczego czasem im gorzej, tym lepiej?

zobowiązania PolakówWśród Polaków wzrasta ilość przeterminowanych zobowiązań

Biuro Informacji Gospodarczej ERIF odnotowało w ostatnim czasie znaczny wzrost liczby danych, które do niego trafiają. Co ciekawe przekazywane przez wierzycieli informację mają zarówno charakter pozytywny jak też dotyczą osób, które nie spłacają swoich zobowiązań w wyznaczonym przez umowę terminie. W chwili obecnej w całej bazie znajduje się aż 3 miliony 600 tysięcy informacji o zobowiązaniach.

Zdecydowana większość wpisów a dokładnie 2 miliony 200 tysięcy jest związane z nieterminowym regulowaniem zobowiązań przez dłużników. Możemy tutaj również zauważyć stały wzrost tej wartości. Jednakże, jak zauważają pracownicy z Biura Informacji Gospodarczej ERIF rośnie również liczba wzmianek pozytywnych o dłużnikach tzn. takich, w których dłużnicy sumiennie wywiązali się ze swoich zaciągniętych zobowiązań. W tym momencie ich liczba wynosi przeszło 400 tysięcy.

Ogólna suma spraw, jakie znajdują się w rejestrze (zarówno dane pozytywne jak i negatywne) szacowana jest na kwotę 17 miliardów złotych. Same zobowiązania przeterminowane wyceniane są na 15 miliardów złotych.
Przede wszystkim do grupy negatywnych zobowiązań możemy zaliczyć długi związane z niepłaceniem na czas rachunków za telefon, gaz, Internet oraz zaległe kwoty czynszu za wynajmowane mieszkanie. Gros znajdujących się w rejestrze spraw dotyczy także nieopłacanych alimentów gdzie osoba zobowiązana do ich płacenia jest w zwłoce minimum sześćdziesięcio dniowej.

W przypadku obrazu statystycznego dłużnika nie zaobserwowano znaczących zmian. Tak jak w latach ubiegłych jest to przeważnie mężczyzna w wieku około 45, który mieszka wilość spraw w bazie województwie śląskim. W dalszej kolejności to mieszkaniec dolnego śląska lub województwa mazowieckiego. Średnia wysokość zobowiązań oscyluje na poziomie ośmiu tysięcy złotych.

Przedstawiony raport niejako pokrywa się z innymi badaniami prowadzonymi w zakresie tego zagadnienia. Warto podkreślić, że na terenie naszego kraju w chwili obecnej funkcjonują 4 biura informacji gospodarczych i każde z nich, co jakiś czas prezentuje wyniki zleconych przez siebie badań w temacie finansów i zadłużenia Polaków.

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadłość firmy okres wypowiedzenia

W dzisiejszych czasach niestety upadłość firm okres wypowiedzenia staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Warto zrozumieć, jakie są prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracowników w przypadku takiej sytuacji. W artykule dowiesz się więcej na ten temat oraz poznasz najważniejsze informacje prawne dotyczące okresu wypowiedzenia w przypadku upadłości firmy.

upadłość konsumencka spadek

Upadłość konsumencka spadek – jak prawo chroni dłużników i spadkobierców? Niezwykle istotnym zagadnieniem w kontekście dziedziczenia jest sytuacja dłużnika, który ogłasza upadłość. Artykuł przybliża zasady i konsekwencje spadku w przypadku osób posiadających długi, wyjaśniając prawa oraz obowiązki zarówno dla dłużników, jak i dla spadkobierców. Czy istnieje możliwość dziedziczenia ciężaru zadłużenia? Zapraszamy do lektury!

upadłość konsumencka orzeczenia

Upadłość konsumencka orzeczenia to istotna kwestia dla każdego, kto stara się o jej ogłoszenie. Warto zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty postępowania i śledzić decyzje sądu. Tylko wtedy będzie szansa na osiągnięcie zamierzonego celu i rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

upadłość konsumencka w wielkiej brytanii

W Wielkiej Brytanii istnieje instytucja upadłości konsumenckiej. Jest to proces, który ma pomóc ludziom poradzić sobie z długami. Upadłość konsumencka może być traktowana jako ostateczność, ale może też dać szansę na odnowienie finansowe. Warto wiedzieć, jakie są zasady i wymagania związane z tym procesem.