infolinia
17 77 07 200  
Opłata jak za połączenie lokalne

Zadłużenie Polaków. Brak organizacji i pesymizm nie pomaga w spłacaniu długów.

Jak wskazują badania wybitnych psychologów o tym czy spłacamy nasze zobowiązania w wyznaczonym terminie nie decyduje tylko zasobność posiadanego przez nas portfela. Dochodzą, bowiem do tego jak się okazuje również cechy charakteru takie jak impulsywność w podejmowaniu decyzji, nastawienie na teraźniejsze przyjemności lub przyszłe skutki naszych działań. Nie bez znaczenia jest również tutaj podejście do życia, okazuje się, bowiem, że optymistom znaczniej łatwiej przychodzi spłata długów i ewentualne wychodzenie z poważniejszego zadłużenia. Natomiast pesymiści z fatalistycznym podejściem stanowią znaczny odsetek osób niewypłacalnych i niepotrafiących „pozbierać się” w trudnej sytuacji.

Instytut Millward Brown przeprowadził na zlecenie Grupy Kruk badania, z których wyłania się obraz dłużnika, ze względu na jego cechy osobowościowe. Podstawową cechą statystycznego dłużnika jest brak  konsekwencji w działaniu. Szacuje, że prawie 40% ankietowanych, którzy nie spłacają swoich zobowiązań w terminie nie praktykuje wcześniejszego planowania wakacji/podróży/wycieczek (dla porównania w grupie płacących w terminie robi to, aż 73% badanych). Interesującym wydaje się fakt, że 77% osób, które posiada przynajmniej jedno zadłużenie w kwocie minimum 500 zł w dzieciństwie odrobienie pracy szkolnej zostawiało zawsze na ostatni moment bądź nie robiło tego w ogóle.

Z tą obserwacją zbieżne jest słynne doświadczenie tzw. „test pianki” przeprowadzone na Uniwersytecie Standforda w Stanach Zjednoczonych. Badanie polegało na tym, że była przeprowadzana rozmowa z dzieckiem, w której inscenizowaną sytuację, gdzie dziecko otrzymywało do zjedzenia Piankę Marshmallow’a a prowadzący wychodził na 15 minut  z pomieszczenia. Jeżeli dziecko przez ten czas oparło się pokusie i nie zjadło pianki otrzymywało dodatkowo jeszcze jedną piankę(dziecko było informowane o czekającej nagrodzie). Według tych badań grupa dzieci, która potrafiła się powstrzymać od natychmiastowego zjedzenia pianki uzyskiwała lepsze wyniki w teście S.A.T (odpowiednik naszej matury) a w dorosłym życiu znacznie więcej zarabiała, rzadziej popadała w konflikt z prawem i miała o wiele mniejsze problemy związane zaciąganiem kredytów i pożyczek.

Faktem jest natomiast, że z niespłaconym długiem łączy się w naszych realiach bardzo często negatywne nastawienie do życia, pesymizm i uleganie „czarnym myślom”. Takie cechy odgrywają kolosalne znaczenie, jeżeli dojdzie do problemu zadłużenia. W takich sytuacjach dłużnicy bardzo często przyjmują postawę typu „to się jakoś samo załatwi”. Unikają kontaktu z wierzycielami, bardziej koncentrują się na swoich negatywnych myślach niż na szukaniu sposobu, żeby rozwiązać problem długów.

Prawie połowa dłużników o nastawieniu pesymistycznym stwierdza jasno, iż w momencie, gdy nie widzi efektów działań to szybko popada w stan zniechęcenia. W takim układzie ciężko im też wykazywać zadowolenie. Dodatkowo przeszło 60% z nich stoi na stanowisku, że oszczędzanie jest związane nieodłącznie z dużym wysiłkiem i znacznymi wyrzeczeniami.

Psychologia społeczna wskazuje jednak na „światełko w tunelu”. Jeżeli bowiem będziemy w stanie zmienić nasze nastawienie, skierować nasze wysiłki na rozwiązanie problemu to mamy spore szanse na to, że odzyskamy kontrolę nad osobistymi finansami a w dłuższej perspektywie nad całym naszym życiem.jak poradzic sobie z dlugami

Jak możemy sobie poradzić z własnym zadłużeniem?

Jednym ze sposobów (może nie jest zbyt bohaterski ale niezwykle skuteczny) jest unikanie problemów i sytuacji, które są przyczyną naszego zadłużenia. Taki sposób działania jest podparty zarówno przez współczesną psychologię jak i  systemy religijno-filozoficzne np. chrześcijaństwo-  ewangelia wg. św Marka mówi wprost, że „Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją”.  W naszym konkretnym przypadku chodzi o to, że np., kiedy mamy problemy z nadmiernym robieniem zakupów i zadłużeniem na karcie kredytowej to lepiej jest z niej po prostu zrezygnować.
Pocieszającym jest jednak to, że według przeprowadzonych badań sukcesywnie zwiększa się świadomość osób zadłużonych na temat metod wychodzenia z zadłużenia i możliwości podejmowania negocjacji z wierzycielami. Wbrew pozorom dłużnika i wierzyciela łączy wspólny interes a problem niespłaconych rat odbija się na obu stronach porozumienia. Dlatego też tak ważnym jest otwarta postawa w stosunku do wierzyciela. Podjęcie rozmów zwiększa szanse na znalezienie rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich.Masz pytanie?
Zostaw mi swój numer, oddzwonię!

Imię
Miejscowość
Telefon kontaktowy

Nasz zespół

Masz pytanie? Skontaktuj się z naszym doradcą.