Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt – oferta dla Ciebie czy banku?

Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt - oferta dla Ciebie czy banku

Ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt - oferta dla Ciebie czy bankuUbezpieczenie nieruchomości pod kredyt – oferta dla Ciebie czy banku?

Minęły już czasy, kiedy ludzie mogli sobie pozwolić na zakup całego domu za własne oszczędności. Niemożliwe jest wykorzystywanie ceny nieruchomości jako głównego źródła dochodu dla rodziny. Jeśli wartość nieruchomości jest wyższa niż pensja, spłata kredytu hipotecznego staje się dla wielu rodzin jedynym, a nawet głównym źródłem dochodu. Z kredytem hipotecznym wiąże się obowiązek ubezpieczenia nieruchomości. Bardzo niewiele osób ma jakiekolwiek pojęcie o treści dokumentu, który podpisuje.

Ubezpieczenie kredytu – jak to działa?

Ponieważ nieruchomość jest aktywem, na które bank udziela kredytu, a właściciel domu jest klientem, sensowne jest ubezpieczenie tego aktywu. Ubezpieczenie ma więc sens, gdy sytuacja pogarsza się poprzez zniszczenie domu, a nie polepsza poprzez jego odbudowę. Tak czy inaczej, w lepszej czy gorszej sytuacji ubezpieczenie staje się elementem struktury finansowej banku i klienta.

Czy jest to strategia dla banku, czy dla klientów?

Problem z polisami oferowanymi przez banki, nawet w przypadku kredytów zabezpieczonych, polega na tym, że często są one niepełne lub zbyt wąskie i nie obejmują całego ryzyka. Chronią one również „stałe” elementy domu lub mieszkania, nie uwzględniając rzeczywistej wartości ryzyka. Czasami nic nie jest chronione, tak jak w przypadku kredytów hipotecznych ubezpieczonych przez rząd, np. w przypadku przejęć nieruchomości przez VA.

Firmy ubezpieczeniowe nie są skłonne pokrywać kosztów wypadków spowodowanych przez samochód, który wyleciał przez frontową szybę, lub przez wadliwy telewizor wyrwany ze ściany, ponieważ uważa się je za zbyt rzadkie wypadki. Z tego powodu firmy ubezpieczeniowe wypłacają jedynie ograniczone odszkodowania za wypadki samochodowe i dotyczące sprzętu gospodarstwa domowego. Zwykle ubezpieczeniem objęte są pożary i powodzie.

Kolejną wadą tego planu ubezpieczeniowego firmy ubezpieczeniowej jest brak innych ważnych elementów ochrony, które są uważane za standardowe w klasycznych polisach dla właścicieli domów, takich jak ubezpieczenie od włamania i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje to brak ubezpieczenia nowego sprzętu, brak ubezpieczenia towarów i rzeczy znajdujących się w miejscu zamieszkania oraz brak ubezpieczenia szkód, które mogą zostać spowodowane w tym miejscu.

Zakup polisy u ubezpieczyciela nie jest konieczny.

Mimo że bank twierdzi, że ubezpieczenie to jest obowiązkowe przy udzielaniu kredytu, nie ma on obowiązku wykonywania go w punkcie obsługi klienta. Często nie ma takiej potrzeby. Ponieważ nierzadko trzeba stracić dużo czasu na załatwianie formalności związanych z kredytem, ludzie zazwyczaj pytają o ubezpieczenie w okienku. W banku ubezpieczenie jest często oferowane w cenie od 400 do 650 zł za rok. Gdybyśmy jednak spróbowali kupić ubezpieczenie w innym miejscu, moglibyśmy skorzystać z tańszej oferty. Na przykład ubezpieczenie na sumę ubezpieczenia 500 tys. zł można kupić w banku za około 300 zł rocznie. Zaoszczędzilibyśmy trochę pieniędzy, ponieważ umowa z bankiem nie wiązałaby się z większymi kosztami niż polisa ubezpieczeniowa o takim samym zakresie ochrony.

Wniosek jest jeden. Deklaracja polisy bankowej jest przeznaczona głównie dla banku, chroni jego interesy. Ubezpieczenie może być wystarczające tylko wtedy, gdy jeszcze nie mieszkasz w swoim nowym domu. Jeśli masz komfort bezpieczeństwa, to lepiej się ubezpieczyć. Przed podjęciem decyzji o wyborze polisy należy zapoznać się z wyciągiem z banku. Zawiera ono dobrą informację – „będzie” – i jest w nim wymieniony tzw. przedmiot i zakres ubezpieczenia. Należy zwrócić uwagę na „ograniczenia odpowiedzialności” i „wyłączenia” – zakład ubezpieczeń nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za szkody powyżej sumy ubezpieczenia lub w ramach tego zakresu. Musimy zadbać o to, by nasza komunikacja była wolna od wszelkich form agresji. Wiąże się to z koniecznością zmiany naszego sposobu bycia w komunikacji i naszej wizji drugiego człowieka.

Skupiając się na ubezpieczeniu od trzęsienia ziemi, powodzi, huraganu i ubezpieczenia samochodu, poniższe kwestie nie są objęte zakresem naszej obecnej polisy. Jeśli rozszerzymy zakres ubezpieczenia w ten sposób, nie zawsze będzie możliwe objęcie wszystkich tych rzeczy dokładnie w ten sam sposób. Na przykład ochrona przed trzęsieniem ziemi będzie częścią naszej polisy, ale nie będzie w pełni kompletna. Jest to w porządku, ponieważ gdybyśmy mieli ochronę przed trzęsieniami ziemi, ale nie mieli ochrony przed powodzią, nie byłoby to możliwe.

 

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadłość firmy dla pracowników

Upadłość firmy jest trudnym i stresującym czasem dla pracowników. W takiej sytuacji ważne jest, aby poznać swoje prawa i postępować zgodnie z przepisami. Pomocą w tym zakresie jest adwokat, który osłucha się z problemem i doradzi w jaki sposób najlepiej działać. Warto zwrócić uwagę na to, aby działać szybko i skutecznie, aby maksymalnie chronić swoje interesy.

upadłość konsumencka 2023 wniosek

Czy w 2023 roku wniosek o upadłość konsumencką będzie prostszy? Ostatnie zmiany w prawie sugerują, że tak właśnie będzie. Nowe regulacje mają na celu ułatwienie procedury dla osób zadłużonych, otwierając im drogę do świeżego startu finansowego. Sprawdźmy, jakie zmiany czekają konsumentów w przyszłym roku.

Załatwię Kredyt Dla Zadłużonych

Jeśli jesteś właścicielem firmy, prawdopodobnie wiesz wszystko o podstawach, jeśli chodzi o zbieranie pieniędzy od swoich klientów. Być może nawet

upadłość konsumencka jak wypełnić wniosek

Upadłość konsumencka jest jednym ze sposobów na rozwiązanie trudności finansowych, jednak wniosek w tej sprawie wymaga szczegółowego wypełnienia. W artykule dowiesz się, jakie informacje należy umieścić we wniosku o upadłość konsumencką i jakie dokumenty są niezbędne. Zapraszam do lektury!

upadłość konsumencka krs

Upadłość konsumencka stała się nieodzownym narzędziem dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Wykorzystując mechanizmy KRS, dłużnik ma możliwość rozpoczęcia od nowa, odzyskania kontroli nad swoim życiem finansowym. Oto wprowadzenie do świata upadłości konsumenckiej w Polsce. Czytaj więcej na naszym blogu.