Pożyczki społecznościowe dla początkujących
Rejestracja i weryfikacja użytkowników
By otrzymać choćby najmniejszą kwotę pożyczki za pośrednictwem serwisu pożyczek społecznościowych należy zarejestrować się oraz dokonać wymaganych przez system transakcyjny weryfikacji. Pożyczki społecznościowe oparte są niemal w całości o internetowe systemy transakcyjne działające na zasadach nieco zbliżonych do serwisów społecznościowych. Rejestracja użytkownika jest niezwykle prosta i trwa zaledwie kilka chwil. Najczęściej wymagane jest podanie podstawowych danych osobowych znajdujących się w dowodzie osobistym, wybranie nazwy użytkownika oraz hasła do serwisu transakcyjnego. Musi również zostać zweryfikowany adres mailowy, a często również rachunek bankowy. W przypadku większości serwisów pożyczek społecznościowych konieczne jest wykonanie pewnych weryfikacji obowiązkowych, inne nie są obowiązkowe lecz ich dokonanie może ułatwić uzyskanie pożyczki jak również obniżyć jej koszt. W przypadku pożyczkobiorców to niezwykle istotne kwestie. Dla pożyczkodawców – inwestorów pożyczających pieniądze za pośrednictwem serwisu transakcyjnego – zazwyczaj wymaganych jest nieco mniej weryfikacji. Za wszystkie odpowiada pośrednik, który w tym przypadku jest operatorem serwisu pożyczek społecznościowych. Jego zadaniem jest utrzymywanie systemu informatycznego gromadzącego dane pożyczkodawców i pożyczkobiorców oraz umożliwiającego dokonywanie pomiędzy nimi transakcji. Operator za swoją pracę pobiera wynagrodzenie, które najczęściej pojawia się pod dwoma postaciami: opłat za weryfikację oraz opłat za zamieszczenie i sfinalizowanie umowy pożyczki.
Jak otrzymać pożyczkę społecznościową?
Pożyczkobiorca który dokonał weryfikacji minimalnej, wymaganej przez serwis pożyczek społecznościowych może umieścić swoją ofertę. Najczęściej swobodnie może określić kwotę oczekiwanej pożyczki, czas trwania umowy który proponuje pożyczkodawcom oraz – co najważniejsze – oprocentowanie które jest gotów zapłacić pożyczkodawcom. Czasem możliwe jest ustawienie większej ilości parametrów – dodatkowej premii, informacji o wcześniejszej spłacie czy w końcu zamieszczenie krótkiej informacji o sobie oraz celu, na jaki potrzebne są środki. Tak przygotowana oferta może być odwiedzana przez pożyczkodawców, którzy jednocześnie widzą, jakie weryfikacje zostały dokonane przez pożyczkobiorcę. Może to być weryfikacja adresu zamieszkania, numeru konta bankowego, pracodawcy, połączenie konta z serwisami aukcyjnymi czy społecznościowymi lub w końcu ocena punktowa przyznana przez serwis pożyczek społecznościowych i informacje na temat wcześniej zaciągniętych i spłaconych pożyczek na tym portalu social lending. Wszystkie te dane mogą być swobodnie analizowane przez pożyczkodawców i na tej podstawie decydują oni o zaufaniu dla pożyczkobiorców. Jeśli zdecydują się na zaoferowanie pożyczkobiorcy pewnej kwoty na oczekiwanych przez niego warunkach, mogą wpłacić pieniądze na konto operatora – serwisu pożyczek społecznościowych.
Zazwyczaj kwoty poszczególnych wpłat są ograniczone – może to być na przykład od 50 do 500 złotych. Często jest to o wiele mniej niż potrzebuje pożyczkobiorca, dlatego właśnie w tym miejscu pojawia się aspekt społecznościowy. Pożyczkobiorcy zazwyczaj otrzymują pożyczki od kilku, kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu osób (w przypadku większych potrzeb finansowych). Osobie potrzebującej 1000 złotych pożyczki może udzielić na przykład jedna osoba oferująca 500 złotych, dwie osoby oferujące po 200 złotych i dwie oferujące po 50 złotych. Ich udział w pożyczce dla pożyczkobiorcy jest proporcjonalny do ich inwestycji. Sama transakcja finalizowana jest po zebraniu wszystkich potrzebnych środków lub w innych przypadkach określonych przez serwis. Może ona dojść do skutku nawet wtedy, gdy pełna kwota nie została zebrana, ale osiągnięte zostało minimum określone przez pożyczkobiorcę. Finalizacja umowy pożyczki pomiędzy użytkownikami serwisu pożyczek społecznościowych polega na wygenerowaniu umów pożyczki pomiędzy wszystkimi stronami transakcji oraz wypłaceniu środków pożyczkobiorcy. Często kwota ta jest nieco mniejsza, bo swoje wynagrodzenie za finalizację pożyczki pobiera serwis social lending. Kwota ta to zazwyczaj do 5% wartości pożyczki. Od tego momentu zawarta umowa jest monitorowana zarówno przez pożyczkodawców jak i serwis pożyczek społecznościowych, a inwestorzy (pożyczkodawcy) oczekują na spłatę rat.
Spłata pożyczki i zwrot pieniędzy pożyczkodawcom
Finalizacja pożyczki to dopiero początek. Zdobyte przez pożyczkobiorcę zaufanie musi zostać przekute w sukces, którym w tym przypadku jest spłata pożyczki na ustalonych wcześniej warunkach i w określonych w umowie terminach. Pożyczkobiorca wpłaca pieniądze najczęściej bezpośrednio na konto operatora serwisu pożyczek społecznościowych, który rozlicza je proporcjonalnie według inwestycji pożyczkodawców. Ci ostatni otrzymują swoje pieniądze po każdorazowej wpłacie środków przez pożyczkobiorcę wraz z należnymi im odsetkami czy prowizjami. W ten sposób zarabiają pieniądze. Możliwe do osiągnięcia zyski są zdecydowanie wyższe niż w przypadku lokat bankowych, jednak z całą transakcją wiąże się również spore ryzyko. W przypadku nieuregulowania przez pożyczkobiorcę rat w terminie, może być konieczne przeprowadzenie procedury sądowej i komorniczej zmierzającej do odzyskania środków zainwestowanych w pożyczki społecznościowe. Dla nierzetelnego pożyczkobiorcy wiązać się to może z dodatkowymi kosztami i problemami związanymi z procedurą windykacyjną, a pożyczkodawca w najgorszych przypadkach może nawet nie odzyskać części zainwestowanych pieniędzy. I choć procedurę windykacyjną często wspierają serwisy social lending, to nie zawsze udaje się odzyskać pieniądze w całości. Większość pożyczkobiorców spłaca swoje zobowiązania i inwestorzy są zadowoleni z osiąganych zysków, ale przy dużej skali działalności pożyczkowej niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie wpadek przy inwestycjach. Pożyczkodawcom pomocne będą solidne weryfikacje pożyczkobiorców i dywersyfikowanie swoich inwestycji, a pożyczkobiorcy świadomi zalet serwisów social lendig sami dbają o swoją zdolność kredytową. Takie zachowanie w przyszłości procentuje większym zaufaniem pożyczkodawców oraz niższymi kosztami zobowiązań.
Podsumowanie
Działające od przeszło 8 lat serwisy pożyczek społecznościowych rozwijają się w Polsce w szybkim tempie, choć nie tak szybkim jak można się było tego spodziewać jeszcze kilka lat temu. Choć pożyczkodawców chętnych do zainwestowania swoich pieniędzy nie brakuje, to problemem są rzetelni pożyczkobiorcy, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania. A właśnie takie osoby otrzymają najkorzystniejsze warunki pożyczek – najniższe prowizje pobierane przez pośrednika oraz najniższe oprocentowanie pożyczki. Często o wiele niższe niż w przypadku firm pozabankowych czy nawet banków. I choć zarówno dla pożyczkodawców jak i pożyczkobiorców social lending może być niezwykle korzystny finansowo, to ze względu na dotychczasowe problemy prawne i nie zawsze najwyższą spłacalność pożyczkodawcy niechętnie decydują się na inwestowanie środków w niepewnych pożyczkobiorców. A w tym przypadku to zaufanie jest najważniejsze. Dobrą wróżbą na przyszłość jest powolne cywilizowanie się rynku social lending, który z roku na rok rośnie i wynosi już nawet około 100 milionów złotych rocznie. To jednak nic przy wynikach światowych, idących w miliardy dolarów w skali roku. Wszystko jednak przed nami.