Pożyczki i kredyty – niespłacane i przeterminowane.

pożyczki_i_kredyty_niespłacone_i_przeterminowane

smutna_kobieta_kredytPożyczki i kredyty – niespłacane i przeterminowane.

Zadłużenie wśród polskich dłużników niebezpiecznie rośnie. Statystycznie przez ostatnie dwa lata suma niespłaconych zobowiązań wzrosła aż czterokrotnie. W najgorszej sytuacji są osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ich zobowiązania są największe. Przeważnie kłopoty ze spłatą tyczą się pożyczek na kwoty kilkuset złotych.

Obszerny raport na ten temat przygotowała firma Casus Finanse (jedna z wiodących marek na rynku usług windykacyjnych). Pod uwagę wzięła przeszło 100.000 spraw swoich klientów, które miały miejsce na przestrzeni od początku 2013 r aż do chwili obecnej.

Na podstawie analizy wyników powyższego badania wypływa wniosek podstawowy. Polscy pożyczkobiorcy upodobali sobie rynek pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Pożyczają stosunkowo często i przeważnie na niewielkie kwoty rzędu kilkuset złotych.  Z pewnością zaważył na tym dynamiczny rozwój firm, które proponują tego typu pożyczki bez wychodzenia z domu przez Internet. Niekiedy pieniądze możemy otrzymać na nasz osobisty rachunek bankowy nawet w 15 minut.

Oczywiście zwiększony popyt na tego typu usługi niesie również  ze sobą skutek negatywny w postaci pożyczek, które nie są spłacane w wyznaczonym przez treść umowy terminie. Pożyczkobiorcy albo przecenili swoje możliwości zarobkowe albo z rozmysłem zaciągnęli zobowiązania, których już na samym początku nie zamierzali spłacać. W sposób jaskrawy widać to w liczbie spraw, jakie trafiają każdego roku do Casus Finanse. Jeszcze na początku 2013 r. ich ilość stanowiła zaledwie 5% ogólnej sumy spraw. Jednak w 2015 r ten odsetek wzrósł już do 22%.

Największa grupa należności, jakie stara się ściągnąć firma to kwoty od 900 zł do 2.900 zł. Następuje tutaj kolejna prawidłowość, ponieważ gros zobowiązanych stanowią w tym przypadku osoby młode. Przeważają oni w gronie ludzi, którzy nie są w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań. Druga zależność polega na tym, że im klient jest młodszy tym suma zobowiązania jest niższa (pośrednio z pewnością ma to związek ze zdolnością kredytową, która w tym przypadku również z reguły jest niska ze względu na małe zarobki lub pracę na umowie cywilno-prawnej tzw. umowie śmieciowej). W grupie najmłodszych zadłużonych aż 40% spraw dotyczy zobowiązań pożyczkowych na sumę do 900 zł (chodzi tu o osoby, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia). Natomiast średnia zaległość w tej grupie kształtuje się na poziomie około 2.139 zł .zadluzenie_u_polakow_wzrasta

Drugi biegun to sprawy osób w wieku 60 i więcej lat. O ile dłużników w tym wieku jest stosunkowo mało (jest ich dwa razy mniej niż najmłodszych pożyczkobiorców) to przodują oni  w wielkości niespłacanych zobowiązań (średnia suma długu wynosi, bowiem w tym przypadku aż 4.763 zł). Przypuszcza się, że jest to związane z tym, że przysłowiowy emeryt posiada większą zdolność kredytową niż osoba młoda (stabilne i pewne źródło dochodu w postaci pobieranego świadczenia emerytalnego lub rentowego). W związku, z czym bank i instytucje parabankowe chętniej przyznają takim osobom pożyczki w większej kwocie. Dodatkowo eksperci podejrzewają, że otrzymane środki są wykorzystywane przez młodszych krewnych dłużników, którzy już na takie zaufanie ze strony pożyczkodawców liczyć nie mogą.

Jako ciekawostkę można przytoczyć również badania, jakie na zlecenie firmy KRUK S.A. zostały przeprowadzone przez Instytut Badawczy TNS Polska dwa lata temu. Wynika z nich, że średnia wysokość zadłużenia w grupie emerytów wzrosła z 4.300 zł do 4.500 zł. Oprócz tego okazało się, że ok. 33% badanych pomaga finansowo członkom swojej rodziny a 10% jest nawet skłonna w tym celu zaciągnąć pożyczkę. Do pożyczania pieniędzy na własne przyjemności przyznał się tylko 1% badanych.

Oprócz tego Casus Finanse zauważył prawidłowość, która polega na tym, że najwięcej spraw trafia do nich w okresie I kwartału. Można domniemywać, że jest to związane z szałem zakupów, jaki trwa przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy dłużnicy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych pożyczek taka sprawa po okresie 2 do 3 miesięcy od wyznaczonego terminu zwrotu trafia bowiem do windykatorów z Casus Finanse.

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadłość konsumencka kategorie wierzytelności

Upadłość konsumencka stanowi szansę dla osób zadłużonych na odzyskanie kontroli nad swoim życiem finansowym. Wierzytelności dzielą się na trzy kategorie: zabezpieczone, zwykłe oraz podlegające egzekucji. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jakie są różnice między nimi i jak wpływają na proces upadłościowy.

Konsolidacja

Konsolidacja Konsolidacja do 150 000 zł Czas umowy do 180 miesięcy Stopa oprocentowania od 7,5% Decyzja wstępna już w 5

upadłość konsumencka a brak pracy

Upadłość konsumencka często bywa rozwiązaniem dla osób, które straciły pracę i nie są w stanie spłacać swoich długów. Jednak przed podjęciem takiej decyzji, warto dokładnie przeanalizować sytuację finansową i skonsultować się z profesjonalistą. Właściwe podejście pomoże uniknąć niepotrzebnych problemów i znacznie ułatwi powrót na prostą.

upadłość konsumencka prowadzenie działalności

Upadłość konsumencka to proces, który umożliwia osobom zadłużonym rozpoczęcie od nowa. Jednak co w przypadku przedsiębiorców? Czy prowadzenie działalności gospodarczej jest nadal możliwe? W tym artykule omawiamy zasady i warunki dotyczące upadłości konsumenckiej w kontekście prowadzenia działalności oraz jakie korzyści może przynieść przedsiębiorcy.

olx upadłość konsumencka

Jeśli używasz popularnego serwisu OLX, być może już słyszałeś o niedawnej upadłości konsumenckiej, którą ogłosili. W tym artykule omówimy, jak ta sytuacja może wpłynąć na użytkowników i co należy wiedzieć o konsekwencjach tej decyzji. Bądź na bieżąco i dowiedz się więcej!