Pożyczki i kredyty – niespłacane i przeterminowane.

pożyczki_i_kredyty_niespłacone_i_przeterminowane

smutna_kobieta_kredytPożyczki i kredyty – niespłacane i przeterminowane.

Zadłużenie wśród polskich dłużników niebezpiecznie rośnie. Statystycznie przez ostatnie dwa lata suma niespłaconych zobowiązań wzrosła aż czterokrotnie. W najgorszej sytuacji są osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ich zobowiązania są największe. Przeważnie kłopoty ze spłatą tyczą się pożyczek na kwoty kilkuset złotych.

Obszerny raport na ten temat przygotowała firma Casus Finanse (jedna z wiodących marek na rynku usług windykacyjnych). Pod uwagę wzięła przeszło 100.000 spraw swoich klientów, które miały miejsce na przestrzeni od początku 2013 r aż do chwili obecnej.

Na podstawie analizy wyników powyższego badania wypływa wniosek podstawowy. Polscy pożyczkobiorcy upodobali sobie rynek pożyczek krótkoterminowych tzw. chwilówek. Pożyczają stosunkowo często i przeważnie na niewielkie kwoty rzędu kilkuset złotych.  Z pewnością zaważył na tym dynamiczny rozwój firm, które proponują tego typu pożyczki bez wychodzenia z domu przez Internet. Niekiedy pieniądze możemy otrzymać na nasz osobisty rachunek bankowy nawet w 15 minut.

Oczywiście zwiększony popyt na tego typu usługi niesie również  ze sobą skutek negatywny w postaci pożyczek, które nie są spłacane w wyznaczonym przez treść umowy terminie. Pożyczkobiorcy albo przecenili swoje możliwości zarobkowe albo z rozmysłem zaciągnęli zobowiązania, których już na samym początku nie zamierzali spłacać. W sposób jaskrawy widać to w liczbie spraw, jakie trafiają każdego roku do Casus Finanse. Jeszcze na początku 2013 r. ich ilość stanowiła zaledwie 5% ogólnej sumy spraw. Jednak w 2015 r ten odsetek wzrósł już do 22%.

Największa grupa należności, jakie stara się ściągnąć firma to kwoty od 900 zł do 2.900 zł. Następuje tutaj kolejna prawidłowość, ponieważ gros zobowiązanych stanowią w tym przypadku osoby młode. Przeważają oni w gronie ludzi, którzy nie są w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań. Druga zależność polega na tym, że im klient jest młodszy tym suma zobowiązania jest niższa (pośrednio z pewnością ma to związek ze zdolnością kredytową, która w tym przypadku również z reguły jest niska ze względu na małe zarobki lub pracę na umowie cywilno-prawnej tzw. umowie śmieciowej). W grupie najmłodszych zadłużonych aż 40% spraw dotyczy zobowiązań pożyczkowych na sumę do 900 zł (chodzi tu o osoby, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia). Natomiast średnia zaległość w tej grupie kształtuje się na poziomie około 2.139 zł .zadluzenie_u_polakow_wzrasta

Drugi biegun to sprawy osób w wieku 60 i więcej lat. O ile dłużników w tym wieku jest stosunkowo mało (jest ich dwa razy mniej niż najmłodszych pożyczkobiorców) to przodują oni  w wielkości niespłacanych zobowiązań (średnia suma długu wynosi, bowiem w tym przypadku aż 4.763 zł). Przypuszcza się, że jest to związane z tym, że przysłowiowy emeryt posiada większą zdolność kredytową niż osoba młoda (stabilne i pewne źródło dochodu w postaci pobieranego świadczenia emerytalnego lub rentowego). W związku, z czym bank i instytucje parabankowe chętniej przyznają takim osobom pożyczki w większej kwocie. Dodatkowo eksperci podejrzewają, że otrzymane środki są wykorzystywane przez młodszych krewnych dłużników, którzy już na takie zaufanie ze strony pożyczkodawców liczyć nie mogą.

Jako ciekawostkę można przytoczyć również badania, jakie na zlecenie firmy KRUK S.A. zostały przeprowadzone przez Instytut Badawczy TNS Polska dwa lata temu. Wynika z nich, że średnia wysokość zadłużenia w grupie emerytów wzrosła z 4.300 zł do 4.500 zł. Oprócz tego okazało się, że ok. 33% badanych pomaga finansowo członkom swojej rodziny a 10% jest nawet skłonna w tym celu zaciągnąć pożyczkę. Do pożyczania pieniędzy na własne przyjemności przyznał się tylko 1% badanych.

Oprócz tego Casus Finanse zauważył prawidłowość, która polega na tym, że najwięcej spraw trafia do nich w okresie I kwartału. Można domniemywać, że jest to związane z szałem zakupów, jaki trwa przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy dłużnicy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych pożyczek taka sprawa po okresie 2 do 3 miesięcy od wyznaczonego terminu zwrotu trafia bowiem do windykatorów z Casus Finanse.

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadłość konsumencka a ulga na dziecko

Upadłość konsumencka to istotne narzędzie, które pomaga osobom zadłużonym. Jedną z ulg, którą może uzyskać dłużnik, jest odroczenie spłaty zobowiązań, które wynikają z wydatków związanych z dzieckiem. W przypadku upadłości konsumenckiej dłużnika chroni instytucja tzw. ulgi na dziecko.

Trudne Kredyty

Trudne Kredyty? Sprawdź naszą ofertę dla osób z trudnymi kredytami Trudne kredyty   Kredyt do 25.000 zł Umowa kredytu do

jak długo trwa upadłość konsumencka bez majątku

Pisanie o upadłości konsumenckiej to temat, który dotyka wielu osób. Dlatego też wielu zainteresowanych chce wiedzieć, jak długo trwa ten proces, zwłaszcza gdy nie posiada się znaczącego majątku. W tym artykule przedstawiamy informacje na temat czasu trwania upadłości konsumenckiej bez majątku oraz czynniki, które mogą wpływać na tę kwestię. Dowiedz się więcej na ten temat, aby lepiej zrozumieć ten proces i jego oczekiwania.

Kredyt Online

Szukasz Kredytu ONLINE? Kredyt online   Suma udzielanego kredytu do 150 000 zł Umowa zawierana na okres do 120 miesięcy

upadłość konsumencka tomaszów lubelski

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z problemami finansowymi. Upadłość konsumencka w takiej sytuacji może okazać się jedynym rozwiązaniem. W tym artykule omówimy temat upadłości konsumenckiej w Tomaszowie Lubelskim – postępowanie, koszty, wymagane dokumenty i wiele innych.

upadłość konsumencka wyszukiwarka

Wyszukiwarka upadłości konsumenckiej – narzędzie ułatwiające proces odnalezienia informacji na temat zapisów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dzięki tej innowacyjnej platformie, konsumentom jest znacznie prostsze znalezienie potrzebnych danych, przyspieszając tym samym procedurę upadłościową. Pozwala to na lepsze zrozumienie stanu finansowego dłużników i podejmowanie informowanych decyzji. Wyszukiwarka upadłości konsumenckiej jest nieocenionym narzędziem dla prawników, radców prawnych i wszystkich zainteresowanych tematem upadłości konsumenckiej.

upadłość konsumencka do kiedy

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób może zastanawiać się, do kiedy można ogłosić upadłość konsumencką. Warto być świadomym, że procedura ta ma swoje limity czasowe. Jeśli jesteś zadłużony i zastanawiasz się, czy jest jeszcze szansa na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, przeczytaj ten artykuł.