Polacy przekonali się do pożyczki przez Internet
Wyniki przeprowadzonych badań statystycznych pokazują, że większości z nas zdarzyło się pożyczać pieniądze w sytuacji niespodziewanych wydatków. Wiek pożyczkobiorcy nie ma w tym względzie większego znaczenia, pożyczają zarówno osoby młode jak i starsze. Chociaż trzeba przyznać, że największa grupa dłużników mieści się w przedziale od 39 do 50 lat, odsetek pożyczających wynosi tutaj, bowiem 86%, natomiast osoby w wieku 51 do 55 lat pożyczają rzadziej (75 %). Przeważnie pożyczamy, gdy wydarzy się coś nieprzewidzianego albo wystąpią w naszym budżecie niezaplanowane wydatki. Co ciekawe spora jest grupa tych którzy twierdzą, że warto jest się zadłużyć, aby kupić jakąś rzecz albo nabyć usługę nawet, gdy nie jest ona nam niezbędna do życia, takiego zdania jest aż 33% badanych. Jest to tym bardziej zastanawiające z tego powodu, że 65% ankietowanych przyznało się do posiadania oszczędności a ponad 90% wskazało, że zdecydowanie lepiej jest oszczędzać niż zapożyczać się.
Ankieta pokazała, że decyzję o zaciągnięciu pożyczki przeważnie podejmujemy we własnym zakresie, aż 66% wskazało, że robi to samodzielnie. W tym przypadku wiek badanych nie ma większego wpływu na wyniki. Zarówno w grupie osób od 39 do 50 jak i od 51 do 55 lat żadnych konsultacji z innymi członkami rodziny nie przeprowadza 64% pytanych. Zdecydowanie większe znaczenie wiek pożyczkobiorcy odgrywa w przypadku, jeżeli pozyskane środki finansowe mają zostać przeznaczone na konkretny cel. Można zauważyć, że im osoba jest starsza tym większe dla niej znaczenie mają potrzeby wspólne i całej rodziny, osobisty interes w tym przypadku schodzi na dalszy plan.
Na co Polacy pożyczają?
Przede wszystkim są to wszystkie sytuacje związane z koniecznością dokonania nagłych wydatków tj.: naprawa samochodu (21%), odnowienie mieszkania (21%), kupno nowego sprzętu RTV i AGD (20%) albo innych towarów. Spory odsetek pożyczających stanowią osoby już zadłużone, aż 16% pytanych pożycza po to, aby uregulować swoje stare zobowiązania. Poprzez pożyczkę opłacamy rachunki (20%) i pokrywamy wydatki codziennego życia (23%).
Związek Firm Pożyczkowych twierdzi, że ze szczególną uwagą należy się przyjrzeć osobom, które pożyczają, aby zapłacić rachunki jak również tym, które zaciągają pożyczki na spłatę starych długów. Jest to zjawisko wyjątkowo niekorzystne z racji tego, że taka praktyka w bardzo krótkim czasie prowadzi do popadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia i poważnych kłopotów finansowych. Członkom zrzeszonym w naszym związku zalecamy, aby zawsze badać klienta pod tym kątem i sprawdzać, na co zostanie przeznaczona kwota uzyskana z pożyczki. Nadmierne zadłużenie klientów nie przynosi, bowiem niczego dobrego zarówno im samym jak i rynkowi usług pożyczkowych.
Aż 90% pytanych przyznaje się do tego, że w przeszłości pożyczało pieniądze o jakiegoś członka swojej rodziny, najbardziej wstrzemięźliwą grupą w tym zakresie stanowią osoby z przedziału wieku od 51 do 55 lat. Jeżeli nie pożyczaliśmy od rodziny to drugim najpopularniejszym źródłem finansowania był bank. Jednakże w tym przypadku najrzadziej z jego usług korzystały osoby młode tj. od 18 do 25 lat, jest to zrozumiałe ze względu na fakt braku stałych dochodów albo zatrudnienia jedynie na umowę cywilno-prawną. Z tradycyjnych placówek firm pożyczkowych korzystało 25% natomiast w odniesieniu do pożyczek internetowych odsetek ten wyniósł 20%.
Tłumacząc takie wyniki badań ekspert wskazuje na to, że zwykle pomocy finansowej szukamy wśród rodziny lub znajomych. W dalszej kolejności nasze kroki kierujemy do placówki bankowej lub punktu pożyczkowego. Inną przyczyną może być również to, że nie chcemy, aby nikt bliski dowiedział się o naszych przejściowych brakach finansowych. Coraz większe znaczenie w tej kwestii odgrywa Internet, dzięki, któremu praktycznie od ręki możemy otrzymać pożyczkę i to całkowicie za darmo.
Interesujące są również wyniki badania, jeżeli chodzi o częstotliwość zawierania umów pożyczkowych. Ci, którzy korzystali z Internetu 49% zrobiło to raz w roku, dwie pożyczki zaciągał, co czwarty pytany, trzy pożyczki były brane przez 13% badanych a z czterech pożyczek skorzystało tylko 5% respondentów.
Jeżeli chodzi o punkty stacjonarne to znaczące różnice były tylko w przypadku osób, które w minionym roku zdecydowały się na jedną pożyczkę, odsetek w tym przypadku wyniósł 65%. W dalszej kolejności było to odpowiednio 17, 9 i 3 %. Osoby pożyczające przy wyborze konkretnej oferty pożyczki największą wagę przykładały do wysokości oprocentowania i jej całkowitego kosztu. Cechy te wskazało 93 i 85 % pytanych. W następnej kolejności brano pod uwagę opcję wcześniejszej spłaty (61%) i prestiż danej marki pożyczkowej (54%).