Otrzymałeś od KRUKA wezwanie do zapłaty za abonament? Nie daj się nabrać. Oszuści w natarciu.

otrzymanie_wezmaniaOtrzymałeś od KRUKA wezwanie do zapłaty za abonament? Nie daj się nabrać. Oszuści w natarciu.

Wyobraźnia ludzka nie zna granic a w szczególności pomysłowość oszustów. W ostatnim czasie znaleźli oni nowy sposób na zarobek kosztem pokrzywdzonych konsumentów. Nanosząc na swoje pisma logo KRUKA (znanej firmy windykacyjnej) wysyłają listy z wezwaniem do zapłaty rzekomych zaległości w opłatach za abonament RTV.

Pisma sporządzone przez oszustów do złudzenia przypominają typowe wezwania o zapłaty. Znajdziemy na nich oczywiście wspomniane logo, wysokość zadłużenia, dane abonenta i szereg innych informacji, które mają uwiarygodnić domniemaną zaległość w spłacie. Ponadto „twórcy” tego pseudo wezwania zamieścili również stosowne pouczenia mówiące o konsekwencjach prawnych, jakie mogą nas spotkać w sytuacji, kiedy podana „zaległość” nie zostanie uregulowana w wyznaczonym terminie. Szkopuł w tym, że osoba podpisana pod pismem faktycznie nie istnieje, adres firmy KRUK jest błędny a sami jej przedstawiciele wydali oświadczenie, że nie zajmują się w swojej działalności ściąganiem tych konkretnych zaległości.

Grupa KRUK odcina się od działalności oszustów i apeluje do każdej osoby, która otrzymała tego typu pismo o nie przelewanie żadnych pieniędzy na wskazane konto. Natomiast, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do rzetelności otrzymanego wezwania zawsze warto skontaktować się z infolinią firmy KRUK w celu weryfikacji konkretnego pisma. W skali całego kraju z takim problemem zgłosiło się już kilkaset osób.

Na skutek zaistniałej sytuacji firma KRUK podjęła konkretne czynności i każda osoba, która już wpłaciła pieniądze na rachunek bankowy oszustów otrzyma ich zwrot. W zależności od konkretnego banku może to trwać maksymalnie kilka dni.

Nie tylko tradycyjna poczta

Nieuczciwe praktyki prowadzone są nie tylko poprzez tradycyjne wezwania do zapłaty, ale również drogą elektroniczną. Firma KRUK ostrzega przed e-mailami, które informują o zaległości w płatnościach i grożą wdrożeniem postępowania komorniczego. Dodatkowo do wiadomości dołączony jest załącznik zawierający w sobie wirusa. Jeśli go otworzymy może dojść nawet do uszkodzenia naszego komputera. Fałszywe wezwania do zapłaty są wysyłane z takich adresów poczty elektronicznej jak: j.kuszyba@pl.kruk.eu, tadeusz.krostka@eu.kruk.pl, damian.kaszuba@lpkruk.eu, andrzej.kowalik@kruka.pl i krzysztof.r@kruksas.pl.nieprawdziwe_wezwania_do_zaplaty

Treść przeważnie prezentuje się następująco:

Szanowni Państwo,

Ze względu na brak spłaty zadłużenia przesyłamy przed sądowe wezwanie do zapłaty.

Hasło do załącznika: wezwanie 304

Andrzej Kowalik
KRUK S.A.
ul. Wolowska 8
58-100 Wrocław

Temat fałszywych wezwań do zapłaty powraca już niemal cyklicznie. Przeszło rok temu wypłynęła na wierzch sprawa wezwań, których nadawcą miała być rzekomo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Po bliższym przyjrzeniu się całej sprawie okazało się, że to również kolejny sposób oszustów na zarobek łatwym kosztem a żadnego długu odbiorca po prostu nie ma.

Scroll to Top