Obligacje skarbowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Obligacje skarbowe – co trzeba o nich wiedzieć?Obligacje skarbowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Obligacje skarbowe mają najwięcej wspólnego z depozytami bankowymi – najpopularniejszym w Polsce sposobem lokowania oszczędności. Są bezpieczne i przewidywalne. Nie każdy wie, że jest kilka rodzajów obligacji skarbowych. Czym się różnią i co trzeba o nich wiedzieć?

Do niedawna można było kupić cztery rodzaje obligacji skarbowych, ale w ostatnim roku Ministerstwo Finansów poszerzyło ich ofertę o obligacje rodzinne oraz obligacje trzymiesięczne. Oznacza to, że razem mamy aż siedem typów obligacji skarbowych, w które przeciętny zjadacz chleba może lokować swoje oszczędności.

Im dłuższy okres, tym lepsze oprocentowanie

Oszczędności można ulokować w obligacje skarbowe:

  • trzymiesięczne,
  • dwuletnie,
  • trzyletnie,
  • czteroletnie,
  • dziesięcioletnie.

Ogólna zasada jest prosta: im dłuższy okres do wykupu obligacji (czyli zwrotu zainwestowanych w nie pieniędzy wraz z odsetkami), tym wyższe jest ich oprocentowanie. W zależności od okresu wykupu, różna jest też konstrukcja oprocentowania obligacji. I tak:

  • Oprocentowanie obligacji trzymiesięcznych wynosi 1,5 proc. w skali roku i jest stałe przez cały trzymiesięczny okres oszczędzania.
  • Oprocentowanie obligacji dwuletnich jest stałe. Jego wysokość dla obligacji oferowanych w grudniu 2017 r. wynosi 2,1 proc. w każdym roku oszczędzania. Odsetki dopisywane są raz w roku.
  • Oprocentowanie oferowanych w grudniu obligacji trzyletnich jest stałe tylko przez pierwszych sześć miesięcy (wynosi ono wtedy 2,2 proc. w skali roku). W kolejnych sześciomiesięcznych okresach jest obliczane jako iloczyn stawki WIBOR(R) 6M i mnożnika 1,00. Odsetki wypłacane są co sześć miesięcy.
  • Oprocentowanie obligacji czteroletnich w pierwszym rocznym okresie odsetkowym jest stałe. Dla serii z grudnia 2017 r. wynosi 2,4 proc. W kolejnych latach obligacje są indeksowane inflacją. Oznacza to, że ich oprocentowanie będzie obliczane jako 1,25 proc. ponad inflację za poprzednie dwanaście miesięcy.
  • Oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich w pierwszym roku wynosi 2,7 proc., a w kolejnych latach jest obliczane jako 1,5 proc. ponad inflację za poprzednie dwanaście miesięcy.

Także Rodzinne Obligacje Skarbowe są indeksowane inflacją. W przypadku obligacji sześcioletnich odsetki w pierwszym roku naliczane są na podstawie oprocentowania 2,8 proc., a w kolejnych latach oprocentowanie będzie wyższe od inflacji o 1,75 proc. Dla obligacji dwunastoletnich oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 3,2 proc., a w latach kolejnych będzie równe inflacji powiększonej o 2 proc. marżę.

Nazewnictwo obligacji

Każdy rodzaj obligacji skarbowych oprócz swojej potocznej nazwy oznaczony jest dość tajemniczo brzmiącym kodem. Przykładowo trzymiesięczne obligacje sprzedawane w grudniu oznaczone są jako OTS0318. Co oznaczają te kody? Wyjaśniamy na poniższej infografice.

Czy warto?

Obligacje skarbowe są dobrą alternatywą dla depozytów bankowych. Zwłaszcza tych długoterminowych, których oprocentowanie jest indeksowane inflacją, co oznacza, że – niezależnie od tego, ile będzie ona wynosiła – osiągniemy zysk. Nie bez znaczenia jest też niski próg wejścia – cena sprzedaży jednej obligacji to tylko 100 zł. A co wy myślicie o obligacjach Skarbu Państwa? Dajcie znać w komentarzach pod tekstem.

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

upadłość konsumencka okres spłaty

Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej i nie jesteś w stanie spłacać swoich długów, upadłość konsumencka może być dla Ciebie rozwiązaniem. Okres spłaty w ramach upadłości konsumenckiej może wynosić do pięciu lat. To czas, w którym masz szansę na uregulowanie swoich zobowiązań i odzyskanie stabilności finansowej. Dowiedz się więcej o korzyściach i warunkach upadłości konsumenckiej – zapraszamy do lektury!

upadłość konsumencka kraków forum

Upadłość konsumencka to poważna decyzja, która umożliwia spłatę długów. Aby ją ogłosić, należy złożyć stosowny wniosek sądowy. W Krakowie istnieje specjalne forum, które służy konsultacjom oraz wymianie wiedzy na temat tej kwestii. Pozwala to uniknąć wielu błędów i skutecznie przeprowadzić ten proces.

upadłość konsumencka wykaz

Upadłość konsumencka wykaz – klucz do nowego początku

Jest wiele sytuacji, w których upadłość konsumencka może być jedynym wyjściem. Dzięki wykazowi osób upadłych, możliwość odzyskania zdolności kredytowej w przyszłości stała się prostsza. Sprawdź, jak poprowadzić ten proces i jakie korzyści on niesie. Nie pozwól, aby długi Cię przytłoczyły!

upadłość konsumencka i co dalej

Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej i zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, musisz wiedzieć, że to tylko pierwszy krok w długim procesie. Po ogłoszeniu upadłości czeka na Ciebie wiele wyzwań i obowiązków, ale również szansa na nowy start. Warto się dobrze przygotować i skonsultować z prawnikiem, aby jak najlepiej wykorzystać tę możliwość.