Młodzi, piękni, zadłużeni- Życie „na bogatości” nad Wisłą.

Młodzi zadłużeni

Młodzi, piękni, zadłużeni- Życie „na bogatości” nad Wisłą.Młodzi, piękni, zadłużeni- Życie „na bogatości” nad Wisłą.

Według wyliczeń specjalistów z BIG InfoMonitor już przeszło pół miliona Polaków w wieku od 18 do 34 lat jest zadłużona. Problem jest znaczący, ponieważ łączna suma zaciągniętych zobowiązań wynosi już 3,7mmld zł!

Młodzi, piękni, zadłużeni, jako możemy określić opisywaną grupę zadłużają się w tempie ekspresowym.  Raport analityków z BIG InfoMonitor nie pozostawia w tym zakresie żadnych wątpliwości. W ujęciu rocznym tj. od sierpnia zeszłego roku do września 2016 r. w grupie wiekowej 18-34 lat liczba osób mających problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań wzrosła o prawie 110 tys. zł a łączna kwota długu urosła o 1,5 mld. zł.

Osoby młode najczęściej nie spłacają pożyczek gotówkowych, nie regulują rachunków za usługi telekomunikacyjne np. telefon; Internet, nie płacą alimentów i mandatów. W swoich decyzjach bywają lekkomyślne  i impulsywne. Dodatkowo nie mogąc znaleźć odpowiedniego miejsca na rynku pracy próbują swoich sił w rozkręcaniu własnych biznesów, które niestety często stają się niewypałem.

Historie z życia wzięte

Katarzyna rocznik ’92. Od trzech miesięcy na swoje potrzeby zarabia, jako niania, oczywiście na czarno. Z tego zajęcia jej dochód wynosi 1.500 zł na rękę. Z drugiej strony jej aktualne zadłużenie opiewa na sumę 44 tys. zł i cały czas rośnie. Dług pochodzi z jednego kredytu bankowego. Rata jest niewiele mniejsza niż jej dochód. Wobec czego spłata jest niewykonalna, przynajmniej w najbliższym czasie.

– W chwili, gdy podpisywałam umowę kredytową moje wynagrodzenie wynosiło tzw. minimalną krajową. Oprócz tego w ramach tej samej firmy uzyskiwałam dochód na podstawie umowy o dzieło rzędu 4 tys. zł. Tak jeszcze było osiemnaście miesięcy temu. Sześć miesięcy temu w miejscu pracy doszło do redukcji etatów. Do tej chwili dobrze płatnego zajęcie nie mogę znaleźć. Cały czas szukam, ale nie jest łatwo. Windykatorzy z banku naciskają na zwrot pożyczonej kwoty a ja cały czas żyję w permanentnym stresie. Rozmowy z nimi nie przynoszą większego skutku. Rozłożenie zadłużenia na mniejsze raty albo wydłużenie okresu spłaty nie wchodzi w grę. Kiedy podpisywałam umowę byli bardzo przyjaźnie nastawieni. W tym momencie straszą mnie oddaniem sprawy do komornika.  Powoli mam tego wszystkiego dość. Z drugiej strony wiem dobrze, że jeśli nawet przyjdzie etap egzekucji komorniczej to jestem niewypłacalna. Mieszkania nie mam, samochodu nie posiadam a tym bardziej żadnych oszczędności na koncie. Problem jedynie w tym, że dług sam z siebie nie zniknie i będzie powiększany o dodatkowe koszty – podkreśla dziewczyna.

 

Masz Problemy z długami? sprawdź –> Oddłużanie

 

W jakim celu brałam kredyt?

Mlodzi zadluzeni kredyty i pozyczki
– Pieniądze z kredytu poszły na wspólny interes z przyjaciółką i jej partnerem. W tamtym okresie zajmowała się prowadzeniem salonu kosmetycznego. Pieniądze z kredytu poszły na kapitalny remont lokalu, urządzenie gabinetu masażu i wzbogacenie go o przyrządy potrzebne do zabiegów rehabilitacji i biologicznej odnowy. Zostałam nieformalną wspólniczką całego przedsięwzięcia. – Początki działalności były dość obiecujące. Kłopoty zaczęły się w chwili, kiedy właściciel nieruchomości zorientował się o zwiększeniu naszych obrotów i wobec czego podwyższył nam czynsz najmu aż trzykrotnie. W razie braku wpłat stwierdził jasno, że „możemy się zabierać i szukać szczęścia gdzieś indziej”.

– W tym momencie nasze zadłużenie za niezapłacony czynsz wynosi prawie trzydzieści tysięcy złotych. Spłacamy na ile nas stać, ale niewiele to zmienia. Właściciel ma swoich prawników i tzw. kolegów „bez szyi”. Złożyliśmy nawet sprawę w sądzie o to, że warunki umowy najmu zostały zmienione w sposób niezgodny z jej zapisami i przepisami prawa  ale nie wiadomo co z tego wyjdzie. Na spłatę kredytu mnie nie stać, poważnie zastanawiam się nad złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – stwierdza na koniec.

Według obowiązujących regulacji prawnych wierzyciel mam możliwość wpisania dłużnik do rejestru BIG, jeżeli zadłużenie wynosi minimum 200 zł a od terminu płatności upłynęło już minimum 60 dni. Informacja o zadłużeniu Katarzyny już widnieje na liście niesolidnych dłużników.

Na tej samej liście znalazł się Janusz. – Pracuję od zlecenia od zlecenia i mam płacone dopiero w chwil ukończenia danego dzieła – projektu. Gotówka jest przekazywana z ręki do ręki. Takie mam ustalenia ze zleceniodawcą. Jak dostaję pieniądze wtedy mogę cokolwiek podpłacić – stwierdza. Janusz, rocznik ’87 i dwa kredyty na łączną kwotę około czterdziestu tysięcy złotych. Kupiłem używany samochód, trochę sprzętu AGD a resztę przeznaczyłem na weselę. – Wiem dobrze, że komornik musi się nagimnastykować żeby cokolwiek ściągnąć. Meldunek mam w mieszkaniu rodziców mojej żony, ale aktualnie przebywam w innym mieście. Listy od windykacji do mnie nie dochodzą. Może jest szansa na umorzenie tych kredytów? W tym momencie nie zaprzątam sobie tym głowy- reasumuje z szelmowskim uśmiechem.

Duża liczba młodych dłużników właśnie w tak luźny sposób podchodzi do swoich zobowiązań.

Kredyty i pozyczki zadluzonych„Balon” zadłużenia pompowany przez młodych

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje prawie 9,3 mln osób w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat. W tej grupie liczba dłużników wynosi aż pół miliona.
Nie spłacają oni w terminie swoich zobowiązań. Średnia zaległość w tej grupie wynosi około 2,8 tys. zł. Osoby w wieku 25 i więcej lat mają ten wskaźnik już na poziomie 8,2 tys. zł

Największe zadłużenie odnosi się do kredytów mieszkaniowych, jest to ogólna kwota 1,9 mld zł. W dalszej kolejności są to długi alimentacyjne – 1,17 mld zł, pożyczki w parabankach i kredyty gotówkowe – 828 mln zł. Istotną częścią są również niezapłacone faktury za usługi telekomunikacyjne – około 360 mln zł. Kary za brak biletu w środkach komunikacji miejskiej to 13 mln zł.

W całej grupie 500 tys. osób jest aż 941 tys. informacji połączonych o zadłużeniach. Oznacza to, że młodzi na progu swojej dorosłości już mają więcej niż jedno zobowiązanie.

Jak się bawić to się bawić. Kredyt zaciągnąć i ….. nie spłacić.

Bieżąca konsumpcja to dział, na który młodzi Polacy zadłużają się najchętniej. Wchodzą w to przede wszystkim dobra luksusowe takie jak samochody, sprzęt AGD i czasowe rozrywki jak np. zagraniczne wakacje. Dużo rzadziej pieniądze z kredytu lub pożyczki przeznaczane są na edukację lub rozkręcenie firmy. Dochodzą do tego karty kredytowe. Np. w zeszłym roku młodzi posiadali 159 tys. kart, jest to 2,6% ogólnej liczby „plastików”. Osoby niemogące korzystać z usług bankowych kierują swoje kroki do parabanków.

Większą skłonność do ryzyka wykazują młodzi mężczyźni i zaciągają kredyty konsumpcyjne. Dużo bardziej rozważne są kobiety i jeśli już się zadłużają to są to kredyty mieszkaniowe (60% kredytobiorców).

Niechlubny ranking w liczbie niesolidnych młodych dłużników otwiera województwo śląskie. Na dalszych miejscach znalazło się Mazowsze, Dolny Śląsk i województwo kujawsko-pomorskie. Najbardziej zadłużeni mieszkają na Opolszczyźnie. Aż trzy osoby z tego regionu znajdują się w pierwszej dziesiątce. Najmłodszy „rekordzista” skończył niedawno 21 lat i już może się „pochwalić” długiem na 300 tys. zł. W województwie opolskim mieszka również „czempion zadłużenia” – 34 letni mężczyzna z długiem na ponad 10 mln zł.

Przypuszcza się, że wielkość powstałych zobowiązań jest ściśle powiązana z prowadzonym stylem życia, chęcią uzyskania wysokiej pozycji w grupie rówieśników i potrzebą „zabalowania” przed ostatecznym ustatkowaniem się i założeniem rodziny.

kredyt123.pl

kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Follow Us

Poradnik Tygodnia

Zapisz się na nasz Newsletter

Pożyczki Na Raty Bez Bik

Szukasz alternatywy dla tradycyjnych opcji kredytowych? Czy potrzebujesz pieniędzy teraz, ale nie masz czasu lub kredytu, aby ubiegać się o