Lokata z Funduszem – czy warto?
Odmiana standardowych lokat terminowych jest obecnie powszechnym rozwiązaniem inwestycyjnym zarówno dla osób fizycznych, jak i firm. Są to kombinacje standardowych lokat terminowych, które wpłaca się z jedną częścią na wysokie oprocentowanie, a drugą daje się na zakup opcji na jednostki uczestnictwa wybranego funduszu inwestycyjnego.
Ogólna charakterystyka
Większość banków wpłaca pieniądze do funduszu, który pozwala na inwestowanie ich w wysoko oprocentowane akcje. Wpłacając tylko stałą kwotę na dany okres czasu, można uzyskać dobry zysk. Tak jest szczególnie w przypadku Lokaty z Funduszem PKO Banku Polskiego. W tym programie obie części inwestowane są w te same fundusze inwestycyjne, które kupuje dla Ciebie PKO Bank Polski, połowa inwestowana jest w wysokooprocentowane akcje, a druga połowa inwestowana jest w fundusze inwestycyjne.
Korzyści z mix-u lokaty z funduszem
Nie musisz już iść do oddziału banku, aby otworzyć jednostkowy plan inwestycyjny. Wystarczy, że przekażesz swoje pieniądze do banku, a zostaną one automatycznie zainwestowane w fundusz. Opłata za odkupienie jednostek wybranego funduszu nie powinna być zbyt wysoka. Jeśli utrzymasz swoje pieniądze w jednostkowym planie inwestycyjnym przez rok, staniesz się wolnym posiadaczem. Jest to jeden z atutów tego produktu. Wartość jednostek uczestnictwa może w rzeczywistości spadać, dlatego ważne jest, aby inwestować w fundusz o wyższej jakości.
Wady… słabości… jakkolwiek by ich nie nazwać.
Inwestowanie w każdy z różnych funduszy nie jest darmowe. Nie z powodu podatków, ale dlatego, że przy inwestowaniu zostanie pobrana 2% prowizja od sprzedaży za zakup jednostek uczestnictwa, a także zostanie naliczony podatek od zysków kapitałowych. W przypadku, gdy zdecydują się Państwo na wcześniejszą sprzedaż lub wypłatę środków przed upływem okresu 12 miesięcy, zostanie naliczona prowizja od sprzedaży w wysokości 4,5%. Opłaty te mogą być prawdziwym obciążeniem dla niektórych inwestorów. Ważne jest, aby zrozumieć, że opłaty te mają zastosowanie tylko wtedy, gdy faktycznie kupujesz lub sprzedajesz jednostki uczestnictwa.
Generalnie – oferta dla akceptujących ryzyko
Kiedy otwieramy konto rynku pieniężnego, otwieramy bezpieczne miejsce dla naszych pieniędzy; jednak podejmujemy ryzyko inwestując w akcje i obligacje, ponieważ wiążą się z tym opłaty i straty. Może się zdarzyć, że z tytułu opłat i strat odzyskamy mniej pieniędzy niż wpłaciliśmy. W przypadku akcji i obligacji, nawet gdy kupimy wygraną lub osiągniemy zysk, możemy być zmuszeni czekać rok, aby otrzymać pieniądze, które pierwotnie zainwestowaliśmy. Dlatego pamiętaj, aby zbadać i zrozumieć, co robisz. Nie inwestuj na ślepo.
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
- Lokata z Funduszem – jednak, czy warto?
Lokata z Funduszem – jednak, czy warto? Banki inwestycyjne szukają nowych sposobów na uatrakcyjnienie swoich produktów dla klientów indywidualnych. Obecnie ludzie korzystają z lokat terminowych,…
- Czy warto brać kredyt dla firm?
Czy warto brać kredyt dla firm? Osobom postronnym często wydaje się, że prowadząc firmę już na starcie, wygrało się życie. Często jednak nie jest kolorowo,…
- Kredyt konsolidacyjny – oddłuża, czy zwiększa dług
Kredyt konsolidacyjny – oddłuża, czy zwiększa dług Zasadniczą funkcją kredytu konsolidacyjnego jest minimalizowanie wysokości obciążenia i oddłużanie. Tak charakteryzują jego funkcję banki, jako oferty przeznaczonej…
- Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy?
Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy? Ubezpieczenie od utraty pracy to idealne rozwiązanie dla osób posiadających kredyt hipoteczny, który stanowi znaczną część comiesięcznego zobowiązania.…