Lokata z Funduszem – czy warto?
Odmiana standardowych lokat terminowych jest obecnie powszechnym rozwiązaniem inwestycyjnym zarówno dla osób fizycznych, jak i firm. Są to kombinacje standardowych lokat terminowych, które wpłaca się z jedną częścią na wysokie oprocentowanie, a drugą daje się na zakup opcji na jednostki uczestnictwa wybranego funduszu inwestycyjnego.
Ogólna charakterystyka
Większość banków wpłaca pieniądze do funduszu, który pozwala na inwestowanie ich w wysoko oprocentowane akcje. Wpłacając tylko stałą kwotę na dany okres czasu, można uzyskać dobry zysk. Tak jest szczególnie w przypadku Lokaty z Funduszem PKO Banku Polskiego. W tym programie obie części inwestowane są w te same fundusze inwestycyjne, które kupuje dla Ciebie PKO Bank Polski, połowa inwestowana jest w wysokooprocentowane akcje, a druga połowa inwestowana jest w fundusze inwestycyjne.
Korzyści z mix-u lokaty z funduszem
Nie musisz już iść do oddziału banku, aby otworzyć jednostkowy plan inwestycyjny. Wystarczy, że przekażesz swoje pieniądze do banku, a zostaną one automatycznie zainwestowane w fundusz. Opłata za odkupienie jednostek wybranego funduszu nie powinna być zbyt wysoka. Jeśli utrzymasz swoje pieniądze w jednostkowym planie inwestycyjnym przez rok, staniesz się wolnym posiadaczem. Jest to jeden z atutów tego produktu. Wartość jednostek uczestnictwa może w rzeczywistości spadać, dlatego ważne jest, aby inwestować w fundusz o wyższej jakości.
Wady… słabości… jakkolwiek by ich nie nazwać.
Inwestowanie w każdy z różnych funduszy nie jest darmowe. Nie z powodu podatków, ale dlatego, że przy inwestowaniu zostanie pobrana 2% prowizja od sprzedaży za zakup jednostek uczestnictwa, a także zostanie naliczony podatek od zysków kapitałowych. W przypadku, gdy zdecydują się Państwo na wcześniejszą sprzedaż lub wypłatę środków przed upływem okresu 12 miesięcy, zostanie naliczona prowizja od sprzedaży w wysokości 4,5%. Opłaty te mogą być prawdziwym obciążeniem dla niektórych inwestorów. Ważne jest, aby zrozumieć, że opłaty te mają zastosowanie tylko wtedy, gdy faktycznie kupujesz lub sprzedajesz jednostki uczestnictwa.
Generalnie – oferta dla akceptujących ryzyko
Kiedy otwieramy konto rynku pieniężnego, otwieramy bezpieczne miejsce dla naszych pieniędzy; jednak podejmujemy ryzyko inwestując w akcje i obligacje, ponieważ wiążą się z tym opłaty i straty. Może się zdarzyć, że z tytułu opłat i strat odzyskamy mniej pieniędzy niż wpłaciliśmy. W przypadku akcji i obligacji, nawet gdy kupimy wygraną lub osiągniemy zysk, możemy być zmuszeni czekać rok, aby otrzymać pieniądze, które pierwotnie zainwestowaliśmy. Dlatego pamiętaj, aby zbadać i zrozumieć, co robisz. Nie inwestuj na ślepo.