Co zmienia koronawirus w konsolidacji kredytów – czy warto już teraz rozważyć zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego?
Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, kredyt konsolidacyjny może wydawać się dobrym rozwiązaniem, ponieważ możesz nie mieć pieniędzy na spłatę poprzednich długów i ich niskie oprocentowanie. Ponieważ Twoje zarobki zmniejszyły się, a raty kredytów nie wzrosły, dowiedz się, jak może Ci pomóc kredyt konsolidacyjny.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Kredyt konsolidacyjny a koronawirus – sytuacja na rynku
- Jakie osoby mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego w obecnych czasach?
- Czy warto brać teraz kredyt konsolidacyjny?
- Czy banki ograniczyły teraz udzielanie kredytów konsolidacyjnych?
- Jakie zobowiązania mogą podlegać konsolidacji?
Chociaż banki oferują osobom potrzebującym wakacje kredytowe, wiele osób jest skłonnych wziąć urlop tylko pod warunkiem, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a po zakończeniu pandemii dług nadal będzie istniał.
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrozumieć na temat konsolidacji kredytów, jest jak najszybsza spłata zadłużenia, ponieważ długi będą się kumulować w Twojej historii kredytowej, jeśli ich nie spłacisz. Dowiedz się, czy konsolidacja kredytów będzie dla Ciebie korzystna.
Czy sytuacja na rynku jest inna, jeśli mówimy o kredycie konsolidacyjnym i koronawirusie?
Pandemia koronawirusów, która rozpoczęła się w Polsce od zarażenia się wirusem przez niezidentyfikowaną osobę, oraz nowe zasady bezpieczeństwa mające na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa podczas wizyty w banku to dwa główne powody, dla których banki zmodyfikowały swoją politykę.
Kredytodawcy wyprzedają portfele kredytów hipotecznych i lokują pieniądze w gotówce. Jest to jedna z wielu zmian, jakie pandemia spowodowała w sektorze finansowym.
Banki musiały przygotować oferty i wprowadzić procedury dla klientów w związku z zawieszeniem spłaty rat kredytu. Musiały też być przygotowane na skutki. Wygląda na to, że biznes jest tak samo dobry lub lepszy niż był.
Nie da się ukryć, że dziś, w porównaniu z latami ubiegłymi, ludzie w Polsce znacznie częściej sięgają po karty kredytowe i wyjeżdżają na wakacje. Co więcej, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to właściwy moment na kartę kredytową lub pożyczkę.
Gospodarka krajowa jest w złej sytuacji dla osób, które mają pieniądze na rynku. Podnosząc stopy procentowe kredytów dla osób prywatnych i firm, władze monetarne były w stanie spowodować napływ gotówki do gospodarki krajowej. Skutkiem obniżenia stóp procentowych było zachęcenie osób potrzebujących pieniędzy do pożyczania ich po niższych stawkach.
W Polsce obowiązują bardzo surowe przepisy dotyczące kredytów, dlatego najbardziej dopuszczalną stopą procentową jest dwukrotność stopy ustawowej. Obecnie stopa referencyjna wynosi 0,1 procent, a odsetki ustawowe 3,6 procent, zatem najbardziej dozwolona stopa procentowa w Polsce wynosi 6,7 procent.
Wiele osób skusiło się na zaciągnięcie kredytu za jego cenę, nie zastanawiając się nawet, co się stanie. Jeśli jednak Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje, że stopy procentowe muszą wzrosnąć, stopy procentowe również pójdą w górę.
Czy banki przestały udzielać kredytów konsolidacyjnych?
Trudna sytuacja gospodarcza sprawiła, że banki znacznie niechętniej udzielają kredytów konsolidacyjnych. W związku z tym w holenderskich biurach kredytowych znacznie trudniej jest znaleźć wnioski o kredyt.
Amerykańska instytucja finansowa ocenia sytuację finansową pożyczkobiorcy i określa kwotę pożyczki na pokrycie jego potrzeb. Jeśli sytuacja finansowa kredytobiorcy jest niestabilna, a kwota kredytu na pokrycie jego potrzeb jest wysoka, zaciągnięcie pożyczki osobistej może stanąć pod znakiem zapytania.
Trudniej jest uzyskać kredyt na samochód, jeśli nie ma się żadnej wcześniejszej historii kredytowej, a także jeśli trudno jest zlokalizować dokumenty papierowe. Niektóre banki nadal świadczą usługi online lub przez telefon.
Jakie osoby mogą mieć dziś trudności z zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego?
Skutki koronawirusa i ograniczeń spowodowanych przez koronawirusa najbardziej negatywnie wpływają na takie branże, jak turystyka, hotelarstwo i gastronomia. Dlatego ich przedstawiciele muszą liczyć się z odmową udzielenia kredytu konsolidacyjnego.
W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak zlecenia lub inne umowy określające czas rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz okres jej trwania, ryzyko kredytowe zleceniobiorcy jest wyższe niż w przypadku osób zatrudnionych na podstawie zbiorowych umów o pracę. Bank może negatywnie ocenić historię kredytową zleceniobiorcy zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej. Może to spowodować, że bank odmówi wykonawcy udzielenia kredytu.
W miarę jak konsumenci zwiększają liczbę przedmiotów, które kupują, aby być „bezpiecznymi”, wielu kredytodawców zwraca obecnie baczniejszą uwagę na zdolność klientów do spłacania zobowiązań.
Czy warto brać teraz kredyt konsolidacyjny?
Jak wspomniano wcześniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której stopy procentowe od dłuższego czasu utrzymują się na rekordowo niskim poziomie. Korekta stóp procentowych w marcu, kwietniu i maju 2020 r. wyniosła 140 punktów bazowych. Obecnie stopy procentowe wynoszą:
- stopa referencyjna – 0,10 proc. w skali rocznej,
- stopa lombardowa – 0,50 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli – 0,11 proc. w skali rocznej,
- stopa depozytowa – 0 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli – 0,12 proc. w skali rocznej.
Co to oznacza dla kredytobiorców?
W większości przypadków finansowanie kredytem konsolidacyjnym stało się znacznie mniej kosztowne. Niezależnie jednak od niższych opłat, należy zwrócić uwagę na wszystkie koszty pozaodsetkowe każdej z ofert i wybrać najtańszy kredyt.
Jakie zobowiązania mogą podlegać konsolidacji?
Czy uważasz, że powinieneś pożyczyć więcej pieniędzy, aby skonsolidować wszystkie swoje zobowiązania? Jeśli zależy Ci na ograniczeniu wydatków i wydłużeniu okresu spłaty, możesz zdecydować się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.
Należy starać się łączyć zobowiązania z tytułu kredytów, które ma się obecnie, a nie tych, które będzie się miało w przyszłości. Konsolidacja kredytów oznacza, że będziesz mieć jeden dług do spłacenia, ale nadal będziesz mieć tylko
- kredyt hipoteczny,
- kredyt gotówkowy,
- limit na koncie osobistym,
- kredyt na samochód,
- kredyt ratalny,
- karty kredytowe.
Oznacza to, że nie można skonsolidować żadnych płatności z tytułu kredytu z inną firmą. Krótko mówiąc, będziesz zmuszony spłacić obecnego pożyczkodawcę lub dokonać refinansowania.
Kto powinien być zainteresowany konsolidacją w czasie pandemii?
Konsolidacja kredytów może rozwiązać problem z płatnościami. Najlepiej jednak dokonać konsolidacji, zanim będzie za późno na oszczędzanie, niż po pojawieniu się problemów. Jeśli masz niższe dochody niż kiedyś lub jesteś niepewny swojej pracy, zanim będziesz musiał myśleć o spłacie kredytu, najlepiej popracuj nad swoimi oszczędnościami.
Dzięki obniżeniu stopy procentowej możesz pozwolić sobie na kredyt konsolidacyjny i ułatwić sobie spłatę bieżących zobowiązań finansowych. Niższe oprocentowanie pomoże Ci również w zarządzaniu ogólnymi finansami. Łatwiej będzie Ci zarządzać swoim budżetem.
Zawsze najlepiej jest uzyskać kredyt konsolidacyjny i kredyt refinansowy we właściwym czasie. Niemniej jednak, najlepsza pożyczka, jaką możesz uzyskać teraz, wciąż na Ciebie czeka. Możesz odłożyć jego uzyskanie na przyszłość, ale obecne okoliczności sprawią, że bez tego kredytu będzie Ci trudniej.
Czy konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem? Czy to jest dobre rozwiązanie?
Kredyt konsolidacyjny jest najlepszym rozwiązaniem dla osób lub firm, które chcą mieć niższą miesięczną ratę na spłatę zadłużenia. Dzięki temu łatwiej będzie spłacać zadłużenie z bieżących wydatków, a więc nie jest się narażonym na konsekwencje braku spłaty kredytu.
Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu pod zastaw kapitału własnego, zastanów się, jak takie działanie wpłynie na Twoje finanse. Warto również pomyśleć o innym potencjalnym źródle dochodu oraz o zabezpieczeniu finansowym na wypadek nagłych wypadków.
Jak znaleźć kredyt konsolidacyjny bez konieczności wychodzenia z domu i podróżowania?
Wiele banków przeniosło swoje operacje do internetu w trybie online, dzięki czemu transakcje są bezpieczne i wygodniejsze dla wielu osób, ponieważ jest to o wiele bezpieczniejsze i lepsze. W ten sposób osobisty kontakt z pracownikami banku w oddziale został całkowicie ograniczony.
Wszystkie pożyczki, niezależnie od tego, czy jest to pożyczka osobista, pożyczka na samochód, czy pożyczka biznesowa, mogą być udzielane z domu za pośrednictwem naszego nowego partnera kredytowego, First Premier. W przeciwieństwie do tradycyjnych banków, które wymagają przyjścia do oddziału w celu podpisania dokumentów, First Premier umożliwia podpisanie dokumentów przez Internet.
- Bank Millennium – wystarczy wejść na stronę internetową banku i wypełnić stosowny formularz, a pracownik banku skontaktuje się z nami celem udzielenia nam wszystkich niezbędnych informacji. Zapewne zada również kilka pytań dotyczących naszej aktualnej sytuacji finansowej i zawodowej. Na podstawie pozyskanych w ten sposób informacji przedstawiciel banku dokona oceny naszej zdolności kredytowej i przedstawi ofertę lub odmówi udzielenia kredytu. Pożyczka konsolidacyjna w Millennium udzielana jest na maksymalną kwotę 150 000 zł, z maksymalnym okresem kredytowania 120 miesięcy i RRSO 7,10%.
- Santander Bank Polska – w tym banku, by uzyskać więcej informacji o finansowaniu, wystarczy zadzwonić na infolinię. Konsultant zgromadzi informacje o sytuacji finansowej potrzebne do przeprowadzenia weryfikacji i zapyta o zgodę na weryfikację w bazach dłużników. Jeśli przedstawiciel nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, przedstawi dostosowaną do naszych warunków propozycję kredytowania. Gdy przypadnie nam ona do gustu, trzeba będzie przedstawić stosowny dokument identyfikujący zobowiązania, które chcemy połączyć i zaświadczenie o dochodach. W Santander Bank Polska można skonsolidować kredyty o łącznej wartości maks. 300 000 zł na okres 120 miesięcy. RRSO wynosi 18,47%.
- Bank Citi Handlowy – skonsolidować można zobowiązania na łączną kwotę nawet 150 000 zł. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 9,65%. Chcesz wziąć kredyt konsolidacyjny w Citi Handlowy? Wypełnij znajdujący się na stronie internetowej banku formularz, a wkrótce pracownik banku skontaktuje się z Tobą. Podczas rozmowy zada on kilka pytań dotyczących Twojej aktualnej sytuacji finansowej i zawodowej, a także zapyta o zgodę na sprawdzenie historii kredytowania w BIK-u czy w innych bazach dłużników. Na podstawie pozyskanych w ten sposób informacji doradca przedstawi ofertę kredytu lub odmówi jego udzielenia.
- PKO Bank Polski – oferuje pożyczkę konsolidacyjną ze spłatą od 2 do 120 miesięcy i umowę w kwocie od 500 zł do nawet 200 000 zł. RRSO wynosi 10,59%. Zaletą jest brak konieczności posiadania konta w PKO Banku Polskim. Wnioskować można o dodatkowe środki w wysokości do 30% wartości konsolidowanej kwoty. Wniosek o kredyt złożyć można online, na stronie banku. W dość krótkim czasie przedstawiciel banku skontaktuje się z nami celem pozyskania niezbędnych do przeprowadzenia weryfikacji i udzielenia nam informacji, jakie dokumenty musimy dostarczyć, aby dostać kredyt.
- BNP Paribas – wystarczy na stronie instytucji zamówić prośbę o kontakt, aby po kilku minutach zadzwonił konsultant. Udzieli on wszystkich niezbędnych informacji o kredycie i zada kilka pytań, aby móc wstępnie zweryfikować zdolność kredytową. Na tej podstawie przedstawi ofertę kredytową. W przypadku, gdy przypadnie nam ona do gustu, będzie trzeba dostarczyć stosowne dokumenty kurierem lub osobiście w oddziale banku. W BNP Paribas maksymalna kwota kredytu konsolidacyjnego wynosi aż 200 000 zł a RRSO 9,37%.
- Alior Bank – gwarantuje wygodną konsolidację bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej banku, a konsultant wkrótce do nas oddzwoni. Wszelkie formalności załatwić można zdalnie przez telefon i e-mail. Bank oferuje możliwość wnioskowania o dodatkową kwotę i kredyt z ubezpieczeniem na życie. Pożyczyć można od 30 000 zł do nawet 150 000 zł. Okres kredytowania wynosi maks.10 lat. RRSO 10,64%.
Ponieważ kredyt konsolidacyjny może wymagać wielu dokumentów i często wymaga sprawdzenia stanu finansów klienta, kredytodawca może poprosić klienta o osobiste stawienie się w oddziale banku w celu uzyskania kredytu.
Wizyta nie będzie jednak obejmować zbyt wielu zasad bezpieczeństwa, ale wszystkiego dowiesz się podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem banku.
Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny online?
Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest znalezienie oferty, co do której jesteś pewien, że spełnia wszystkie oczekiwania. Jeśli myślisz o konsolidacji od dłuższego czasu i przeglądałeś oferty kilka miesięcy temu, musisz teraz przejrzeć aktualne rankingi kredytów. Rozpocznij pierwsze zdanie w innym punkcie niż
Rynek finansowy zmienia się bardzo szybko i niektórych konsolidacji bankowych nie można już znaleźć, dlatego warto sprawdzić porównywarkę kredytów. Pomoże Ci ona znaleźć konsolidacje bankowe, które najprawdopodobniej zapewnią najlepsze oprocentowanie dla Twoich oszczędności.
Wybierając kredyt hipoteczny, należy pamiętać o sprawdzeniu Rocznej Stopy Procentowej (APR), a nie tylko stopy procentowej. APR jest obliczana po dodaniu wszystkich opłat i kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu, a niższa APR często oznacza bardziej atrakcyjne warunki.
Zarówno porównywarka kredytowa, jak i kredyt konsolidacyjny mogą umożliwić szybkie złożenie wniosku o kredyt lub uzyskanie istotnych informacji na temat finansowania. Unikanie zaangażowania emocjonalnego oznacza, że można dokładniej przemyśleć swoją decyzję, co pozwala uniknąć pochopnych wyborów.
Muszę zachować ostrożność przy konsolidacji innych kredytów.
Oferty z niskim oprocentowaniem są niebezpieczne ze względu na ich kuszący charakter; kredyt z niskim oprocentowaniem może wydawać się łatwy i przyjazny. Jednak polityka banków jest bardzo zróżnicowana, więc pożyczka, która wydaje się zbyt dobra, by mogła być prawdziwa, może być jedną z najmniej atrakcyjnych opcji.
Nie sądzę, aby płacenie takich odsetek za kredyt w czasie pandemii było dobrym pomysłem. Po pierwsze, banki mogą mieć trudności z udzielaniem kredytów, jeśli wiedzą, że w czasie pandemii żyjesz w skrajnie trudnych warunkach socjalnych. Nawet jeśli zaakceptują twój dochód, nie mogą zagwarantować, że zawsze będziesz na miejscu, gdy nadejdzie termin spłaty. Jest to sytuacja, w której mogę potrzebować kupić coś na kredyt, ale mogę nie być w stanie
Obecnie coraz więcej organizacji wymaga ubezpieczenia kredytu. Ubezpieczenie gwarantuje, że instytucja może odzyskać pieniądze, jeśli kredytobiorca nie jest w stanie ich spłacić. Obecnie ważny jest także sposób udzielania kredytu.
Chodzi o to, że warto sprawdzić, czy różne formalności prawne można załatwić przez Internet, czy też konieczna będzie wizyta w oddziale banku i rozmowa z doradcą. T
Czy wakacje kredytowe, w ramach których konsumenci mogą zawiesić spłatę kredytów w czasie pandemii, mogą być dobrym rozwiązaniem? Jest to coś, co warto rozważyć.
Kredytodawcy kart kredytowych pobierają opłatę za korzystanie z karty kredytowej poza domem. Zazwyczaj nie trzeba się martwić o opłaty za obsługę, jeśli korzysta się z niej w domu na wydatki domowe.
Można się spodziewać, że w czasie trwania koronawirusa zawieszenie kredytów konsolidacyjnych zostanie zniesione również dla tych, którzy zaciągnęli kredyty w marcu. Dzięki temu właściciele domów będą mieli jeszcze jeden miesiąc na spłatę swoich kredytów, a nie mniej kłopotliwe będzie to dla osób, które mogą z nich skorzystać, gdyż niestety nie są w stanie za nie zapłacić.
Rząd przygotował alternatywne narzędzie finansowania dla osób, które straciły pracę po 13 marca 2020 r. i zaciągnęły kredyt przed tą datą. Rozwiązanie to pozwala kredytobiorcom zawiesić spłatę kredytu na kolejne trzy miesiące.
Wakacje od kredytu bankowego nie stanowią przeszkody w ubieganiu się o urlop ustawowy. Jeśli jednak nie wykorzystałeś jeszcze tego urlopu, w momencie złożenia wniosku o wykorzystanie ustawowego urlopu, otrzymany urlop kredytowy wygasa.
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
- Czy warto brać kredyt dla firm?
Czy warto brać kredyt dla firm? Osobom postronnym często wydaje się, że prowadząc firmę już na starcie, wygrało się życie. Często jednak nie jest kolorowo,…
- Kredyt konsolidacyjny – oddłuża, czy zwiększa dług
Kredyt konsolidacyjny – oddłuża, czy zwiększa dług Zasadniczą funkcją kredytu konsolidacyjnego jest minimalizowanie wysokości obciążenia i oddłużanie. Tak charakteryzują jego funkcję banki, jako oferty przeznaczonej…
- Kredyt konsolidacyjny - pomaga, czy szkodzi?
Kredyt konsolidacyjny - pomaga, czy szkodzi? Kluczowym przeznaczeniem konsolidacji kredytów jest wsparcie i odciążenie budżetu domowego poprzez zredukowanie obciążenia spłatą licznych kredytów. Kredyt konsolidacyjny możemy…
- Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?
Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny? W dzisiejszych czasach z pojęciem kredytu konsolidacyjnego spotykamy się na każdym kroku. Banki prześcigają się w proponowaniu coraz to…