Kredyt konsolidacyjny – oddłuża, czy zwiększa dług
Jego działanie oddłużeniowe polega na zamianie wszelkich posiadanych zadłużeń na jeden kredyt z jedną dużo niższą ratą. Jak to funkcjonuje, że rata po konsolidacji się obniża? Cały sekret tkwi w dłuższym okresie spłaty i niższym oprocentowaniu. Produkty kredytowe ciągle tanieją, w związku z czym pożyczki i kredyty, które w tej chwili spłacamy, posiadają wyższe oprocentowanie w stosunku do osiągalnych aktualnie. Zatem jeżeli po kilku latach spłaty będziemy potrzebowali pozyskać kredyt konsolidacyjny, to powinien on mieć o wiele niższe oprocentowanie niż zobowiązania zaciągane przed kilku laty.
Drugą sprawą jest to, że banki starają się, aby oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych nie przewyższało gotówkowych. Nie zagłębiając się w powody, z reguły zdarza się, że po konsolidacji całość obciążenia spada o około 40%. Każdy może stwierdzić, że to niedużo, mimo to w skomplikowanych sprawach może to okazać się de facto ostatnią deską ratunku.
Może się jednak wydarzyć, że kredyt konsolidacyjny wzmoże zadłużenie. Oczywiście mamy na myśli dodatkową gotówkę, którą prawie że każdy może otrzymać do konsolidacji. Jeśli ulegniesz pokusie i dobierzesz gotówkę, to może się okazać, że konsolidacja nie zapewni oczekiwanego efektu oddłużeniowego i rata po konsolidacji się nie zmniejszy. To fakt, że zdobędziemy ponadplanowe pieniądze, natomiast te niesłychanie szybko rozchodzą się, a sprawa nadmiernego obciążenia domowego budżetu pozostanie nierozwiązana. Skutkiem tego z owej opcji trzeba korzystać niezwykle ostrożnie i najpoprawniej w niewielkich kwotach, bo przecież konsolidacja ma nas oddłużyć, a nie dodać zadłużeń.