Już niebawem dzień bez długów. Mamy sposób abyś również i Ty mógł go obchodzić.

dzien bez dlugowJuż niebawem dzień bez długów. Mamy sposób abyś również i Ty mógł go obchodzić.

17 listopada po raz kolejny obchodzony będzie po raz kolejny ogólnopolski „Dzień bez długów”. Warto o tym przypomnieć, ponieważ w Polsce problem zadłużenia przybiera niepokojące rozmiary. Długi dotyczą coraz młodszych osób a eksperci podkreślają, że zauważamy w tym względzie tendencję zdecydowanie rosnącą.

Typowy dłużnik według prowadzonych w naszym kraju badań  to mężczyzna w sile wieku (około 40 lat), mieszka na Mazowszu lub w województwie śląskim a jeśli jest żonaty to ukrywa swoje niespłacone zobowiązania skrzętnie przed żoną. Specjaliści  branży finansowej wskazują, że nie jest to właściwa postawa i w dłuższej perspektywie może przynieść więcej szkody niż pożytku dla każdego dłużnika. Szczególnie w relacjach interpersonalnych i kwestii zaufania.

Jakie są przyczyny popadania Polaków w długi?

Jak pokazują badania tylko 9% badanych (warto podkreślić fakt, że badanie zostało przeprowadzone wśród ludzi zadłużonych a w związku z tym pośród osób, które znajdują się w dość niekomfortowej sytuacji i rzadko decydują  się opowiadać o swoich problemach obcym) na to pytanie wskazuje, jako główną przyczynę indywidualne cechy dłużnika takie jak nieodpowiedzialność za własne decyzje czy rozrzutność w wydawaniu pieniędzy.

Większość przepytywanych podaje, jako przyczynę zadłużenia czynniki obiektywne, na które nie mamy do końca wpływu. Co ciekawe w wielu przypadkach potwierdza to stan faktyczny.

Problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań w naszym kraju ma już ponad 2 mln osób. Należy jednak pamiętać, że negatywne aspekty zadłużenia dotykają nie tylko samego dłużnika, ale całej jego rodziny. Problem jest spory i należy robić wszystko, aby był w stosunkowo bezbolesny sposób rozwiązywany. Utarło się, bowiem w naszym społeczeństwie negatywne przeświadczenie, że dług łączy się zawsze z oszustwem, nieuczciwością i praktykami, które nie są zgodne z obowiązującym prawem.

 

Należy wyraźnie rozgraniczyć dwie kwestie:

– pierwsza z nich to sytuacja, w której w sposób lekkomyślny osoba zaciągała pożyczki i zadłużyła się ponad stan
– natomiast w drugim przypadku mogą wystąpić zdarzenia, których nie mogliśmy przewidzieć w momencie podpisania umowy

w jaki sposob splacic dlugi pożyczkowej lub były bardzo mało prawdopodobne np. utrata pracy, wypadek osoby bliskiej, choroba.

Masowość problemu zadłużenia jak wskazują pracownicy zatrudnieni w Biurach Informacji Gospodarczej wynika z faktu, że Polacy na

chwilę obecną funkcjonują praktycznie na granicy wypłacalności. Oznacza to, że nawet brak pracy przez okres tylko dwóch miesięcy może doszczętnie zdemolować domowe finanse i stać się przyczyną długotrwałych problemów.

Problem długu a rodzina

Jak już było wspomniane wyżej niespłacone zobowiązania wpływają negatywnie na funkcjonowanie całej rodziny dłużnika. Ciekawe obserwacje przynosi ankieta, w której:
– aż 89% pytanych mówi o tym, że należy informować swoich bliskich o problemie zadłużenia i jest przekonanych o tym, iż problemy finansowe powinny być rozwiązywane w sposób wspólny

– natomiast faktyczną współpracę nawiązuje około 63% badanych

Wskazuje to na fakt, że część dłużników ukrywa problem swojego zadłużenia przed najbliższymi i to z różnych względów. Najczęściej mówi się tutaj o chronieniu bliskich a z drugiej dużą rolę odgrywa zwyczajny wstyd i negatywne emocje związane z przyznaniem się do „porażki”.

Jak rozwiązać problem zadłużenia?

Wśród praktyków finansowych mówi się o tym, że na początku każda strona jest przegrana. Zarówno dłużnik, który nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań, ale również wierzyciel, ponieważ nie może odzyskać środków finansowych, które zainwestował w udzielenie pożyczki.

Podjęcie rozmów z wierzycielem to jedyne rozsądne rozwiązanie w sytuacji, kiedy popadliśmy w stan zadłużenia i nie możemy sami z niego wyjść. Sensowna konsolidacja, umorzenie części długu lub zawieszenie spłaty na pewien okres może w dłuższej perspektywie sprawić, że obie strony będą wygrane.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Ostrożność, z jaką zaciągamy nasze zobowiązania.  Jest to rada, która powtarza się ilekroć w temacie długów wypowiada się jakikolwiek ekspert z branży finansowej i windykacyjnej. Fakt, że bez problemu spłacamy nasz jeden kredyt nie oznacza wcale, że równie łatwo pójdzie nam zwrot kolejnego. Na nasze dochody a w szczególności na ich źródło musimy patrzeć w sposób zrównoważony i nie możemy się ponieść emocjom, że nasza dobra sytuacja finansowa będzie trwała wiecznie. Takie myślenie zgubiło nie jednego dłużnika i wpędziło go w długi.

Rozpocznij Czat

Masz Pytanie ? Chętnie na nie odpowiemy

Wśród Polaków wzrasta ilość przeterminowanych zobowiązań
finanse
Problem ze spłatą kredytu gotówkowego

Problem ze spłatą kredytu gotówkowego Spłacasz aktualnie kredyt gotówkowy? Nie jesteś przekonany do tego, czy rzeczywiście uda Ci się spłacić takie zobowiązanie w wyznaczonym terminie? Najwyższa pora, by się zorientować z jakich dodatkowych opcji możesz

Czytaj więcej »
Chwilówka brak przelewu-użyteczne informacja a także oferty
finanse
Kiedy wziąć kredyt obrotowy?

Kiedy wziąć kredyt obrotowy? Dla przedsiębiorcy możliwość uzyskania kredytu jest bardzo ważna. Wiele osób stara się jej unikać, ale kredyt może być korzystny dla przedsiębiorcy. Istnieje wiele rodzajów kredytów, które mogą otrzymać przedsiębiorcy. Do najbardziej

Czytaj więcej »