Już niebawem dzień bez długów. Mamy sposób abyś również i Ty mógł go obchodzić.
Typowy dłużnik według prowadzonych w naszym kraju badań to mężczyzna w sile wieku (około 40 lat), mieszka na Mazowszu lub w województwie śląskim a jeśli jest żonaty to ukrywa swoje niespłacone zobowiązania skrzętnie przed żoną. Specjaliści branży finansowej wskazują, że nie jest to właściwa postawa i w dłuższej perspektywie może przynieść więcej szkody niż pożytku dla każdego dłużnika. Szczególnie w relacjach interpersonalnych i kwestii zaufania.
Jakie są przyczyny popadania Polaków w długi?
Jak pokazują badania tylko 9% badanych (warto podkreślić fakt, że badanie zostało przeprowadzone wśród ludzi zadłużonych a w związku z tym pośród osób, które znajdują się w dość niekomfortowej sytuacji i rzadko decydują się opowiadać o swoich problemach obcym) na to pytanie wskazuje, jako główną przyczynę indywidualne cechy dłużnika takie jak nieodpowiedzialność za własne decyzje czy rozrzutność w wydawaniu pieniędzy.
Większość przepytywanych podaje, jako przyczynę zadłużenia czynniki obiektywne, na które nie mamy do końca wpływu. Co ciekawe w wielu przypadkach potwierdza to stan faktyczny.
Problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań w naszym kraju ma już ponad 2 mln osób. Należy jednak pamiętać, że negatywne aspekty zadłużenia dotykają nie tylko samego dłużnika, ale całej jego rodziny. Problem jest spory i należy robić wszystko, aby był w stosunkowo bezbolesny sposób rozwiązywany. Utarło się, bowiem w naszym społeczeństwie negatywne przeświadczenie, że dług łączy się zawsze z oszustwem, nieuczciwością i praktykami, które nie są zgodne z obowiązującym prawem.
Należy wyraźnie rozgraniczyć dwie kwestie:
– pierwsza z nich to sytuacja, w której w sposób lekkomyślny osoba zaciągała pożyczki i zadłużyła się ponad stan
– natomiast w drugim przypadku mogą wystąpić zdarzenia, których nie mogliśmy przewidzieć w momencie podpisania umowy
pożyczkowej lub były bardzo mało prawdopodobne np. utrata pracy, wypadek osoby bliskiej, choroba.
Masowość problemu zadłużenia jak wskazują pracownicy zatrudnieni w Biurach Informacji Gospodarczej wynika z faktu, że Polacy na
chwilę obecną funkcjonują praktycznie na granicy wypłacalności. Oznacza to, że nawet brak pracy przez okres tylko dwóch miesięcy może doszczętnie zdemolować domowe finanse i stać się przyczyną długotrwałych problemów.
Problem długu a rodzina
Jak już było wspomniane wyżej niespłacone zobowiązania wpływają negatywnie na funkcjonowanie całej rodziny dłużnika. Ciekawe obserwacje przynosi ankieta, w której:
– aż 89% pytanych mówi o tym, że należy informować swoich bliskich o problemie zadłużenia i jest przekonanych o tym, iż problemy finansowe powinny być rozwiązywane w sposób wspólny
– natomiast faktyczną współpracę nawiązuje około 63% badanych
Wskazuje to na fakt, że część dłużników ukrywa problem swojego zadłużenia przed najbliższymi i to z różnych względów. Najczęściej mówi się tutaj o chronieniu bliskich a z drugiej dużą rolę odgrywa zwyczajny wstyd i negatywne emocje związane z przyznaniem się do „porażki”.
Jak rozwiązać problem zadłużenia?
Wśród praktyków finansowych mówi się o tym, że na początku każda strona jest przegrana. Zarówno dłużnik, który nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań, ale również wierzyciel, ponieważ nie może odzyskać środków finansowych, które zainwestował w udzielenie pożyczki.
Podjęcie rozmów z wierzycielem to jedyne rozsądne rozwiązanie w sytuacji, kiedy popadliśmy w stan zadłużenia i nie możemy sami z niego wyjść. Sensowna konsolidacja, umorzenie części długu lub zawieszenie spłaty na pewien okres może w dłuższej perspektywie sprawić, że obie strony będą wygrane.
Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?
Ostrożność, z jaką zaciągamy nasze zobowiązania. Jest to rada, która powtarza się ilekroć w temacie długów wypowiada się jakikolwiek ekspert z branży finansowej i windykacyjnej. Fakt, że bez problemu spłacamy nasz jeden kredyt nie oznacza wcale, że równie łatwo pójdzie nam zwrot kolejnego. Na nasze dochody a w szczególności na ich źródło musimy patrzeć w sposób zrównoważony i nie możemy się ponieść emocjom, że nasza dobra sytuacja finansowa będzie trwała wiecznie. Takie myślenie zgubiło nie jednego dłużnika i wpędziło go w długi.
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
- Cesja wierzytelności - czy można jej dokonać w sposób zautomatyzowany bez zgody dłużnika?
Cesja wierzytelności - czy można jej dokonać w sposób zautomatyzowany bez zgody dłużnika? Zdarza się, że firma, z którą klient miał wcześniej podpisaną umowę, przenosi…
- Pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach
Pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach Aktualnie poniekąd nie chcemy już korzystać z kredytów, przy których zdobyciu trzeba przechodzić skomplikowane formalności i dostarczać dokumenty od pracodawcy.…
- Giełda długów - co to jest? Internetowa giełda długów
Giełda długów - co to jest? Internetowa giełda długów Każdy przedsiębiorca zetknął się z kontrahentem, który nie płaci w terminie. Sposobem na odzyskanie gotówki jest…
- Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem czy bez
Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem czy bez Ubiegając się o kredyt gotówkowy w banku, doradca najczęściej proponuje nam do niego ubezpieczenie w pakiecie, aczkolwiek nie jest…