Jeszcze w tym roku dostępny będzie kredyt na innowacje technologiczne
Wiceminister przypomniał o utworzonej Radzie ds. Innowacyjności. W jej skład weszli przedstawiciele takich ministerstw jak: ministerstwo rozwoju, szkolnictwa wyższego, kultury i dziedzictwa narodowego, edukacji, zdrowia, skarbu i cyfryzacji.
Członkowie rady podejmują działania i wskazują rozwiązania, które pomagają polskim firmom w poszukiwaniach nowych produktów, angażują rodzimy kapitał a ostatecznie mają się przyczynić do zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki na rynku europejskim i rynkach światowych.
Dodatkowo w minionym czasie zapoczątkowano większość działań, jakie zostały określone w Programie Operacyjnym Inteligentny rozwój na lata 2014-2020. Zwiększeniu uległa prognoza wydatkowania, co także jest faktycznym wsparciem dla wielu przedsiębiorstw działających w obszarze badawczo-rozwojowym. Do najważniejszych instrumentów, jakie przewiduje program możemy zaliczyć: finansowanie prac prowadzonych przez przedsiębiorstwa o charakterze badawczo-rozwojowym, wsparcie przedsiębiorstw poprzez fundusze typu venture capital, sektorowe programy badawczo-rozwojowe, kreowanie i modernizacja infrastruktury badawczo-rozwojowej (m.in. doposażanie centrów badawczo-rozwojowych). Oprócz tego jeszcze tego roku ma zostać uruchomiony specjalny kredyt na innowacje technologiczne jak również ponadprogramowy fundusz gwarancyjny z przeznaczeniem dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Ministerstwo planuje również uruchomić jeszcze 23 konkursy w ramach 15 dostępnych instrumentów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Poprzez kredyt technologiczny będziemy mogli sfinansować inwestycję, która będzie polegać na wdrożeniu nowej technologii np. w postaci prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, wyników badań przemysłowych albo nieopatentowanej wiedzy technicznej. Zastrzega się, że wprowadzona technologia umożliwi produkcję nowych albo znacznie ulepszonych towarów, procesów albo usług w porównaniu do tych, które do tej pory były wytwarzane w naszym kraju.
Opisywany kredyt na innowacje technologiczne będzie stanowić jedną z części unijnego programu o nazwie „Inteligentny Rozwój” na lata 2014-2020.
Premiowaniu mają podlegać wspólne inwestycje biznesu i nauki. Wysokość budżetu programu „Inteligentny Rozwój” ma wynieść prawie 8,6 mld euro a środki mają pochodzić z Unii Europejskiej. Przewiduje się, że na projekty o charakterze badawczo-rozwojowym, które będą prowadzone przez firmy i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma zostać przeznaczonych około 3,85 mld euro. Z kolei na projekty innowacyjne w firmach przekazano sumę około 2,2 mld euro
innowacje kredyt kredyt na innowacje kredyt na technologie innowacyjną kredyt technologiczny pożyczka na innowacje pożyczka na technologie innowacyjną pozyczka technologiczna
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
-
Kredyt gotówkowy sposób na szybkie sfinansowanie potrzeb
Kredyt gotówkowy sposób na szybkie sfinansowanie potrzeb Kredyt gotówkowy to bardzo istotny produkt finansowy, który pozwoli na szybki zastrzyk gotówki w sytuacji, gdy jest on…
-
Kredyt konsolidacyjny na spłatę droższych zobowiązań finansowych
Kredyt konsolidacyjny na spłatę droższych zobowiązań finansowych Wszelkie kredyty i pożyczki z każdym dniem możemy wziąć coraz łatwiej i szybciej. Z każdym rokiem, a nawet…
-
Kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości
Kredyty na inwestycje w nieruchomości dla osób kupujących po raz pierwszy Aby firma odnosiła sukcesy, przedsiębiorcy muszą stale ją rozwijać i rozbudowywać, jednak wiele firm…
-
Kredyt inwestycyjny na termomodernizację. Na czym polega?
Kredyt inwestycyjny na termomodernizację. Na czym polega? Konieczne jest dbanie o środowisko naturalne i zapobieganie jego dalszemu niszczeniu. W związku z tym rząd stworzył nowy…