Jak zaksięgować sprzedaż samochodu osobowego po leasingu i jak wykupić auto po leasingu?

Jak zaksięgować sprzedaż samochodu osobowego po leasingu i jak wykupić auto po leasingu?Jak zaksięgować sprzedaż samochodu osobowego po leasingu i jak wykupić auto po leasingu?

W celu zaliczenia wykupu samochodu do kosztów działalności gospodarczej można odliczyć wartość samochodu przed dokonaniem odpisów amortyzacyjnych. Należy również odliczyć i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu podatek VAT.

W dzisiejszej praktyce biznesowej osoba może wziąć w leasing samochód osobowy do wykorzystania przy prowadzeniu swojej działalności. Taki leasingowany pojazd jest bardziej przystępny cenowo i pozwala na wykupienie samochodu po upływie okresu leasingu.

Nowy samochód, który może być użytkowany na podstawie umowy leasingu, może być zwolniony z podatku naliczonego, jeżeli jego kwota nie przekracza 6.000 zł.

Ponadto, zakup lub sprzedaż samochodu jest działalnością gospodarczą i amortyzacja dokonywana przez sprzedającego może być wykorzystana do obniżenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z działalności pozarolniczej. Koszt zakupu pojazdu można potraktować jako jednorazowy odpis, którego nie trzeba rozliczać. Niestety, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, każda transakcja sprzedaży wiąże się z obowiązkiem podatkowym z tytułu dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zakup prywatnego samochodu osobowego.

Podatnik powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji wynajmowania swojego prywatnego pojazdu, który nie jest wykorzystywany tylko do celów służbowych. Podpisując umowę najmu powinien określić czas trwania umowy. Najem samochodu trwa zazwyczaj maksymalnie od 6 miesięcy do roku, dzięki czemu w przypadku konieczności wykorzystania samochodu do celów prywatnych, najemca musi go odsprzedać, a zysk ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.

Przy prywatnym wykupie leasingowanego samochodu przedsiębiorca nie traktuje wydatków z tym związanych jako kosztów uzyskania przychodów. Z kolei nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów.

Konieczność ewidencjonowania przebiegu pojazdu

Właściciele samochodów prywatnych, którzy używają swoich samochodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i wykorzystywać ją do oszacowania ewentualnych wydatków na podstawie tzw. ulgi kilometrowej. Wydatki te mogą być następnie odliczone jako koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Rozpocznij Czat

Masz Pytanie ? Chętnie na nie odpowiemy

Zmarły małżonek nie spłacił kredytu? Nowe przepisy ułatwią życie tysiącom Polaków
finanse
Zestaw norm prawnych dotyczących chwilówek

Zestaw norm prawnych dotyczących chwilówek Pożyczki krótkoterminowe są stosunkowo nowym produktem na rynku finansowym. Niestety zdarza się, że nie wszyscy gracze w systemie poczynają sobie fair. Udzielanie pożyczek z krótkim terminem spłaty zostało uregulowane i

Czytaj więcej »
Ulga podatkowa - co podlega opodatkowaniu
finanse
Ulga podatkowa – co podlega opodatkowaniu?

Ulga podatkowa – co podlega opodatkowaniu? Ulga podatkowa pomaga zmniejszyć obciążenie podatkowe przez pewien okres. Im wcześniej skorzysta się z tej zachęty, tym wcześniej można obniżyć płatności podatkowe w przyszłości i tym większe są korzyści.

Czytaj więcej »