Jak zaksięgować sprzedaż samochodu osobowego po leasingu i jak wykupić auto po leasingu?

Jak zaksięgować sprzedaż samochodu osobowego po leasingu i jak wykupić auto po leasingu?Jak zaksięgować sprzedaż samochodu osobowego po leasingu i jak wykupić auto po leasingu?

W celu zaliczenia wykupu samochodu do kosztów działalności gospodarczej można odliczyć wartość samochodu przed dokonaniem odpisów amortyzacyjnych. Należy również odliczyć i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu podatek VAT.

W dzisiejszej praktyce biznesowej osoba może wziąć w leasing samochód osobowy do wykorzystania przy prowadzeniu swojej działalności. Taki leasingowany pojazd jest bardziej przystępny cenowo i pozwala na wykupienie samochodu po upływie okresu leasingu.

Nowy samochód, który może być użytkowany na podstawie umowy leasingu, może być zwolniony z podatku naliczonego, jeżeli jego kwota nie przekracza 6.000 zł.

Ponadto, zakup lub sprzedaż samochodu jest działalnością gospodarczą i amortyzacja dokonywana przez sprzedającego może być wykorzystana do obniżenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z działalności pozarolniczej. Koszt zakupu pojazdu można potraktować jako jednorazowy odpis, którego nie trzeba rozliczać. Niestety, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, każda transakcja sprzedaży wiąże się z obowiązkiem podatkowym z tytułu dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zakup prywatnego samochodu osobowego.

Podatnik powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji wynajmowania swojego prywatnego pojazdu, który nie jest wykorzystywany tylko do celów służbowych. Podpisując umowę najmu powinien określić czas trwania umowy. Najem samochodu trwa zazwyczaj maksymalnie od 6 miesięcy do roku, dzięki czemu w przypadku konieczności wykorzystania samochodu do celów prywatnych, najemca musi go odsprzedać, a zysk ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.

Przy prywatnym wykupie leasingowanego samochodu przedsiębiorca nie traktuje wydatków z tym związanych jako kosztów uzyskania przychodów. Z kolei nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów.

Konieczność ewidencjonowania przebiegu pojazdu

Właściciele samochodów prywatnych, którzy używają swoich samochodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i wykorzystywać ją do oszacowania ewentualnych wydatków na podstawie tzw. ulgi kilometrowej. Wydatki te mogą być następnie odliczone jako koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Rozpocznij Czat

Masz Pytanie ? Chętnie na nie odpowiemy

jak_szybko_dostać_kredyt_hipoteczny
finanse

Jak szybko uzyskać kredyt hipoteczny?

Jak szybko uzyskać kredyt hipoteczny? Procedury ubieganie się o kredyt hipoteczny, choć wciąż upraszczane, mogą sprawiać wrażenie trudnych i niejasnych. Nic w tym dziwnego. W grę wchodzą przecież bardzo duże sumy pieniędzy, a także będące

Czytaj więcej »
Istota kredytu konsolidacyjnego
finanse

Istota kredytu konsolidacyjnego

Istota kredytu konsolidacyjnego Istota kredytu konsolidacyjnego to zamiana wszelkich posiadanych pożyczek i kredytów w jeden w jednym banku. Celem jest również doprowadzenie to tego by nowa, pojedyncza rata była niższa niż ogół wszystkich dotychczas spłacanych.

Czytaj więcej »