Jak zaksięgować sprzedaż samochodu osobowego po leasingu i jak wykupić auto po leasingu?
W celu zaliczenia wykupu samochodu do kosztów działalności gospodarczej można odliczyć wartość samochodu przed dokonaniem odpisów amortyzacyjnych. Należy również odliczyć i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu podatek VAT.
W dzisiejszej praktyce biznesowej osoba może wziąć w leasing samochód osobowy do wykorzystania przy prowadzeniu swojej działalności. Taki leasingowany pojazd jest bardziej przystępny cenowo i pozwala na wykupienie samochodu po upływie okresu leasingu.
Nowy samochód, który może być użytkowany na podstawie umowy leasingu, może być zwolniony z podatku naliczonego, jeżeli jego kwota nie przekracza 6.000 zł.
Ponadto, zakup lub sprzedaż samochodu jest działalnością gospodarczą i amortyzacja dokonywana przez sprzedającego może być wykorzystana do obniżenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z działalności pozarolniczej. Koszt zakupu pojazdu można potraktować jako jednorazowy odpis, którego nie trzeba rozliczać. Niestety, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, każda transakcja sprzedaży wiąże się z obowiązkiem podatkowym z tytułu dochodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zakup prywatnego samochodu osobowego.
Podatnik powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji wynajmowania swojego prywatnego pojazdu, który nie jest wykorzystywany tylko do celów służbowych. Podpisując umowę najmu powinien określić czas trwania umowy. Najem samochodu trwa zazwyczaj maksymalnie od 6 miesięcy do roku, dzięki czemu w przypadku konieczności wykorzystania samochodu do celów prywatnych, najemca musi go odsprzedać, a zysk ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.
Przy prywatnym wykupie leasingowanego samochodu przedsiębiorca nie traktuje wydatków z tym związanych jako kosztów uzyskania przychodów. Z kolei nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów.
Konieczność ewidencjonowania przebiegu pojazdu
Właściciele samochodów prywatnych, którzy używają swoich samochodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu i wykorzystywać ją do oszacowania ewentualnych wydatków na podstawie tzw. ulgi kilometrowej. Wydatki te mogą być następnie odliczone jako koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
- Życie po upadłości konsumenckiej - jak sobie z tym poradzić?
Życie po upadłości konsumenckiej - jak sobie z tym poradzić? Co roku coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych ogłasza bankructwo osobiste, a kiedy już je…
- Jak mogę wcześniej zakończyć umowę leasingu?
Jak mogę wcześniej zakończyć umowę leasingu? Czasami przed zakupem warto wziąć przedmiot w leasing. Na przykład, jeśli dana rzecz nie jest nam potrzebna lub nie…
- Jak wygląda proces spłaty kredytu po śmierci kredytobiorcy?
Jak wygląda proces spłaty kredytu po śmierci kredytobiorcy? W przypadku kredytu gotówkowego kredytobiorcy nie przysługuje okres karencji w spłacie kredytu w razie jego śmierci. Dlatego…
- Jak spłacać kredyty?
Jak spłacać kredyty? Każdy człowiek zadłużając się czasami nie zdaje sobie sprawy, że kredyty się kumulują, bo przecież na ratę w wysokości 50 złotych czy…