Jak wyczyścić swój BIK?
Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki jak samodzielnie wyczyścić swój BIK. Nie jest to skomplikowane i jeśli poświęcisz kilka chwil na lekturę tego artykułu to zrobisz to bez problemu. Dzięki temu oszczędzasz również na wynagrodzeniu, które musiałbyś uiścić w przypadku zdecydowania się na usługi profesjonalnych pełnomocników.
1. Zebranie danych o zobowiązaniu
Warunkiem podstawowym, aby dany wpis w BIK został usunięty jest zamknięcie danego zobowiązania poprzez jego spłatę (niekiedy taki status zobowiązanie osiąga poprzez jego uregulowanie na drodze postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika)
Dane potrzebne do wniosku:
– nazwa banku
– data zawarcia umowy
– numer umowy kredytowej/pożyczkowej
Uwaga. Nasz wniosek wbrew obiegowej opinii jest skierowany do banku, w którym zaciągaliśmy zobowiązanie a nie do Biura Informacji Kredytowej. To bank wysłał do BIKu dane na temat naszego kredytu i to on na nasze żądanie jest zobowiązany do tego, aby przesłać stosowną informację o zaprzestaniu ich przetwarzania.
2. Nasze dane
Wskazujemy:
– nasze dane do korespondencji
– nr PESEL
3. Główna treść wniosku
Zasadniczym postulatem i częścią naszego wniosku jest żądanie przykładowej treści:
„W związku ze złożonym przeze mnie oświadczeniem o udostępnienie przez np. Zachodni Bank Rozwoju Regionalnego moich danych osobowych oraz danych stanowiących tajemnicę bankową, wnoszę o zaprzestanie przetwarzania i udostępniania moich danych do Biura Informacji Kredytowej S.A. z siedzibą w Warszawie”
Konieczność przedstawiania podstawy prawnej nie jest wymagana (analogicznie z łacińską zasadą, jaka stosowana jest w postępowaniu sądowym „iura novit curia” tzn. sąd zna prawo).
4. Podpis
Wniosek własnoręcznie podpisujemy (wniosek bez podpisu nie będzie rozpatrzony przez bank) i wysyłamy (najlepiej listem poleconym, aby mieć potwierdzenie nadania).
5. W jakich przypadkach odpowiedź na nasz wniosek może być negatywna?
W tym przypadku konieczne jest odwołanie do przepisów w prawie bankowym a konkretniej do art. 105a ust. 3 Prawa Bankowego. Stanowi on, że:
„Instytucje, o których mowa w ust. 1, mogą przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową dotyczące osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, bez zgody osoby, której informacje dotyczą, gdy osoba ta nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło, co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody”
Oprócz tego ust. 5 tejże ustawy ustala, iż „Przetwarzanie informacji stanowiących tajemnicę bankową w przypadkach, o których mowa w ust. 3, może być wykonywane przez okres nie dłuższy niż 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania (…)”.
W prostych słowach chodzi o to, że jeśli spłacaliśmy swój kredyt i z różnych przyczyn wystąpiły opóźnienia w wielkości określonej w ustawi to bank może się nie zgodzić na nasz wniosek o wyczyszczenie BIKu nawet przez okres 5 lat. Pomimo faktu, że kredyt został w całości przez nas spłacony.