Jak szybko uzyskać kredyt hipoteczny?

jak_uzyskac_kredyt_hipotecznyJak szybko uzyskać kredyt hipoteczny?

Procedury ubieganie się o kredyt hipoteczny, choć wciąż upraszczane, mogą sprawiać wrażenie trudnych i niejasnych. Nic w tym dziwnego. W grę wchodzą przecież bardzo duże sumy pieniędzy, a także będące ich zabezpieczeniem nieruchomości. Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób przebiega staranie się o kredyt, oraz poznać kilka wskazówek mogących pomóc w uzyskaniu pozytywnej decyzji, zostańcie z nami.
Bez doradcy ani rusz

Niezależnie od celu, w jakim chcemy uzyskać kredyt pod hipotekę, pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z niezależnym doradcą finansowym. Współpraca z taką osobą pozwoli przede wszystkim na rzetelne oszacowanie zdolności kredytowej. Wskutek tego posunięcie wiadomym stanie się, o jaką kwotę można ubiegać się w banku. Co ważne, tutaj nie warto ograniczać się do jednej instytucji. Każda z nich oblicza zdolność kredytową na nieco innych warunkach, dlatego niektóre banki mogą zaoferować nieco wyższe kwoty kredytu pod hipotekę.

Jeśli chodzi zaś o samą zdolność kredytową, na jej wysokość wpływa kilka czynników.

Są to m. in.:

— rodzaj posiadanej umowy o pracę (banki najprzychylniej patrzą na umowy na czas nieokreślony),
— wysokość zarobków,
— comiesięczne wydatki, np. raty, opłaty za studia (im są mniejsze, tym lepiej).

Poszukiwania

Znając limit finansowy kredytu hipotecznego, można przystąpić do poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Znalezienie jej wcale jednak nie oznacza spełnienia marzeń o szybkiej przeprowadzce. Wręcz przeciwnie: to właśnie w tym momencie następuje spiętrzenie trudności. Ale tak naprawdę nie ma powodów do obaw. Do sprawy należy podejść metodycznie i z żelazną konsekwencją, a wszystko zakończy się po naszej myśli.

Przygotowania do zakupu

Pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać, jest wkład własny. Jego minimalna wysokość to 10% wartości kredytu. Mile widziane byłoby jednak dysponowanie nieco bardziej okazałą kwotą, gdyż może to znacznie zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego, a także — to już na pewno — obniży miesięczne raty.
Kolejnym etapem powinno być podpisanie umowy przedwstępnej. Czekanie na decyzję o udzieleniu kredytu pod hipotekę może bowiem trwać nawet kilka tygodni. Dlatego wskazane jest, aby zarezerwować wymarzoną nieruchomość, uiszczając zadatek. W czasie tej czynności dobrze jest mieć przy sobie doradcę finansowego, który pomoże przebrnąć przez zawiłości i wyjaśni mogące brzmieć niejednoznacznie przepisy.

Formalności

Po spisaniu umowy przedwstępnej czas na bankowe formalności. Kredyt hipoteczny jest akurat tym rodzajem zobowiązania, które wymaga skrupulatnego wypełnienia wielu dokumentów. Jak łatwo się domyślić, także tutaj pomoc doradcy będzie wręcz nieoceniona.

Dodatkowe opłaty

Warto również zadbać o zapewnienie sobie środków finansowych na pokrycie dodatkowych kosztów transakcji. Mowa tu przede wszystkim o prowizjach oraz podatku PCC (2% wartości mieszkania, płacony tylko w przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego).

Przed złożeniem dokumentów do banku możliwe jest wykonanie kilku czynności, które sprawią, że specjaliści spojrzą na wniosek w sposób bardziej przychylny. Wśród nich wymienić warto:

Jak zwiększyć swoje szanse? Czyli kilka wartościowych wskazówek

pliki pieniedzy

 

— przeniesienie rat i innych comiesięcznych opłat, jak np. czesne (poza rachunkami, czynszem), na inne konto,

— próba renegocjacji umowy o pracę (np. na czas nieokreślony),
— poszukiwanie poręczyciela,
— powiększenie wkładu własnego przez pożyczkę (na podstawie umowy cywilno-prawnej) od członków rodziny lub innych zaufanych osób.

Przeprowadzka

Kiedy bank oznajmi, że kredyt pod hipotekę został przydzielony, nic już nie stoi na przeszkodzie temu, aby przeprowadzić się do nowego mieszkania lub domu.

Scroll to Top