Jak sprawdzić czy jestem w KRD?
Doskonałym tego przykładem jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów (jest to oprócz BIG Info Monitor jedno z najpopularniejszych biur informacji gospodarczej, które w chwili obecnej działają w Polsce). Gromadzi on dane o nierzetelnych dłużnikach i udostępnia je podmiotom prywatnym takim jak np. banki czy operatorzy sieci komórkowych.
Zwróć uwagę na to, że kiedy np. podpisujesz umowę abonamentową na telefon komórkowy to zawsze w takich małych kwadracikach jesteś proszony o wyrażenie zgody. Oprócz „zgody na wysyłanie informacji handlowej i przetwarzanie danych w celach marketingowych” zgadzasz się również na sprawdzenie swoich danych właśnie w KRD, BIG lub BIK. Dzięki temu przedsiębiorca jest w stanie sprawdzić czy osoba z którą podpisuje umowę posiada niespłacone zobowiązania.
Nawet, jeśli jesteś sumiennym klientem i ze wszystkich zobowiązań wywiązujesz się w terminie to niekiedy nawet z czystej ciekawości warto sprawdzić czy przypadkiem Twoje dane nie znajdują się w Krajowym Rejestrze Długów (niekiedy zapomniany mandat sprzed lat może to spowodować).Tym bardziej, że możemy to zrobić dzisiaj całkowicie bezpłatnie.
Poniżej przedstawiamy praktyczny poradnik jak krok po kroku sprawdzić czy jest się w KRD.
1. Rejestracja
Wchodzimy na stronę główną Krajowego Rejestru Długów, która znajduje się pod adresem http://krd.pl/.
Znajdujemy niebieskie okienko „Oferta dla konsumentów” i klikamy „Sprawdź informacje o sobie za darmo”.
2. Krok następny
W nowo otworzonym oknie klikamy >„Załóż bezpłatne konto”
3. Formularz Rejestracyjny
Zostaniemy poproszeni o wypełnienie podanych pozycji. Pola obowiązkowe są oznaczone gwiazdką * (nie ma sensu np. zgadzać się na kontakt w celach marketingowych, łączy się to z wysyłaniem reklama na skrzynkę pocztową i sms’ów na nasz telefon komórkowy)
Na dole po prawej stronie znajdziemy pomarańczowy przycisk >„Załóż konto”, klikamy w niego.
Wyświetli się okno, w którym sprawdzamy poprawność wprowadzonych przez nas danych.
4. Potwierdzenie tożsamości
Zostaniemy poproszeni o przesłanie zdjęcia/skanu naszego dowodu osobistego (zarówno awersu jak i rewersu naszego dokumentu)
w celu potwierdzenia naszej tożsamości.
Plik możesz zostać przesłany:
– w formacie plików graficznych tj. jpg, png lub gif
– lub w postaci pliku .pdf obsługiwanego przez program Acrobat Reader
Po dodaniu zdjęć klikamy w przycisk znajdujący się na dole po prawej stronie > „Potwierdź tożsamość”.
5. Pobieranie raportu
Kiedy wszystko przebiegnie w sposób prawidłowy będziemy już mogli zalogować się na nasze konto.
Z zakładki „Sprawdzanie” wybieramy > „Sprawdź siebie” i następnie ponownie klikamy w jasno bordowy przycisk > ”Sprawdź siebie”
Generowanie raportu potrwa, krótką chwilę (do minuty czasu)
Klikamy w odnośnik > „Pobierz raport o sobie”
Po otworzeniu pliku wyświetli nam się tabelka, z której dowiemy się takich informacji jak: ilość zobowiązań spornych, ilość zobowiązań bezspornych, liczba wierzycieli, łączna kwota zadłużenia w PLN odnośnie zobowiązań spornych i bezspornych).
Wygenerowany raport będzie później widoczny do ściągnięcia po kliknięciu w zakładkę > „Raporty”.
Zobacz też inne ciekawe artykuły w podobnej tematyce
- Jak sprawdzić czy jestem w BIK?
Jak sprawdzić czy jestem w BIK? Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki łączy się nieodzownie z koniecznością weryfikacji naszych danych w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to potężne…
- Czy istnieje cos takiego jak kredyt dla nauczyciela?
Czy istnieje cos takiego jak kredyt dla nauczyciela? Banki nie mogą oferować specjalnych ofert kredytowych dla klientów pracujących w szkolnictwie, ponieważ taka polityka może ograniczyć…
- Jak znaleźć tani kredyt gotówkowy?
Jak znaleźć tani kredyt gotówkowy? Chcąc sięgnąć po kredyt gotówkowy, musimy wiedzieć, że bank nie jest organizacją non profit i przyświeca mu cel, jakim jest…
- Jak działa kredyt gotówkowy
Jak działa kredyt gotówkowy Współcześnie przy staraniach o kredyt gotówkowy wystarczy kontakt z bankiem lub instytucją pożyczkową poprzez Internet lub konsultanta telefonicznego, niektóre banki przygotowują…