Jak obliczyć PCC od pożyczki?

Co Zawiera Artykuł Jak obliczyć PCC od pożyczki?


Jak obliczyć PCC od pożyczki?

PCC to podatek od czynności cywilno-prawnych, który pobiera się od wszelkich umów pożyczki. Aby obliczyć kwotę, którą należy zapłacić, jedną z podstawowych rzeczy do zrobienia jest odpowiednio poinformowanie się o prawach i obowiązujących na terenie Polski przepisach podatkowych.

Krok pierwszy – ustalenie, czy należy płacić PCC

Zgodnie z polskim prawem, PCC należy płacić tylko wtedy, gdy łączna kwota pożyczki przekracza kwotę 3598,99 zł. Jeśli ustalona kwota pożyczki jest niższa od tej kwoty, to dalsze obliczenia PCC są zbędne.

Krok drugi – wyliczenie stawki PCC

Stawka, która obowiązuje przy pożyczce, wynosi 0,5%. Jest jednak kilka wyjątkowych przypadków i nieco innych stawek podatku. Przykładem jest pożyczanie pieniędzy pomiędzy osobami obcymi, które nie mają statusu członka rodziny. W tym przypadku stawka podatku wzrasta do 1%.

Krok trzeci – obliczenie PCC

Aby obliczyć PCC należy wykonać następujące działanie:

  • Kwota pożyczki – zgodnie z przepisami PCC, podstawą opodatkowania podatkiem jest kwota pożyczki
  • Stawka PCC – wyliczamy stawkę, na podstawie punktu drugiego
  • Obliczenie PCC – mnożymy kwotę pożyczki razy stawkę PCC i otrzymujemy wymaganą kwotę podatku

Aby ilustrować powyższe punkty, wyobraźmy sobie sytuację, w której pożyczono od kogoś 5000 zł.

W takim przypadku kwota pożyczki zgodnie z punktem pierwszym wynosi 5000 zł. Stawkę podatku wyliczamy zgodnie z punktem drugim – jest to 0,5%. Obliczenie PCC wynosi wtedy 5000 zł x 0,5%, co daje 25 zł.

Krok czwarty – zapłata i złożenie deklaracji

Po dokonaniu obliczeń PCC deklarant powinien uiścić opłatę do urzędu skarbowego. W takim samym czasie powinien on też wypełnić odpowiednie dokumenty i złożyć rachunek, aby pozostawić dla siebie potwierdzenie zapłaty zgodne z polskim prawem.

Podsumowanie

Aby obliczyć PCC od pożyczki, należy przeanalizować następujące aspekty: ustalić, czy w ogóle należy opłacać podatek, wyliczyć stawkę podatku, obliczyć PCC, opłacić podatek i dopełnić pozostałych formalności.

kredyt123.pl
kredyt123.pl

Twoje finanse pod kontrolą.

O Nas

Naszym celem jest zapewnienie naszym klientom najwyższej jakości usług w najlepszych cenach. Zespół naszych doradców jest wykwalifikowany, kompetentny i zawsze gotowy do pomocy. Każdą sprawę traktujemy indywidualnie i staramy się zapewnić naszym klientom optymalne i satysfakcjonujące rozwiązania.

Ostatnie Wpisy

Zapisz się na nasz Newsletter